Bulimia Nervoza Hastalığı Nedir?

Bulimia Nervoza Hastalığı Nedir? Bulimia Nervoza Neden Olur? Bulimia Nervoza'nın Psikolojik Açıklaması Nedir?

0 620

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bulimia Nervoza hastalığı son zamanlarda ünlü olan bazı kişilerde görülmesiyle çoğu kişinin dikkatini çekiyor. Bu hastalık azımsanmayacak kadar çok görülen bir hastalık fakat kişiler genelde gizlemeyi tercih ettiği için bilinmiyor.

Bulimia Nervoza hastalığı bireylerin belirli bir süre içerisinde birçok kişinin yiyemeyeceği ve yiyebileceğinden çok fazla şekilde yeme durumudur. Bu ataklar sırasında yeme kontrolü tamamen kişiden çıkmış oluyor ve sanki bir kıtlık krizinde gibi bir yiyeceği yiyor. Bu durum aç olması durumunda değil aniden gerçekleşiyor.

Durum böyle olduğunda kişi haliyle kilo alıyor ve bu durumdan rahatsız olduğu içinde kusma eğiliminde bulunuyor. Fakat kişi çok zayıf olsa bile kendini aynaya baktığında çok kilolu da görüp bu davranışta bulunabiliyor. Genellikle kusmayı bir çözüm yöntemi olarak bulmakla birlikte, metabolizma hızlandırıcı ilaçlar ve idrar söktürücüler de kullanılmaktadır. Yani kısaca açıklanırsa kişinin bir atak gibi gelen bir zaman dilimi içinde (20 dakika, 2 saat vs.) tıkanırcasına yeme durumu ve sonrasında hissettiği pişmanlık ile kusmaya, idrar söktürmeye çalışması durumudur.

Bu durum 3 ay içerisinde en az haftada bir kez yaşanıyorsa kişiye Bulimia Nervoza hastalığı tanısı konulabilir. Birey kendi vücut ağırlığından ve şeklinden de duyduğu rahatsızlıktan dolayı bu atakların yaşandığı süre dışında kendini aç bırakabiliyor ve ya çok düşük kalorili besinler tüketiyor. Tükettiği en ufak besinin de kalorisini devamlı olarak hesaplamaktan kendini alıkoyamıyor.

Bulimia Nervoza hastalığında ataklar sırasında hastalar genellikle kafalarına koydukları yüksek kalorili, karbonhidratlı ve ya yüksek şeker oranı içeren besinler tüketirler. Bu kavanozlarca çikolata, paketlerce cips, kovalarca patlamış mısır olabilir. Bu ataklar sonrasında hasta büyük bir pişmanlık ve suçluluk hisseder. Kendine kızar ve bu nedenle de hatasını düzeltmeye çalışır. Düzeltmeye çalıştığı şeyi ise kusarak yapmaya çalışır ki bu normal bir düşünce değildir. Dengeleyici davranışlar göstermeye çalışırlar fakat bunu yaparken onlar için oldukça zararlı seçeneklere başvururlar. Gün boyunca asla birşeyler yememe ve ya çok düşük kalorili ve sayılı besin tüketme gibi eğilimler gösterirler.

Bulimia Nervoza hastalığında stres, mutsuzluk, psikolojik baskı, güzellik algıları, iş/okul/özel hayatta yaşanan sorunlar oldukça etkilidir. Bunun yanı sıra vücudunu beğenmeme, vücut şeklini sevmeme, diyet şeklindeki kısıtlamalarda oldukça etkilidir.

Bulimia Nervoza hastalığını yaşayan kişilerde çok fazla ve aniden yedikleri için mide şikayetleri oluşur. Kendilerini çok dolu hissederler ve rahatlamak isterler. Bu nedenle de kusmak onları rahatlatır. Bu tabiki kalori almama isteğinin yanında başka bir sebeptir. Kusamadıkları durumda ise bu durum onları oldukça üzer ve ağlama krizleri geçirebilirler.

Kilo alımını engellemek için değişik ilaçlar kullanabilirler ve bu da tabii ki onlarda farklı sorunlarında meydana gelmesini ve bir hayati risk oluşmasına neden olur. Tiroit hormonları kullanımı gibi ve ya şeker hastalığı görülen kişilerde insülin dozlarını azaltmak gibi eğilimler görülür. Bulimialı hastalar normal bir insanın kaldıramayacağı düzeyde egzersizler yapabilirler ve bunu aç karına yaparlar. Ayrıca uzun süre aç kalmaya da devam ederler.

Bulimia Nervoza hastalığı kadınlarda erkeklere oranla 10 kat daha fazla görülmektedir. Bu hastalık ergenlik ve ya genç erişkinlik döneminde başlayabilir. Kişiler ergenliğe girmekle birlikte vücutlarının daha fazla farkına varırlar ve beğenmeyebilirler. Ergenlik öncesinde ve ya ilerleyen yaşlarda görülme olasılığı oldukça düşük olan bu hastalık fazla stresten kaynaklanır. Bu hastalık bir kaç yıl sürebilmekte ve bittiğini sanmanıza rağmen tekrarlayabilmektedir. Bulimia Nervoza hastalığına sahip olan kişiler muhakkak bir psikolojik destek almalıdır ve bunu en yakınındaki kişilerle paylaşmalıdır. Bir yıl içerisinde görülme olasılığı %1-2 arasında olan bu hastalık bazen hayati risk oluşturabilmektedir.

Bulimia hastalığının görüldüğü bazı insanlar vardır;

 • Düşük özgüvene sahip kişiler
 • Depresif belirtiler gösteren kişiler
 • Çocukluk ve ergenlik döneminde kaygı bozukluğu olan kişiler
 • Standart güzellik algısı ve zayıf vücut idealinin içselleştirilmesi
 • Cinsel ve fiziksel istismar yaşamış kişiler ( özellikle çocukluk çağında)
 • Çocukluk döneminde obezite problemi yaşanması
 • Erken yaşlarda ergenliğe girmek
 • Anne ve babanın yeme konusunda aşırı ve ya yetersiz müdahale ve yorumları

Bulimia Nervoza beraberinde birçok sorunu getirebilir. Bunlar şöyle sıralanabilir;

 • Adet düzensizlikleri ve ya adet görememe (amenore)
 • Kusma sonucunda vücudun su, tuz ve mineral dengesinin bozulması ve getirdiği sorunlar
 • Yemek borusunda devamlı kusmalardan kaynaklanan tahrişler, yırtılmalar ve mide problemleri
 • Dışkılamayı artıran ürünlerin ve ilaçların kullanılması sonucunda oluşan bağırsak problemleri
 • Anksiyete ve duygu durum bozuklukları
 • Kişinin psikolojisinin bozulması ile beraber alkol, uyuşturucu madde gibi ürünler kullanması

Bulimia nervoza hastalığı terapiler ve bilişsel davranışçı destekler ile atlatılabilir. İlaçla terapi aynı anda yürütülebilmektedir. Terapilerde beden olumlamaları, stresle mücadele ve travmalara karşı iyileştirmeler sağlanır. İlaç tedavisinde ise kişide depresiflik durumu, öfkeyi kontrol edememe görülüyorsa bu tarz sorunlar iyileştirilir.

Cevap bırakın