Bozanın Faydaları Nelerdir?

Bozanın Faydaları Nelerdir? Geleneksel Bozanın Faydaları. Boza İçmenin Yararı Nedir?

0 291

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Soğuk kış günlerinde vazgeçilmez bir içecek olan boza, lezzetiyle herkesi cezbeder. Bunun yanı sıra sağlığa da birçok faydası bulunur. Hadi birlikte bozanın faydaları nelerdir inceleyelim.

Bozanın faydaları nelerdir?

Soğuk havalarda vazgeçilmez olan lezzetli boza ısınmak için başvurduğumuz en güzel içeceklerdendir. Sıcak içilmesi ile birlikte soğuk haliyle içmeyi tercih edenler de vardır. Kış mevsiminin vazgeçilmez içeceklerinin arasında salep ve bitki çayları da yer alıyor onları da unutmamak gerek..

Boza lezzetiyle hepimizin gönlünü çalmışken faydalarını duyduktan sonra daha da cezbedici oldu. Boza bağışıklık siteminin kuvvetlenmesinde ve kanser gibi ciddi hastalıkların önlenmesinde yardımcı rol oynuyor.

Boza geleneksel bir Türk içeceğidir ve çıkışı binlerce yıl öncesine dayanmaktadır. Darı irmiği, su ve şekerden oluşan boza kış aylarında daha çok tercih edilmektedir. İnsan vücudu havalar soğudukça metabolizmasını ve bağışıklığını korumak istediği için sağlıklı ve içine ısıtan içecekleri tercih etmek ister. İşte bunların başında gelen içecekte bozadır. Kış mevsiminde daha az enerji harcarız. Yaz aylarında koşup eğlenirken kış aylarında bir çoğumuz evlerinde oturmak ister. Böylece de enerji harcaması azalır ve gıdalardan alınan enerji ile vücut ısısı korunmaya çalışır. Bu enerji ihtiyacı ile birlikte yoğun karbonhidratlı, yüksek kalorili, sıcak, tatlı gıdalar tüketilmek ister. Boza ve salep bu noktada imdadımıza koşar.

Boza fermente edilmiş bir üründür. Florasında ise birçok laktik asit bulunur. Bu mayalar ve laktik asit probiyotik etki yaratır. Probiyotikler bağırsaklarda bulunan canlı bakterilerdendir ve faydalı bakterilerdir. Bu faydalı bakteriler. bağışık sistemini güçlendirir ve vücut direncini artırır. Böylelikle de hem mevsimsel hastalıklara hem de kronik hastalıklara karşı güçlü bir kalkan görevi görür. Probiyotikler kan şekeri, kolestol ve vücut dengesi konusunda oldukça önemli rol oynar. Bozada bolca bulunan bu probiyotikler de bozayı daha içilir kılıyor.

Laktik asit sindirim sistemini korumaktadır. Mide yanmasını, bağırsak enfeksiyonlarını önler ve hazmı kolaylaştırır. Gaz şikayetleri olanlar ve kabızlık sorunu yaşayanlar için de laktik asit oldukça iyi gelir. Bozanın içerisinde bulunan bu faydalı bakteriler tükettiğimiz bir çok besinden vücudumuza giren toksik, alerjen ve kanserojen maddeyi yok eder. Bu nedenle kesinlikle boza tüketilmelidir. Mümkün olduğunca da paketli sağlıksız gıdalar tüketilmemeli; sosis, salam, burger gibi sağlıksız besinlerden uzak durulmalıdır.

Boza oldukça besleyici ve enerji veren bir içecektir. Zengin bir karbonhidrat ve B vitamini içeriği bulundurur. Bu nedenle kilo almak isteyenler, büyüme çağında olan gençler, halsizlik sorunu olanlar, yüksek enerjili diyetle beslenmesi gerekenler ve ağır iş temposunda çalışanlar için boza oldukça faydalı olacaktır.

Bozanın faydaları saymakla bitmiyor. Boza A,B,E vitaminleri ve kalsiyum, demir, fosfor mineralleri bakımından zengin bir içecektir. Bu zengin enerji ve vitamin içeriği dolayısıyla da sporcular, gebeler ve emziren anneler de tüketebilir. Boza zengin kalsiyum içeriği içeren bir içecek olması ile yetişkinlerde kemik erimesinin önüne geçer.

Yapılan bir araştırmaya göre bozanın anne sütünü artırdığı söylenmektedir. Bu nedenle boza emziren annelerinde tüketmesi gereken bir içecektir. Böylelikle bebeğin kemik gelişimine de katkı sağlanmış olur. Bozanın güvenilir ve hijyenik koşullarda üretildiğinden emin olduktan sonra gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.

Boza, kemik sağlığının korunmasına, stresle mücadele edilmesine yardımcı olmaktadır. Darı irmiği veya un, şeker ve su bazlı bir içecek olan boza, içerdiği demir, fosfor, A, E, B1 ve B2 vitamin ve mineralleri sayesinde çok faydalı ve önemli bir şifa kaynağıdır. Bozada bulunan bakteriler, kolon kanseri riskini düşürmektedir. Ayrıca bozanın fermantasyonu sırasında  üreyen yararlı laktat bakterileri bağırsak sağlığı için çok önemlidir.

Boza yüksek kalorili bir besindir. Bu nedenle kimi insan temkinli yaklaşabiliyor.  Bir bardak bozada yaklaşık 30 gram karbonhidrat bulunmaktadır. Aynı zamanda boza şeker de içerdiği için hamileler ve diyabet hastaları boza tüketimine dikkat etmeli ve fazla tüketiminden kaçınmalıdır. 1 su bardağı bozada, ortalama 200-250 kalori bulunuyor. Bu nedenle sağlıklı ve spor yapan bireyler bozayı rahatlıkla tüketebilirken, kilo verme dönemindeki bireyler 1 çay bardağı kadar bozayı ara öğün olarak tüketebilmektedir.

Kısaca Bozanın Faydaları;

  • Enerji verir.
  • Hazmı kolaylaştırır.
  • Emziren kadınlarda süt yapıcı özelliği vardır.
  • Vitamin kaynağı bol olduğundan sporculara tavsiye edilir.
  • Probiyotik özelliği vardır.
  • Kilo almak isteyenlerin iştahını açar.
  • Zihin açıcı özelliği vardır.
  • Öksürüğü yok eder.
  • Sinirleri dinlendirici etkisi vardır.

Cevap bırakın