Çocuklar İçin Yaşa Göre Oyuncak Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Çocuklar Hangi Yaşlarda Hangi Oyuncaklarla Oynamalıdır?

0 315

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bilimsel araştırmalara göre oyuncaklar çocuk gelişimi için oldukça büyük role sahiptir. Siz ebeveyn olarak çocuklarınızın yaşlarına göre oyuncak seçmeye dikkat ediyor musunuz? Yoksa herhangi bir oyuncağı seçip çocuğunuzun oynamasına izin mi veriyorsunuz?

Doğru oyuncak seçimi çocuğun fiziksel ve zihinsel gelişiminde ve psikolojisinde büyük rol sahibidir. Uzman doktorlar oyuncakların çocuklar için kendi içlerinde bir dünya deneyimi olduğuna dikkat çekiyor. Çocuğun yaşından büyük bir oyuncak seçtiğimizde bu onun kafa karışıklığı yaşamasına sebep olur ve henüz gelişmemiş duyularını zorlar ya da çocuğa yaşından küçük oyuncaklar seçersek bu onun beyin gelişimine hiçbir katkıda bulunmaz hatta engel olur.

Oyuncak Türleri

Fiziksel ve Kas Gelişimine Yardımcı Olan Oyuncaklar

 • Bisiklet
 • Puzzle
 • Kürek ve el arabaları
 • Kutular ve küpler

5 Duyu Organını Açan Oyuncaklar

 • Su içinde oynanabilecek oyuncaklar; havuz topları, çocuk havuzu kaydırakları, su fışkırtma oyuncakları
 • Kumda kullanılabilecek oyuncaklar; kürek, kum kalıpları, oyun kalesi plaj setleri, köpük baloncuk oyuncağı
 • Oyun hamurları

Hayal Gücü ve Sosyal Gelişim Oyuncakları

 • Bebekler
 • Giydirmeli oyuncaklar
 • Araba, kamyon
 • Masal kitapları
 • Legolar

Yaratıcılığı Geliştiren Oyuncaklar

 • Boyama kitapları
 • Boyama kalemleri
 • Kil hamurları
 • Boya malzemeleri
 • Kitaplar, kağıtlar, makaslar

Oyuncak Seçimi ve Yaş Grupları

0-6 ay:

Bebeklerde ilk 2 ay işitme duyusu görme duyusuna göre daha gelişmiş olur. Bu yüzden bu dönemdeki bebekler için hafif sesler çıkaran, asılabilir müzikli oyuncaklar,  sesli masal kitapları gibi oyuncaklar tercih edilmelidir. Bu dönemde özellikle çocuğun ağzına alıp boğazına kaçırabileceği küçük parçalı oyuncaklardan kaçınılmalıdır.

İlk iki aydan sonra bebeklerin görme duyusu da gelişmiş olur ve zıt renklerin bir arada olduğu içinde canlı renkler bulunduran oyuncaklar tercih edilmelidir. Bu tip oyuncaklar bebeklerin ilgisini çeker. Yumuşak objeler, eline alıp sallayabileceği renkli objeler ya da çıngıraklar çocuğun ilgisini çeker.

7-12 ay:

6 ayın üzerindeki bebekler daha hareketli olmaya başlamışlardır. Yuvarlanırlar, tepinirler, dönerler. 7 aydan sonra oturabilirler, 9 aydan sonra emekleyebilirler ve 1 yaşında yürümeye başlayabilirler. Oyuncak bebekler, plastik arabalar, su oyuncakları, yumuşak küplerle kule oluşturmaya çalışmak, plastik toplar, şekil yerleştirme oyuncakları, yere atıldığında zıplayan oyuncaklar çocuğun dokunma duyusunu geliştiren bu dönemdeki bebeklerin ilgisini çekecek oyuncaklardır.

1 yaş ve üzeri:

1 yaş üstü çocukların çoğu yürümeye başlamıştır. Masal dinlemekten hoşlanırlar, yavaş yavaş kelimeler söylemeye başlarlar. Bu yaş grubunda çocuklara çocuk şarkıları dinletilebilir. İtmeli ve çekmeli oyuncaklar, oyuncak bebek arabaları, puzzlelar, tahta küpler, küçük toplar çocuğun bu yaşta ilgisini çekebilecek oyuncaklardır.

2 yaş ve üzeri:

2 yaş ve üstü çocuklar bu dönemlerinde bir şeyleri birleştirip parçalamak, sonra yeniden inşa etmek gibi faaliyetlerden hoşlanırlar. Çocuk boyutuna uygun ev eşyaları (mutfak, yemek takımları vs.) , çıkarılıp giydirilen bebekler, renklerine ve şekil büyüklüklerine göre dizilebilecek objeler, büyük parçalı puzzle, masal kahramanı figürleri gibi oyuncaklar 2 yaş dönemi çocuklarının hoşuna gider.  Boyama kalemleri, yazı tahtaları, içinden geçebileceği tüneller bu yaş dönemindeki çocukların ilgisini çeker.

3 yaş ve üzeri:

3 yaşından sonra artan el becerileri ile oyun hamuru ile şekiller yapmak, kumdan kaleler yapmak, renkli kalemlerle boya yapmak ve şekiller çizmek bu dönemdeki çocukların ilgisini çeker. Çocuk kumdan kale ya da oyun hamurundan şekilleri ailesiyle birlikte yapmak isteyebilir. Ebeveynler de çocuklarıyla bu tür oyunlar oynamalı ve hayal gücü gelişimlerine katkı sağlamalıdırlar.

3-6 yaş:

Bu dönem çocukların yuva ve anaokulu yaşlarıdır. Bu dönemde çocuklar daha fazla konuşmaya ve soru sormaya başlarlar. Diğer çocuklarla iletişime geçmek isterler. Oyuncaklarını diğerleriyle paylaşmak bu dönemde başlar.  Çocuğun karakteristik özelliklerinin oluştuğu dönemdir. Bazı objeleri biriktirmek, koleksiyon oyuncaklar yapmak çocuklara bu çağlarda çok zevk verir. 12-20 parçalı puzzlelar, legolar, müzik enstrümanları bu yaşlardaki çocukların hoşuna gidecek aktivitelerdir. Çocuklar bu yaşlarda teknolojiye merak duymaya başlayabilirler. Bu durumu kontrol altında tutmak ebeveynin görevidir.

Okul Dönemi:

Okul çağındaki çocuklar maketler, yapbozlar, resimler yapmak isterler. Bilgisayarla daha çok ilgilenmeye başlarlar. Çocuklar bu yaşlarda arkadaşlarıyla grup halinde oynayabildikleri oyunlardan çok hoşlanırlar. 9 – 10 yaşlarına geldiklerinde hayal dünyaları daha karmaşıklaşır ve uzay oyuncakları, üç boyutlu model oyuncaklar çocukların daha çok ilgisini çeker. Bu dönemlerde çocukları diğer çocuklarla iletişim kurabileceği grup oyunlarına da teşvik etmek gerekir. Çocuklara uygun dergilere üye olunabilir ve çocukların yeni bilgiler öğrenmesi sağlanabilir.

Çocuklar gelişimleri sırasında oyuncaklar ile ebeveynleriyle iletişime geçer. Bu sebeple çocuğunuzla oyunlar oynamalı ve onun tavırlarını kontrol etmelisiniz.

 

Cevap bırakın