Cennet Hurmasının Faydaları Nelerdir?

Cennet Hurmasının Faydaları Nelerdir? Trabzon Hurmasının Faydaları Nelerdir? Akdeniz Hurmasının Faydaları Nelerdir?

0 195

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Trabzon hurması ve Akdeniz hurması olarak da bilinen cennet hurmasının faydaları oldukça fazladır. Bu besin, lif kaynağı açısından oldukça zengin bir içeriğe sahip olduğundan diyet listelerinde üst sıralarda yer almaktadır. Sonbahar mevsimiyle birlikte tezgahlarda yerini alan cennet hurmasının sağlığa faydaları ve hastalıklara etkili oldukça fazladır. Özellikle de sindirim sisteminden kansere kadar birçok hastalığa iyi gelmekte ve oluşumunu engellemekte katkı sağlamaktadır. Peki cennet hurmasının faydaları nelerdir? Birlikte İnceleyelim.

Bünyeye birçok faydası olan cennet hurmasının faydaları saymakla bitmemektedir. Birçok vitamini içerisinde barındıran cennet hurmasının faydaları gitgide daha fazla öğrenildiği için insanlar tarafından daha çok tercih edilir ve daha çok tüketilir bir meyve halini almıştır. Cennet hurması büyük bir antioksidan kaynağıdır ve içerisinde güçlü vitaminler barındırır. Böylelikle hastalık süreçlerinde çeşitli roller oynar ve vücudun savunma sistemine katkı sağlayarak metabolizmayı ve bağışıklığı güçlendirir.

CENNET HURMASININ FAYDALARI NELERDİR?

Antioksidan kaynağıdır

Cennet hurması sağlık için yararlı tüm antioksidanları içerisinde barındırır. Likopen, lutein, zea-ksantin, kripto-ksantin, beta-karoten ve A vitamini gibi vücudun direncini arttırmaya yardımcı olacak tüm vitaminlere sahiptir. Aynı zamanda bu vitaminler vücudun savunma sistemini bozan metaboliklere karşı da bünyeyi korumaktadır.

Göz sağlığı için birebirdir

Antioksidanlar sayesinde özellikle yaşlılar için göz sağlığı konusunda birebirdir. Katarakt gibi göz sağlığı problemlerinin önüne geçilmesine yardımcı olur.

C vitamini kaynağı

Önemli bir C vitamini kaynağı olup vücudu enfeksiyonlara karşı korumaktadır ve vücut direncini artırmaya yardımcıdır. Bu bakımdan cennet hurması oldukça yararlı bir besindir ve sonbahar-kış mevsimlerinde düzenli olarak tüketilmelidir.

Bakır deposu

Potasyum, mangan, bakır ve fosfor açısından oldukça zengin olan cennet hurmasının faydaları saymakla bitmiyor. İçerdiği bakır minerali ile bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve savunma sistemini kuvvetlendirmekte önemli rol oynamaktadır. Yani vücudu savunan mekanizmaların çalışmasına katkı sağlar. Bakır bileşeni de en az mangan kadar bağışıklığı güçlendirici ve kırmızı kan hücrelerinin yapımını sağlayıcı etkiye sahiptir.

Mide ve bağırsak sorunlarına karşı idealdir

Cennet hurması lif içeriğinin yüksek olması ile mide ve bağırsak sisteminin çalışmasını sağlamakta ve bu şekilde de kabızlığı önlemeye yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda irritabl bağırsak sendromunu engellemektedir. Sindirim sistemi için çok faydalı bir meyvedir.

Kalp sağlığına kalkan oluşturur

Yüksek lif içeriği ile hipertansiyonu önlerken aynı zamanda kalp sağlığını da korur. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek hastalıklara karşı koruyucu etki yaratır.  Karbonhidrat içeriğinin yüksek olmasından dolayı, şeker hastalığı olan bireylerin bir gün içinde cennet hurmasının yarısını tüketmesi en ideal olacaktır. Diyabetli kişilerin bu konuda dikkatli olması gerekmektedir.

Kilo verdirir

Cennet hurması çok az yağ içeriğine sahip olması ile kalorisi de düşüktür. Bu bakımdan diyet listelerinin başında gelmektedir. Cennet hurması ile sağlıklı salatalar, tatlılar hatta smothieler hazırlayabilirsiniz.

Hemoroit hastalarına iyi gelir

Anti hemorajik özelliklere sahip olmasından kaynaklı hemoroit yaralarında ve  aşırı kanamanın kontrol edilmesinde kullanılabilmektedir.

Sindirim sistemini düzenler

Bağırsak hareketleri için gerekli lifleri barındırdığından sindirim sistemini düzenler ve dengeler. Böylelikle sağlıklı sindirim sisteminin korunmasına yardımcı olabilmektedir.

Şeker hastaları için faydalıdır

Diyabet hastaları kısa sürede açlık hissine kapılabilmektedir. İçindeki zengin lif sebebiyle cennet hurması açlık seviyelerini durdurmak için güzel bir tercih olabilir. Cennet hurması tüketerek açlık hissini güzel bir şekilde bastırabilirsiniz.

Bağışıklığı kuvvetlendirir

İyi bir C vitamini kaynağı olması ile bağışıklığı kuvvetlendirir ve düzenli tüketildiğinde bu etki giderek artar. Böylece; soğuk algınlığı, grip ve astım dahil birçok akciğer enfeksiyonlarına karşı kalkan görevi görmektedir.

Karaciğeri temizler

Zararlı oksijen kaynaklı serbest radikalleri temizler ve antioksidan açısından zengin bir içeriğe sahip olan cennet hurması aynı zamanda hücre hasarını önler ve bu da sağlıklı bir karaciğer ile sonuçlanır.

 

Cevap bırakın