Cilt Yağlanması Nedir? Çözümleri Nelerdir?

Cilt Yağlanması Nedir? Çözümleri Nelerdir?

0 183

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Özellikle kadınlar cilt yağlanmasında en büyük sorunu yaşayan taraftır. Bazı insanların cildi tamamen yağlı iken bazılarında da t bölgesi dediğimiz alın ve burun yağlıdır. Aslına bakılırsa ergenlik döneminde gelene dek herkesin cildi normaldir. Yağ ve nem dengesi normal düzeydedir. Fakat ergenliğe geçiş döneminde cilt yağlanmaya başlar ve ciltte sivilceler oluşur. Bu geçiş döneminden sonra ise bireyin cilt tipi oluşmuş olur. Kimi insanın cildi yağlı kimi insanın ise kurudur. Karma cilt tipinde insanlarda vardır. Fakat ergenlik döneminden kaynaklı olarak herkesin yağlı cilde sahip olduğu bir dönem olmuştur. Bu nedenle sizinle bu yazıyı paylaşmak istedik. Şimdi daha detaylı inceleyelim.

Yağlı cildin kendine özel bir bakım ritüeli vardır. Yağlı bir cildiniz var ise buna uygun bakım yapmalı, cildinize uygun ürünler kullanmalı ve cildinizi korumalısınız.  Yağlı ciltlerin bakımında yapılan en büyük hata da onları nemsiz bırakmaktır.

Yağlı Cildin Nedenleri Nelerdir?

Yağlı cilt genelde kalıtımsal sebeplerden kaynaklıdır. Yani ebeveynlerin ( anne ve babanın) cilt tipi yağlı ise bu size de kalıtımsal olarak geçmiş olabilir. Cilt temizliğine önem gösterilmemesi, kalitesiz kozmetik ürünler kullanılması, sağlıksız ve yağlı yiyecekler ile beslenme, kan dolaşımından kaynaklanan rahatsızlıklar cilt tipinizin yağlı olmasına neden olabilir. Yani kalıtımsal özelliklerin geçmesi dışında, kuru bir kalıtımsal cilt yapınız var ise bile bu nedenlerden cildiniz yağlı olabilir. Yağlı cilde sahip bireylerde yüzde parlama olmaktadır. Bu durumu önlemek için günlük olarak cilt bakımı yapmak gerekir. Aksi taktirde cilt daha da yağlı ve kirli hale gelir. Gözenekleriniz tıkanır. Bu da ileri yaşlarda cildinizin kötü bir halde olmasına yol açabilir. Her cilt tipi kendi cilt tipine uygun ürünler kullanmalıdır. Cilt içerden de beslenerek sağlıklı hale gelmelidir. Bol su tüketimi cildi tazeler ve toksinler atılır. Bu da cildin kendini bulmasını sağlar. Cildinize haftanın 3 ve ya 4 gününde ihtiyacınıza göre peeling yapmak ciltteki yağ  dengesini korur. Yağlı bir cilde sahipseniz düzenli ve iyi bir cilt bakımı yapmak şarttır.

Kalıtımsal sebepler hariç hamilelik dönemi, menopoz çağı, mevsim geçişleri de cilt tipinin değişip yağlanmasına ve ya kurumasına sebep olabilmektedir. Bu tarz dönemler haricinde bir yağlanma görünüyorsa kullanılan kozmetik ürünlere dikkat edilmeli ve hormonal sebeplerin çözümüne gidilmelidir.

Uykusuzluk ve stres de cilt yağlanmasına sebep olabilir.

Ciltte bir yağ tabakası bulunur. Buna “sebum” adı verilir. Sebumun normal miktarda ciltte bulunması yararlı ve gereklidir. Sebum cilt neminin artmasını,  pürüzsüz bir görüntüsünü sağlar. Kırışıklığı engeller. Sebumun fazlası ise gözeneklerin genişlemesine ve siyah nokta oluşmasına neden olur. Aşırı sebum ise, ölü cilt tabakası ile birleşerek, gözenekleri genişletir, siyah noktaları ve akneleri oluşturur.

Yağlı Ciltlerin Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Günlük olarak düzenli cilt temizliği yapılmalıdır. Cildin ihtiyacına göre de ortalama 3-4 gün peeling yapılmalıdır. Cilt temizliği havadan ve çevreden kirlenir. Yağ ve makyaj artıkları gözeneklere dolar. Siyah nokta oluşumuna neden olur. Cilt temizliği yapılmazsa da bunlar sivilceye düşünür.

  • Yağlı cilt tipine sahip  insanlar günlük iki kez cilt temizliği yapmalıdır.
  • Makyajınız var ise önce makyaj temizleme jeli kullanılmalı ve tonik kullanılmalıdır.
  • Akşam eve gelir gelmez cildinizdeki kirli makyajı hemen temizlemelisiniz.
  • Cilde uygun jeller, tonikler, temizleme suları kullanılmalıdır.

Yağlı Cilt Tipine Sahip Olanlar İçin Cilt Temizleme Tüyoları

Sirke toniği: 1 kaşık elma sirkesi ile 8 kaşık kaynak suyunu karıştırın, cildinizi bu tonik ile temizleyin.

Doğal maden sodası: İçindeki zengin mineraller sayesinde tüm ciltler için yararlı ve besleyici bir toniktir. Maden suyunu buzdolabında kalıp haline getirip cildinize kullanabilirsiniz ve ya pamuğa döküp cildinizi temizleyebilirsiniz.

Yumurta akı maskesi: Yumurta akını iyice çırptıktan sonra içine bir çay kaşığı limon suyu koyun ve bekletmeden yüzünüze ve boynunuza uygulayın.

Yoğurt maskesi: 1 çay kaşığı yağsız sade yoğurdu, arpa unu ile karıştırın ve cildinize uygulayın.

Kil maskesi: Satın aldığınız kili doğrudan doğruya sulandırarak hazırlayabilirsiniz. Kil ciltteki fazla yağı alan ancak kurutmayan harika bir maddedir.

 

 

Cevap bırakın