Çift Rahim Nedir?

Çift Rahim Nedir? Çift Rahim Belirtileri Nelerdir? Çift Rahimli Kadınlar Hamile Kalabilir Mi? Çift Rahim Tedavisi Nedir?

0 866

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Çift Rahim Nedir?

Anne rahmine bebek yerleştikten sonra bebeğin rahmi yumurtalık tüpleri ile gelişmeye başlar. (Kız bebekler için) Hamilelik süreci ilerledikçe de bebek rahimde büyür ve gelişir. Gelişim oldukça tüpler birleşir ve bebeğin rahmini oluşturur. Böylelikle de kız çocuklarında rahim oluşmuş olur.

Bazı kız bebeklerde herhangi bir nedenle tüpler birleşememektedir. Bu nedenle de 2 adet rahim oluşmaktadır. Bu duruma ise “Çift Rahim”denir. Çift rahim bir diğer adıyla “Dubleks Rahim” olarak da anılır. Çift rahim sıklıkla karşılaşılan bir durum değildir. Yaklaşık olarak kadınların %2-4’lük kısmında karşılaşılan bir sorundur. Fakat karşılaşılması halinde de kadının üreme çağında bazı sorunlara neden olabilmektedir. Çift rahimli bazı kadınlar aynı şekilde çift vajinaya sahip olabiliyor.

Çift rahimli olduğunu erken çağda anlamak zordur. Çünkü herhangi bir belirti vermez. Rahim içerde olan ve bebeği içerisinde tutup, geliştiren bir organdır. Bu nedenle de rahimle ilgili kusurlar genellikle belirti vermemektedir. Tespit edilmesi de zordur.

Çift rahim problemi genellikle hamilelik oluşmadığında anlaşılır. Fakat bazı durumlarda bazı belirtiler vererek kendini gösterir;

  • Normalin dışında bir adet kanaması
  • Adet düzensizliği
  • Adet dönemi başlamadan önce ve adet dönemi esnasında şiddetli ağrı yaşanması
  • Karında kitle ve ya dolgunluk hissedilmesi

Bu belirtiler çift rahim durumu olmasa bile hamilelik ve ya adet döneminde karşılaşabilecek sorunlardır. Ayrıca kist, miyom ve ya buna benzer birçok kadın hastalığı nedeni ile de görülebilir. Bu nedenle bu tarz sorunlar ile karşılaşıldığında temel nedeni öğrenmek için muhakkak bir doktora başvurmak gerekir. Bazı tanı yöntemleri sayesinde de çift rahim tanısı konur.

Tanıların konması sonucunda iki tür olan çift rahim türünden hangisi olduğuna karar verilir. Bunlardan biri çift rahim ağzı, diğeri ise ikiye ayrılmış vajinadır. Çift rahim problemi tedavi edilemez bir sorun değildir. Bazı cerrahi müdahaleler sayesinde düzeltilebilir.

Çift rahim durumunda rahim birleştirme ameliyatı uygulanabilir. Fakat bu çok nadir vakalarda uygulanır. Genellikle çift rahim problemi fark edilmez ve bu nedenle de tedavisi mümkün olmaz. Bunun dışında çok riskli sağlık sorunlarına neden olmadığından ameliyat gerek görülmez.

Çift rahim probleminde en büyük telaş konusu hamile kalınmasına engel olma durumudur. Ancak çift rahim problemi gebe kalmanın önüne engel olmaz. Ancak hamilelikte ilerleyen aylarda bebek rahme sığmayabilir. Bu da düşük ve ya erken doğum gibi durumlar oluşturabilir. Bunun dışında rahim şekli bozuk olacağı için bebeğin rahim içerisindeki pozisyonu ile ve doğum sırasında geliş yönüyle ilgili sorunlar yaşanabilir. Bu nedenle gebelik meydana geldiğinde doktorunuz tarafından çift rahim problemi de yakından incelenmeli ve takip edilmelidir.

Çift rahimli kadınlarda tekil gebelik varsa bir rahimde bebek dururken diğer rahim işlevine devam eder. Bu nedenle de boş olan rahimde adet kanaması devam edebilir.

Sonuç olarak çift rahimli kadınlarda da gebelik oluşabilir. Çift rahim gebe kalmaya engel değildir. Bazı riskler bulunsa da sağlıklı bir çocuk sahibi olunabilir. Rahime sığmama ve ya rahim şekli bozukluğundan kaynaklı erken doğum ve düşük ya da vücut şekil bozuklukları ile doğum pozisyonunda değişiklik oluşabilir. Çift rahimli kadınlar hamilelikte daha hassas olmalı ve çok daha sıkı bir takipte izlenmelidir.

Cevap bırakın