Ceviz Zekayı Geliştirir Mi?

Ceviz Zekayı Geliştirir Mi? Cevizin Beyine Etkileri Nelerdir? Cevizin Hafızaya Faydaları Nelerdir? Cevizin Zekaya Katkısı Nedir?

0 313

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Ceviz birçok açıdan faydalı bir meyvedir. Cevizin içerisinde bulunan gümüş sayesinde özellikle çocuklarda zeka gelişimine katkı sağlandığı bilimsel araştırmalar sayesinde kanıtlandı. Ceviz sadece çocuklar için etkili değil büyükler için de etkilidir. Düzenli olarak ceviz tüketen yetişkinlerde Alzheimer hastalığının önüne geçiliyor ve unutkanlık engelleniyor.

Türkiye’de ceviz üretimi maalesef azdır. Bu nedenle de ceviz fiyatları pahalı oluyor. Ceviz az da olsa herkes tarafından tüketilmesi gereken bir meyvedir. İnsan sağlığında oldukça önemli bir noktada olan cevizi özellikle büyüme çağındaki zeka gelişimi aktif olan çocuklar düzenli olarak tüketmelidir. Ceviz gibi diğer kuruyemişleri tüketmek de onlara fayda sağlayacaktır. Böylelikle daha zinde olacaklar ve okula giden çocuklarda derslere olan adaptasyon artacaktır.

İçerisinde olduğumuz  kış aylarında ceviz tüketmek oldukça önemlidir. 100 gram ceviz tüketiminde 700 kilokalori enerji almış oluyoruz. Bu oldukça yüksek ve çok önemli biri orandır. Ceviz içerisinde birçok yararlı vitamin, mineral ve protein bulundurur. Ayrıca yağ açısından da oldukça zengin bir meyvedir. Cevizin en belirgin özelliği zekayı geliştirmesidir. Fakat sadece bununla kalmıyor ve tansiyonu düzenliyor, kolesterolü düşürüyor, kalp ve damar hastalıklarının önüne geçiyor…

 

Bazı meyveler ve sebzeler bakıldığında vücudun bazı organlarıyla benzeşir. Mesela havuç göze benzetilir, mantar kulağa ve cevizde beyine… Ceviz sadece şekil açısından beyine benzemekle kalmıyor bir de zekayı geliştiriyor. Beyin insan vücudunda gümüşü kullanan tek organdır. Bu açıdan da içerisinde bulunan gümüş sayesinde ceviz, zeka gelişimine katkı sağlar.

Cevizin içerisinde bulunan gümüş, beynin sağ ve sol tarafındaki bilgi akışını sağlar ve sağlanan bilgi akışının hızını artırır. Bu nedenle de fazla ceviz tüketen insanlarda zeka gelişimi daha yüksek oluyor. Ülkemizde az oranda ceviz üretilebiliyor bu nedenle de ilaçlama, gübreleme gibi yöntemlere başvurulmuyor. Bu da ülkemizde yetişen cevizlerin çok daha sağlıklı doğal ve katkısız olduğunu belirtiyor. Ceviz alırken ülkemizde yetiştirilen cevizleri tercih etmek hem ülke ekonomimize hem de sağlığımıza daha faydalı olacaktır.
Çocuklar için bir beslenme düzeni oluşturulması gerekiyor. Zaten okula giden çocuklarda bir beslenme programı genellikle oluyor. Bu beslenme düzeninin içerisine her gün muhakkak bir avuç ceviz ve ya içerisinde ceviz bulunan karışık kuruyemiş eklenmelidir. Sadece çocuklar değil yetişkinlerde bir avuç ceviz tüketmelidir. Herkes kendi avcuna göre tükettiğinde bu çocuklarda en az 3 yetişkinlerde ise en az 5 ceviz anlamına geliyor. Fiyat olarak yüksek olması elbette can sıkıcı bir durum olan cevizi mümkün olduğu kadar tüketmek gerekiyor. Gerekirse bir fide alıp evinizin önüne bir ağaç dikmeli ve yetişen cevizleri tüketmelisiniz. Sabah kahvaltılarında, salatalarda ceviz tüketmek hem sağlığımıza hem de zeka gelişimine katkı sağlayacaktır. Ayrıca lezzetli ve güzel tadıyla tatlılara, salatalara, kahvaltılara renk katacaktır. Ceviz doyuruculuk hissi olan bir meyve olduğu için kilo vermek isteyen kişilerde rahatlıkla tercih edebilir ve diyet listelerine cevizi ekleyebilir.

Cevap bırakın