Cilt Yanıkları Doğal Yollarla Nasıl Geçirilir?

Cilt Yanıkları Doğal Yollarla Nasıl Geçirilir?

0 219

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Çoğu insan hayatında bir kere bile olsa elini, kolunu ve ya bacağını yakmıştır. Sıcak bir tencereye dokunarak, sıcak su dökerek, ütü yaparken vb. birçok şekilde cildimizi yakmış olabiliriz. Bunlar ileri düzeyde yanıklar olmadığı sürece evde çözüm yöntemleri üreterek yanığı tedavi edebiliriz. Fakat ileri derecede bir yanma söz konusuysa acilen hastaneye gidilmeli ve yanık izlerinin kalıcı olmamasını sağlamaya çalışmalıyız. Cildimiz yandığında canımız acır. Bu nedenle hemen bu acıyı dindirmek isteriz. Dindirmediğimiz sürece o bölge yanmaya ve acı hissetmeye devam eder. Bunun için sizinle evde kolayca yapabileceğiniz cilt yanığı ilaçları önerilerinde bulunacağız. Gelin bunlara birlikte bakalım;

Naneli Diş Macunu

Evlerimizde bir çoğumuz mutfak kazaları ve ya ev işi yaparken iş kazaları yaşayarak vücudumuzu yakabiliriz. Bunlar canımızı acıtır ve dindirmek isteriz. Cildimiz yandığında ilk yapmamız gerek soğuk su tutmak ve acıyı dindirmektir. Ardından minik bir parça diş macununu yanık bölgesine sürmek acıyı bir süre sonra dindirecek ve kızarıklığı alacaktır. Sürdüğünüz anda biraz yanma hissedebilirsiniz fakat sonrasında olumlu etkisini hissedeceksiniz. Naneli diş macunu, merhem etkisi yaratacaktır.

 Çay Poşetleri

Yanık acısını azaltmak için tanik asit oldukça etkilidir. Siyah çay poşetlerinde de bu maddeden bulunur. İçtiğiniz çayın ardından elinizde bir siyah çay poşeti var ise bunu soğutarak ve ya ılık haliyle yanık bölgesine koyabilirsiniz. İçerisinde bulunan tanik asit acınızın dinmesine yardımcı olacak ve cilt yanığının azalmasını sağlayacaktır. Çay poşetlerini koyduktan sonra üzerini gazlı bez ile kapatabilir ve orada bir süre tutabilirsiniz.

 Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağının iyi gelmediği ne var ki? Hindistan cevizi yağı, cildi gençleştirici ve iyileştirici özelliklere sahiptir. İçerisinde bulunan E vitamini sayesinde cilde iyi gelir. Anti bakteriyel etki de yaratmaktadır. Yanık bölgesine bir miktar  hindistan cevizi yağı sürmek cilt yanığına iyi gelecektir. İçeriğiyle yanığın ardından iz kalmasını da önleyecektir. Bir miktar limon suyuna hindistan cevizi yapı karıştırıp cilt yanığının üzerine sürerseniz bu daha etkili olacaktır. Bu sayede yarayı hafifletmiş ve cildin çabuk iyileşmesine katkıda bulunmuş aynı zamanda da cilt lekesi kalmasına engel olmuş olursunuz.

 Süt

Sütün içerisinde bol miktarda protein ve yağ bulunur. Bulunan bu protein ve yağ cilt yanıklarının geçmesine yardımcı olacaktır. Cilt yanığını 15 dakika boyunca sütte bekletmek hızlı bir rahatlama sağlar ve acınız hafifler. Tam yağlı yoğurt da cilt yanıkları için aynı etkiyi yaratır.

Lavanta Yağı

Lavanta yağı her zaman güzel kokusu ile ve tedavi edici etkisi ile cilde uygulanmıştır. Lavanta yağı cilt yanıklarına uygulandığında da, yanığın çabuk iyileşmesini sağlar ve acıyı hafifletir.

Bir miktar lavanta yağına birkaç damla su ekleyin ve karıştırın ardından cilt yanığına sürün. Bunu ara ara uygulayarak yanık acısını hafifletebilir ve yanık tedavisini hızlandırabilirsiniz.

 Vanilya

Bir pamuklu çubuğa bir miktar vanilya özütü alın. Cilt yanığınızın olduğu bölgeye vanilya özütünü nazikçe sürün. Vanilya özütü cilt yanığınız için harika bir etki yaratacaktır. Yanığı soğutur ve acıyı hafifletir.

 C ve E Vitaminleri

C ve E vitamini cilt yanıkları için oldukça güçlü bir iyileştirme etkisi yaratır. Acının yatışmasına katkıda bulunur. C vitamini cildi yeniler, kolajen üretimini artırır ve yaraların iyileşmesini sağlar. E vitamini ise cildi onarmak ve korumak için oldukça önemli bir vitamindir. Antioksidan özelliğiyle acıyı hafifletir ve yanığın hızlı iyileşmesini sağlar.

Eczaneden alacağınız c ve e vitamini yanıklara uygulamanız cildinizin yenilenmesini ve çok daha hızlı iyileşmesini sağlayacaktır.

 Bal

Balın antibiyotik etkisi, enfeksiyonların oluşmasına ve yanıkların baloncuk halini almasını önler. Ph dengesini düzenleyerek bakterileri yok eder. Bu sayede cilt yanığına uygulayacağınız bir miktar bal yanığınızı daha kötü hale getirmek isteyen enfeksiyon ve bakterileri yok etmiş olur. Yanma hissi ve acı hafifler; cilt yenilenir ve iyileşir.

 Yulaf

Bir miktar su ve bir miktar yulafı karıştırın. Karışımı 20 dakika dinlendirin. Macun kıvamına gelen yulafı cilt yanığı olan bölgeye sürün ve bir süre bekletin. Böylece cilt yanığını dindirmiş ve yanığın getirdiği kaşıntıyı engellemiş olacaksınız.

Buz Kullanmayın

Buz vücuttaki kan akışını yavaşlatmaya neden olabilir. Bu da cilt dokularında hasar kalması olasılığını artırır. Buz tutmak yerine soğuk su tutmak yanık için daha iyi olacaktır. Yanık cildi her şeyden önce soğuk suda uzun süre tutmalısınız. Böylece su toplamasını, acıyı, yanma hissini önlemiş olursunuz.

Aloe Vera Kullanın

Yanmış cildi en az 20 dakika soğuk su altında tutun ve ardından cildinize bir miktar aloe vera sürün. Aloe vera yanıklar için çok etkili bir çözüm yaratacaktır.  Ağrının kesilmesini sağlar, ciltte oluşacak şişliği ve iltihabı önler. Ayrıca cildin onarımını ve yenilenmesini sağlar.

Cevap bırakın