Çiçeklerin Ruh ve Beden Sağlığına Etkileri

Çiçeklerin Ruh ve Beden Sağlığına Etkileri Nelerdir? Çiçekler Bizi Nasıl Etkiler? Çiçeklerin Ruh ve Beden Sağlığımıza 5 Etkisi

0 547

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Çiçekler evimize, ofisimize, balkonumuza girdiğinde bizi mutlu eder ve ruhumuzu besler. Yaş ve cinsiyet fark etmeksizin çiçekler herkese iyi gelecek ve kendisini iyi hissetmesine yardımcı olacaktır. Bunların kanıtlarından bir tanesi de birine gezmek için güzel bir yer tarifi sorduğunuzda size bol çiçekli ve ağaçlı bir gezi alanı önerisinde bulunur. Bu da insanların kendilerini böyle ortamlarda daha mutlu ve huzurlu hissettiğinin kanıtıdır. Aynı şekilde bulunduğumuz yerlerde çiçek bulundurmak sağlığımıza da iyi gelmektedir. İnsanlar evlerine giderken bir çiçekçide durur ve çiçek alır. Yeni ofis açarlar ve sevenleri ofise çiçek hediye gönderir, hasta ziyaretine gidilir ve giderken çiçek götürülür. Peki bunların sebepleri nelerdir?

Havayı Arındırır

Çiçekler, flora topluluğunda yer alan diğer bitkiler gibi soluduğumuz havayı  kendisine zararlı olan toksik maddelerden arındırır. Özellikle iç mekan çiçekleri, evlerimizde kullandığımız çeşitli ürünlerden salgılanan zehirli gazları bünyesine toplar. Bu sayede iç mekan çiçekleri havayı arındırır ve kişinin temiz hava solumasına yardımcı olur.

Terapi Etkisi Yaratır

Çiçeklerin psikolojik rahatsızlıklara karşı tedavi edici bir etkisi vardır. Psikolojik sorunları olanlar ve anksiyete problemi yaşayan kişiler çiçek tedavisi (terapisi) uygulayarak kendilerini daha mutlu, enerjik ve iyi hissederler. Yoğun, yorucu bir gün geçirmiş olabilirsiniz, iş yerinizde başka bir çalışanla tartışmış olabilirsiniz, ilişki içerisinde iseniz partneriniz ile kavga etmiş olabilirsiniz ve ya sebepsiz o gün kendinizi kötü hissediyorsunuzdur. Bir parka çıkıp yürüyüş yapmak,  evdeki çiçeklerinizi izlemek, onları sulamak ve koklamak size çok güzel bir terapi uygulayacaktır.

Cilde Güzellik Katar

Çiçekler çevreye nem salınımı yapmaktadır. Bu sebeple evimizde, ofisimizde bulundurduğumuz çiçekler cildimize nem salınımı yapacağı için cildimiz nemsiz kalmaz, kurumaz ve çatlamaz. Farklı çiçeklerin cilde farklı etkileri vardır. Sadece çiçek beslemek değil, bunun  haricinde örnek vermek gerekirse gül ile tonikler yapılmaktadır ve cildi sıkılaştırıp canlandırmasına yardımcı olur. Lavanta çiçeği de leke ve sivilce oluşumunu engellemeye yardımcı olur. Bazı çiçek özlerinden sabunlar yapılır. Cilt ve yüz için kullanılabilir. Cildin yumuşamasına ve yüzün canlanmasına yardımcı olacak sabunlar hazırlanmaktadır.

Zihnimizi Güçlendirir

Araştırma uzmanlarına göre bazı çiçekler ve kokular zihinde hatırlama gücünü kuvvetlendirir. Beyin performansının  çiçeklerin ve bitkilerin bulunduğu ortamda daha fazla arttığı görülmüştür. Biberiye, zencefil, ada çayı, nane, kekik  bunlardan bazılarıdır. 

İnsanı Sakinleştirir

Çiçeklerin iyileştirici ve rahatlatıcı etkileri vardır.  Yapılan araştırmalara göre çiçekler insan bedeninde sakinlik hissi uyandırmaktadır. Odanızda bulunan bir çiçek sizin için zor geçen bir günün ardından sizi rahatlatacak ve sakinleştirecektir. Çiçeklerin bir çok kullanma yöntemi vardır. Canlı bir çiçek alıp evinize, odanıza, ofisinize koyabilir onlarla ilgilenebilir, onları sulayabilirsiniz. Bu kafanızın rahatlamasına ve sakinleşmenize yardımcı olacaktır. Bunun haricinde örnek olarak ada çayının kurutulmuş hali yakılarak evde gezdirildiğinde bunun eve iyi bir enerji getireceğine inanılır. Bir çok insanda bunun etkisini görerek evinde ada çayı yakıp tüm odalarda gezdirmektedir. Bunun huzur verici olduğunu belirtirler. Mumlarda, tütsülerde çiçek aromaları kullanılır. Her biri insanın duyularına ulaştığında insanda bir gevşeme ve rahatlama oluşturur.

Cevap bırakın