Chia Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Chia Tohumunun Faydaları Nelerdir? Chia Tohumu Zayıflamaya Yarar MI? Chia Tohumu Nedir?

0 174

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Chia tohumları son zamanların en popüler sağlıklı besinlerinden biri olmayı başarmıştır. Kolay sindirimiyle ve tüm tariflere rahatlıkla eklenebilmesiyle herkes tarafından tercih edilmektedir. Küçük boyutlara sahip chia tohumları önemli besin değerlerine sahiptir. Chia tohumu antioksidanlar bakımından zengindir ve omega-3 yağ asitleri içerir. Ayrıca lif, demir ve kalsiyum açısından da oldukça zengindir. Chia tohumunda bulunan omega-3 yağ asitleri, kalp krizi ve felce karşı korur ve HDL kolesterolü yükseltmeye yardımcı olur. Bu kolesterolde kalp krizini engellemeye yardımcıdır.

Chia tohumu sadece kalp krizi ve felç riskine karşı korumaz. Sağlıklı bir cilde sahip olmamızı sağlar ve yaşlanmaya yavaşlatır. Kalbin, sindirim sisteminin, kemiklerin ve kasların güçlenmesine yardımcı olur.

Chia Tohumu Nedir?

Chia tohumu, Salvia Hispanica bitkisinden elde edilir. Orta ve Güney Meksikada yetişir. Chia, güç anlamına gelmektedir. Chia tohumu geçmişte koşucular, sporcular tarafından sıklıkla tercih edilen bir bitkiydi şimdi ise herkes tarafından tercih edilebilir bir bitki haline geldi.

Chia tohumu en yüksek bitki bazlı protein kaynaklarındandır. Kaslardaki yağı yakar, yağ yakımına ve kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur. Chia tohumu kalsiyum, fosfor, magnezyum, manganez, bakır, çinko, demir ve niasin gibi önemli mineraller açısından çok zengindir.

Chia tohumu sindirimi yavaşlattığı için uzun süre tokluk hissi yaratır ve şeker isteğini bastırmaya yardımcı olur. Chia tohumları çinko açısından da oldukça zengindir. Bu özelliği sayesinde de vücut leptinlerini artırır. Yani enerji seviyelerinde bir yükseliş olur. Bu özelliği sayesinde vücut formunu korur, vücut şekillenmesinde yardımcı olur ve önemli bir beslenme kaynağı olarak geçer.

Chia Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Chia tohumu, cilt ve yaşlanmaya karşı koruyucu etkilere sahiptir. Chia tohumları yüksek antioksidan özelliklere sahiptir. Antioksidanlar ise cildin onarılmasına yardımcı olur ve yüzde oluşacak hasarların, yaşlanmaların önüne geçer. Chia tohumundan faydalanarak cildinizdeki yaşlanmaların önüne geçebilirsiniz.

Chia tohumu sindirim sağlığı konusunda çok yüksek lif oranına sahiptir. 2 yemek kaşığı chia tohumunda 11 gram lif bulunur ve bu oldukça yüksek bir orandır. Yani bir porsiyon chia tohumu tükettiğinizde günlük lif ihtiyacı karşılanmış olur. Chia tohumu vücudun insülin seviyesini dengeler. İçerdiği lif ve diğer sağlıklı içerikleri ile kan şekerini dengeleyici etkisi vardır.

Chia tohumları bağırsakların düzenlenmesine de yardımcı olur. Chia tohumu tükettikten sonra enerjinizin yükseldiğini fark edeceksiniz çünkü önemli derecede su emme özelliği vardır ve yendiğinde de midede genişler. Chia tohumları midede çözünebilir liflerle birleşerek jel bir etki yaratır. Bu da bağırsaktaki probiyotiklerin gelişimini destekler.

Chia tohumu kalp sağlığını korur. Kolesterolü dengeler ve tansiyonu düşürür. Chia tohumu  tükettiğinizde yağda eriyen A,D,E,K vitaminlerini de almış olursunuz. Chia tohumu somondan daha fazla omega 3 içeriğine sahiptir. Bunu biliyor muydunuz? Omega 3 ise kan basıncını kötü kolesterolü ve enflamasyonu azaltır. Böylelikle de kalp sağlığı korunmuş olur. Chia tohumu tüketerek kalbinizi güçlendirebilir ve koruyabilirsiniz.

Chia tohumu güçlü kemiklere sahip olmanıza yardımcı olur. Chia tohumunda yüksek oranda kalsiyum bulunur. Lalsiyum ise kemik sağlığı için en önemli bileşenlerden biridir. Kemik gücünü ve kütlesini korur. Chia içerisinde bor da barındırır. Bor ise kemiklerin ve kasların sağlıklı gelişimine katkıda bulunur. Kalsiyum, magnezyum, manganez ve fosfor içeriği ile chia tohumu oldukça faydalıdır.

Chia tohumu sağlıklı bir beyin destekleyicisi olarak tanımlanabilir. chia tohumlarındaki bazı yağ asitleri vücudun kendi başına üretemediği özelliklere sahiptir. Chia tohumlarını tüketmek, ruh sağlığı ve beyindeki gerekli hormon seviyesini desteklemeye ve beyin hücrelerine daha fazla enerji göndermeye yardımcı olabilir.

 

Cevap bırakın