Brokoli ve Karnabaharın Faydaları Nelerdir?

Brokoli ve Karnabaharın Faydaları Nelerdir? Vücuda Olan Etkileri.

0 343

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Brokoli ve karnabahar sağlık her yaşta tüketilmesi gereken sağlık açısından çok faydalı olan sebzelerdir. İçerisinde sülforan barındırırlar. Sülforan iyi bir kanser savaşçısıdır. Kanser gelişimini engeller hatta durdururlar. Uzmanlar tarafından yenmesi gerektiği sık sık dile gelen brokoli ve karnabaharın salataları yapılabilir, yemekleri yapılabilir hatta turşuları bile kurulabilmektedir. Özellikle meme kanseri ve kalın bağırsak kanserini önlemek konusunda brokoli ve karnabahar mucizevi etkilere sahiptirler.

Brokoli ve karnabahar vücudumuzdaki toksik maddeleri atmaya yardımcı olur. Günümüzde dışarıdan aldığımız katkı maddeleri içeren besinleri sık sık tüketiyoruz. Bu besinler de toksinlerin artmasına sebep oluyor. Sülforan içeren sebzeler bu konuda bize yardımcı oluyor. Brokoli ve karnabaharda sülforan içerdiğinden toksinleri atmak konusunda vücudumuza oldukça yarar sağlıyor. Pestisitlerin vücuttan atılmasını da sağlamaktadırlar.

Brokoli ve Karnabaharın Kalp Sağlığına Etkisi

Karnabahar ve brokoli kalp ve damar hastalıklarından vücudumuzu korur. Bu hastalıkların oluşmasına metabolik faktörler etkilidir. Brokoli ve karnabaharda metabolik etkenleri düzenleyici etkiye sahiptir. Brokoli ve karnabahar yüksek oranda lif içermektedir. Bu da kötü kolestrolün düşmesine yardımcı olur.

Kilo Vermeye Yardımcı Brokoli ve Karnabahar

Brokoli ve karnabahar düşük şeker ve lif oranıyla kilo vermeye de yardımcı olmaktadır. Bu iki sebze diyet listelerinin vazgeçilmez parçalarındandır. Brokoli ve karnabahar aynı zamanda insülin direncini ve duyarlılığını arttırıyor. Diyabete karşı da savaş açan brokoli ve karnabahar diyabet hastalarının da beslenme listelerinde yer alıyor.

Beyni Güçlendiriyor

Brokoli ve karnabaharın içerisinde bulunan sülforan sinir sistemindeki çeşitli yolakları düzenler ve sinir hücreleri üzerinde koruyucu etki sağlar. Yapılan çalışmalar nöronları koruyarak Alzheimer ve Parkinson hastalıklarından korumaya yardımcı olur.

Salatalarda Çiğ Olarak Tüketilebilir

Bol suda 10 dakika haşlanan brokoli ve karnabahar %50’den fazla glukozinolat kaybına uğrar. Glukozinolatlar vücutta , c vitamini ve antikarsinojen sağlar. Fakat suda haşlanan brokoli ve karnabaharın bu etkileri glukozinolat kaybına uğradığından azalır. Bu sebeple az suda ya da buharda brokoli ve karnabaharı pişirmek gerekir. Pişirdikten sonra besinleri suyundan ayırmamak ve suyunu dökmemek etkilerinin azalmamasını sağlar. Brokoli ve karnabaharı çiğ haliyle tüketmek ise en faydalısıdır. Brokoli ve karnabaharı böbrek yetmezliği ve gut hastalığı yaşayan bireyler doktora danışarak tüketmelidir. Bol su ile güzelce yıkanan brokoli ve karnabaharı mixerden geçirerek ve içine biraz soğuk su katarak smoothie olarak da tüketebilirsiniz.

 

Cevap bırakın