Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir? Tedavisi Nasıl Gerçekleşir?

0 508

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

1. Frengi

Sifilis olarak bilinen Frengi, cinsel yolla bulaşan kronik ve yaygın bir hastalıktır. Cinsel ilişkiden sonraki ilk 10-90 gün içerisinde belirtiler göstermeye başlar. Cinsel bölge, ağız, rektum ve dudak çevresinde kızarıklık, ıslak çıban şeklinde yaralar oluşur. Yaralar birkaç hafta içerisinde geçebilir fakat hastalık bu sürede iyileşmez. Kadınlarda vulvada, erkeklerde testislerde geniş ve beyaza yakın renklerde siğiller baş göstermeye başlar. Yorgunluk, eklem ağrıları, kaşıntı ve döküntü olmaya başlar. Vücut tüylerinde dökülme görülür. İlk evrelerinde 2-3 ayda tedavi edilebilirken ileri evrelerinde 1-2 yılı bulmaktadır. Bu sebeple ilk belirtiler dikkate alınarak ileri evrelere geçmeden tedaviye başlanmalıdır. Son evrelerde karaciğer, kalp, sinir, kemik ve cilt dokularına  zarar verebilir. Bu durum ölümle organ hasarına neden olduğu için ölümle bile sonuçlanabilir. Penisilin G tedavisi uygulanır.

2. Bel Soğukluğu (Gonore)

Gonore olarak da tanımlanan bel soğukluğu hastalığı, cinsel ilişkinin ardındaki ilk haftada kendini göstermeye başlar. İdrarda yanma ve irinli idrar yolu  akıntısı gözlemlenir. Bunun sonucunda idrar yolu enfeksiyonu oluşur. Kadınlarda cinsel ilişki sonrası kanama, rahim ağzı iltihabı, akıntı gibi sorunlara yol açabilir. İleri evrelerinde menenjit, endokardit gibi hastalıklara sebep olabilir. Anal ya da oral yolla bulaşabilir. Hastalık etkeni menide ve vajinal akıntıda bulunduğu için farkedilmeden partnere geçer. İlaçla tedavisi mümkündür.

3. HPV Enfeksiyonu

Human Papilloma Virüsü olarak tanımlanan HPV Enfeksiyonuna yakalanan kişilerin %70’lik bir kısmında bir belirti görülmezken %30’luk kısmında vücutta siğillerle belirti gösterir. Vajinal, anal ya da oral ilişki sırasında gerçekleşir. Hastalığın belirtileri olan siğiller ilişkiden yaklaşık 9 ay sonra görülmeye başlar. Hastalığın kendini tekrarlaması olasılığı vardır.

4. HSV Enfeksiyonu (Uçuk)

Herpes Simpkles Virüsü olarak tanımlanan enfeksiyon kendini uçuk oluşumu şeklinde belli eder. Genital bölgede ve anüs çevresinde kaşıntılı, ağrılı ve kızarıklık şeklinde görülür. Cinsel temasın dışında farklı yakınlaşmalarla da bulaşabilir. Tedavisi ilaç ile yapılabilir. Tedavi amacı virüsü yok etmek üzerine değil de yayılmasını engellemek ve yatıştırmak üzerinedir.

5. Molluskum Kontagiozum

Molluskum Kontagiozum virüsü deride kabartılar şeklinde kendini gösterir. Cinsel yol ile, ortak kullanılan eşyalar ile ve ortak kullanım alanları ile bulaşabilir. Genellikle iyi huyludur. Yetişkinlerde ve çocuklarda görülebilir.

6. Klamidya

ABD’de en sık görülen cinsel yolla bulaşan bakteriyel hastalıktır. Cinsel birliktelikten 3 hafta sonra kendini belli eder. Hiç belirti göstermeyebilir. Tanısı erkek ve ya kadından alınan akıntının incelenmesi ile konur. Antibiyotik kullanımı ile tedavi edilebilir.

7. Hepatit B

Cinsel yol ile, ortak kullanım alanlarından, dövme-piercing işlemlerinin ardından, traş aletlerinden bulaşabilir. Annede var ise çocuğuna geçme ihtimali de bulunur. Karaciğeri etkileyen kronik bir enfeksiyondur. Siroz ve karaciğer kanserine neden olabilir. Bulaşmasından yaklaşık 6 hafta ile 6 ay arasında kendini belli eder. Halsizlik, bulantı, iştahsızlık, düşük ateş,kas ağrısı, kusma, yorgunluk belirtilerindendir.

8. Trikomonas

Bol miktarda, kötü kokulu,aşırı köpüklü vajinal akıntı belirtilerindendir. Muayene sırasında vajinal eritem ve servikste çilek görüntüsü görülür. Sarı-yeşil akıntı oluşur.  Cinsel yolla bulaşır ve hem kadında hem erkekte görülebilir. Orta yaş grubunda daha sık rastlanır. Antiparaziter ilaçlarla tedavi edilebilir.

9. HIV/AIDS

Ömür boyu ilaç tedavisi gerektiren ve bağışıklık sistemini zayıflatan bir hastalıktır. Cinsel yolla bulaşabilir ve anneden bebeğe geçebilir. Cinsel ilişkinin ardından 2-4 hafta aralığında kendini gösterir. Başlangıçta kendini grip  ve nezle şeklinde belli eder. Sonrasında ise kendisini belli etmeden yıllarca vücut içinde yayılıp çoğalabilir. AIDS hastası kişinin vücudundan karşı tarafa anne sütü, meni, kan ve vajinal sıvılar yoluyla geçebilir. Geçmesi durumunda karşı tarafta da AIDS görülür. CD4 hücrelerinin azalması ile bağışıklık sistemi çöker. Geliştirilen ilaç ve tedavi yöntemleriyle AIDS’ten kaynaklı ölüm oranlarında azalma görülmektedir.

 

 

Cevap bırakın