Cildi Canlandırmak İçin Neler Yapılabilir?

Cildi Canlandırmak İçin Neler Yapılabilir? Cilde Aydınlık Vermek İçin Doğal Çözümler Nelerdir? Cilt Nasıl Canlanır?

0 101

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cildimiz bir süre sonra çeşitli nedenlerden dolayı matlaşmaya, eski canlılığını yitirmeye başlayabilmektedir. Bunu fark ettiğimiz zaman ne kadar kısa sürede müdahale edersek o kadar faydalı olacaktır. Cildimizi canlandırmak için ise evde kolaylıkla hazırlayacağımız, maliyetsiz olan doğal maske ve karışımların hazırlanışından ve faydalarından bahsedeceğiz. Eğer siz de devamlı güneşe maruz kaldıysanız, cildinizin kirlenmesine neden olacak makyajlar yapıyorsanız, stres altında ve az dinlenebildiğiniz bir dönemde iseniz cildinizi canlandırmak, renk tonlarını eşitlemek adına aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

Yoğurt ve Badem Yağı Maskesi

 • 2 yemek kaşığı sade yoğurt
 • Yarım tatlı kaşığı tatlı badem yağı
 • 2 damla sandal ağacı yağı

Kaseye aldığımız yoğurdun üzerine badem yağını ekleyip karıştıralım. Sonrasında sandal ağacı yağı ekleyip karıştıralım. Ardından temiz cildimize sürelim ve 15-20 dakika bekletelim, ılık su ile durulayalım. Haftada birkaç kez yapılabilir.

Yoğurt içerisindeki laktik asit peeling görevi görmektedir ve cildin pH düzeyini dengelemektedir. Bu nedenle cilt problemlerini gidermek konusunda yoğurt, en doğal ve en güzel hazinelerden biridir. Cildin pH düzeyini dengelemesiyle siyah noktaları giderir ve cildinize canlılık katar.

Limon Yağı ve Gül Yağı

 • 6 damla limon yağı
 • 20 damla gül yağı

Uçucu yağları bir kaseye alın ve karıştırın. Hazırlanan karışımı tercihen gece yatmadan önce temiz cildinize sürün. Haftada 3 kez uygulanabilmektedir.

Limon yağı ve gül yağı ile yaptığınız bu losyon ve ya karışım sayesinde cildinizdeki renk eşitsizliklerini giderecek ve cildinizi canlandıracaksınız. Erken yaşlanma, kırışıklık gibi sorunların da önüne geçmeye yardımcı olan bu losyonu düzenli olarak kullanabilirsiniz.

 Yulaf Ezmesi ve Lavanta

 • 1 yemek kaşığı yulaf ezmesi
 • 4 damla lavanta uçucu yağı
 • 3 yemek kaşığı süt

Yulaf ezmesini bir kaseye aldıktan sonra lavanta yağını ve sütü üzerine ekleyerek karıştırın. Yoğun bir macun elde etmelisiniz. Sonrasında temiz cildinize bu macunu sürün ve 20 dakika yüzünüzde bekletin. Ardından ılık su ile durulayın. Bu macunu haftada 2 kez kullanabilirsiniz.

Yulaf ezmesi küçük partiküllere sahip olduğu için yüzünüzde peeling etkisi yaratacaktır. Böylelikle cildiniz canlanacak ve parlayacaktır. Yulaf ezmesi sayesinde cildiniz hem canlanır, hem nemlenir hem de ölü derilerden arınır. Lavanta yağı sayesinde de cildinize aydınlık gelir ve ciltteki yağ oranı dengelenir.

Papatya ve Bal

 • 1 yemek kaşığı kuru papatya
 • Yarım bardak su
 • 2 yemek kaşığı bal

Kurutulmuş papatyaları yarım bardak kaynar suyun içerisine koyun ve ılıyana kadar demlenmesini bekleyin. Demlendikten sonra süzgeçten geçirin ve sonrasında içine bal ekleyin. Hazırladığınız bu karışımı bir pamuğa batırın ve cildinize sürün. Cildinizin bu karışımı emmesine izin verin ve sonrasında cildinizde kalan kalıntıları da nemli bir havlu ile temizleyin. Her gece yatmadan bu karışımı cildinizde uygulayarak ciltteki ton eşitsizliklerini giderebilir ve cildinizi canlandırabilirsiniz. Papatya ve organik balın birleşimi cildinizdeki yorgunluğu alacak, cildinizi parlatacak ve sıkılaştıracaktır. Düzenli olarak kullandığınız taktirde cildinizdeki gözenekler küçülecek ve pürüzsüz bir cilde sahip olacaksınız.

 Süt, Portakal ve Bal

 • 3 yemek kaşığı süt
 • 2 yemek kaşığı portakal suyu
 • 1 yemek kaşığı bal

Sütü, portakal suyunu ve balı bir kaba koyun ve güzelce karıştırın. Gece yatmadan önce temiz cildinize karışımı uygulayın ve 20 dakika bekletin. Ardından ılık su ile durulayın. Haftada 2 kez uygulayabilirsiniz.

C vitamini cildinizi parlak ve canlı tutmaya yardımcı olan oldukça etkili bir çözümdür. Bu nedenle bu maske ile cildinizi canlandırabilirsiniz.

Cevap bırakın