Cilt Kanserinden Korunmanın Yöntemleri Nelerdir?

Cilt Kanserinden Korunmanın Yöntemleri Nelerdir? Cilt Kanserini Önlemenin Yolları Nelerdir? Cilt Kanseri Hangi Önlemlerle Engellenebilir?

0 278

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

 

Son yıllarda kozmetik ürünlerinin kullanımının da artması ve çevre kirliliği ile birlikte cilt kanseri sorunu önemli derecede artmıştır. Bu nedenle de cildimizi korumamız, kontrol altında tutmamız ve önleyici tedbirleri almamız da bir o kadar önem kazandı. Bazı alışkanlıklar kazanarak cilt kanseri riskini uzaklaştırmamız mümkün. Şimdi birlikte cilt kanserinden korunmanın yöntemlerini birlikte inceleyelim.

Cilt Kanserinden Korunmanın Yöntemleri Nelerdir?

 Güneş Kremi Kullanmak

Cilt kanserinden korunmak için yapabileceğimiz önemli yöntemlerden biri düzenli olaral güneş kremi kullanmaktır. Cilt tipimizi analiz edip buna göre bir güneş koruyucu kullanmak artık kaçınılmaz görünüyor. Güneş kremi sadece yaz aylarında kullanımı yaygın olsa da kış mevsiminde de güneş kremi kullanmak oldukça önemlidir.

Güneş kremi kullanmak güneşin radyasyonundan cildimizi korumak konusunda bize yardımcı olur. Birçok koruma etkisi olan güneş kremleri ultraviyole ışınlardan cildimizi korur. Bu nedenle de güneş kremi kullanmak büyük önem taşır. Bilinçlenmenin artması sayesinde son yıllarda güneş kremi kullanımı da artmıştır. Fakat bununla doğru orantılı olarak dış faktörler nedeniyle cilt kanseri görülme oranı da artmıştır. Bunu en aza indirmek için güneş kremi kullanımına özen göstermeliyiz.

Antioksidan Nemlendiriciler ve Losyonlar Kullanmak

Güneş kremleri yukarıda da bahsettiğimiz gibi cildimizi korumaya yardım eder. Ancak tek başına kullanımı cildin korunması ve cilt kanserinin önlenmesi için yeterli değildir. Cilt kanserini önlemek için uygulanacak yöntemlerden biri de güneş kremine ek topikal antioksidanların uygulanmasıdır. Uzmanların söylediklerine göre bazı antioksidanlar cilt kanserine karşı önemli derecede koruma etkisi sağlıyor. C ve E vitamini, selenyum, çinko ve silimarin, soya izoflavonları, çay polifenolleri ise cildimizi cilt kanserine karşı koruyan antioksidanlardır.

 Rutin Kontroller Yaptırmak

Vücudumuzda oluşan benleri rutin şekilde kontrol etmek cilt kanserine karşı erken teşhis koymamızı sağlayan önemli bir noktadır. Özellikle risk grubunda bulunan kişilerin rutin şekilde kontrol sağlamaları erken teşhis için çok önemlidir. Düzenli kontrollere ihtiyacınız olup olmadığını ve bunların nelere bağlı olduğunu merak ediyorsunuz değil mi? Şimdi aşağıda sıralayacağımız bazı etmenler sizde de varsa bir uzmandan yardım alarak kontrol yaptırmalı ve uzmanınızın tavsiyelerine göre hareket etmelisiniz. Herhangi bir risk oluşturacak durumunuz olmayabilir. Ancak bu belirtilere rağmen ihmalkar davranmanız da erken teşhisten sizi alıkoyacaktır. Daha fazla önleyici tedbire ve rutin kontrollere ihtiyacınız olup olmadığını belirten bazı etmenler;

 • Ailede cilt kanseri öyküsü bulunması
 • Ailede melanom öyküsü bulunması
 • Aşırı güneş ışığına maruz kalınması
 • Cilt fototipleri I ve ya II
 • Artan cilt kanseri riski olan bazı genetik ve hormonal bozukluklar
 • Düzenli olarak sigara tüketimi
 • HIV, HPV ve polyomavirüs gibi hastalıklar
 • Düzenli kullanılan bir ilacın bulunması

 Bazı İlaçların Kullanımı

Bazı ilaçların kullanımı cilt kanseri riskini artırmaktadır. Yukarıda bundan bahsetmiştik. Bazı ilaçlar cildi kanserden koruma yeteneğine sahip ve engelleyici ışığa karşı cildi duyarlı hale getirmektedir. İşte bu ilaçlardan bazılarını sayacak olursak;

 • Tetrasiklinler (özellikle doksisiklin)
 • Tiazid diüretikleri
 • Sülfonamidler
 • Florokinolonlar
 • Steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar
 • Retinoidler
 • Sarı Kantaron

Şeklinde sıralayabiliriz.

İşte bu ilaçlardan herhangi birini düzenli olarak kullanıyorsanız ve ya kullanacaksanız, kullanmadan önce muhakkak doktorunuza danışmalısınız. Eğer bu ilaçların yerine alternatif başka ilaçlar ve ya farklı tedavi yöntemleri uygulanabiliyorsa onlara yönelmeli, başka bir tedaviye geçemiyorsanız da hassasiyetiniz daha fazla olacağından ve cilt kanserine yakalanma riskiniz daha yüksek olduğundan kendinizi güneş ışınlarına maruz bırakmamalı ve bütün koruyucu önlemleri almalısınız.

Önleyici Oral Takviyeler

Cildinizi korumak için kullanabileceğiniz destekleyici ve önleyici oral takviyeler kullanmak cilt kanseri riskini azaltmaktadır. Bu takviyeleri kullanmak için doktorunuza danışmalısınız.

Bu takviyeler sayesinde cildinizi yüksek oranda koruyabilir ve büyük faydalar sağlayabilirsiniz. Topikal antioksidanlar (yukarıda bahsettiğimiz gibi) ve bunun yanında sağlıklı gıdalar tüketmek oldukça önemli bir yere sahiptir. Cildinizi kanserden korumak için, koruyucu özelliği kanıtlanmış bazı takviyeler için doktorunuzdan yardım alabilirsiniz. Tabii  ki aşağıda sayacağımız bu takviyeleri tek başına yeterli olarak düşünmeyin. Bunlar sizleri güneşin zararlı etkilerinden korumak için tek başına yeterli değildir fakat diğer kullandığınız ürünleri güçlendirmek için çok önemli bir yere sahiptir. Bu takviyeleri almak için de yine doktorunuza danışmanızda fayda buluyoruz.

Bu takviyelerden ve besinlerden sırayla bahsedelim;

 • A Vitamini; Karaciğer, havuç, ıspanak, süt ürünleri, kabak ve yumurta.
 • C vitamini; Guava, turunçgiller, çilek ve kivi.
 • E vitamini; Zeytinyağı, ayçiçeği çekirdeği, badem, çam fıstığı, Brezilya fıstığı, kuru kayısı, ıspanak, kinoa ve istiridye.
 • Selenyum; Brezilya fıstığı, ton balığı, istiridye, susam ve yumurta.
 • Esansiyel yağ asitleri; Yağlı balık, keten tohumu yağı, çuha çiçeği yağı ve avokado.
 • Resveratrol; Üzüm suyu veya şarap, yer fıstığı, bitter çikolata ve yaban mersini.

 

Cevap bırakın