Çocuklar ve Ebeveynler Sonbaharda Hangi Aktiviteleri Yapabilir?

Çocuklar ve Ebeveynler Sonbaharda Hangi Aktiviteleri Yapabilir?

0 722

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Çocuklar yaz mevsiminde dışarıda gezmeye, parklarda oynamaya, çimlerde yuvarlanmaya alışır. Fakat sonbahar mevsiminde hava biraz daha soğur, doğa cıvıltısını kaybederek yerini hüzünlü güz yapraklarına bırakır. Bu mevsimde yaz aylarında eğlenmeye alışan çocuklar can sıkıntısı yaşayabilir. Bizde bu sebeple çocukların sonbahar mevsiminde hangi aktiviteleri yapabileceğini sizler ile paylaştık. Gelin birlikte inceleyelim;

Çocuklar ve Ebeveynler Sonbaharda Hangi Aktiviteleri Yapabilir?

  • Havaların soğuması ile birlikte yaz mevsimine oranla herkes daha fazla evlerinde vakit geçiriyor. Yazları dışarıda gezer, denize gider, sahillerde otururken artık sonbahar ve kış mevsiminde insanlar evde vakit geçirmeyi daha çok tercih ediyor. Haliyle bu dönemlerde çocuklarımızla evde en çok vakit geçireceğimiz zaman dilimi oluyor. Bu nedenle eğlenmeye en çok vakit geçirdiğimiz alanı süslemek ile başlayabiliriz. Evinizin giriş kapısını ve ya çocuk odasının kapısını dilediğiniz gibi çocuğunuz ile birlikte süsleyebilirsiniz. İsterseniz sonbahar yapraklarını ve ağaçlarını bir figür haline getirebilir; isterseniz de karton, pul vb. ürünlerle kapılarınızı süsleyebilirsiniz. Bu hem sizin hem de çocuğunuz için eğlenceli bir aktivite olacaktır.
  • Son zamanlarda popüler olan ve çocuklarında ilgi duyduğu slime yapma aktivitesi de çocuğunuzun eğlenmesini sağlayacaktır. Bu eğlenceli oyuncak yapıldığında dikkat edilmelidir. Çocuğunuzun sağlığını riske atacak bir durum fark ederseniz bu etkinliği yapmayabilirsiniz. Fakat herhangi bir sakınca yoksa ve önlemlerinizi yeterli alıyorsanız bu etkinliği çocuğunuzla birlikte gerçekleştirmeniz sizi eğlendirecektir.
  • Ebeveynler ve çocuklarının birlikte yapabileceği harika bir aktivite önerisi daha; yaprak tamamlama oyunu! Mevsimin en güzel yanı olan güzel renkli yaprakların dökülmesi ile bu oyun aktif hale gelebilir. Çocuğunuzla birlikte güzel renkli ve şekilli yapraklar toplayın ardından evde bu yaprakları boyayın ve aynısını çocuğunuzun da yapmasını isteyin ve ya tam tersi şekilde onun boyamasını bekleyin ve siz de aynı renge boyayın. Bu ve bunun gibi boyama oyunları ile yaprakları boyayıp güzel vakit geçirebilir ve hatıra olarak da saklayabilirsiniz.
  • Tüm dünyada yaygın olan ve ülkemizde de popülerleşmeye başlayan Cadılar Bayramının temel simgesi bal kabağıdır. Bal kabağı aynı zamanda sonbahar mevsimini de temsil eden bir sebzedir. Bal kabağının kabuğundan farklı çok güzel şekiller yapılabilmektedir. Siz de çocuğunuzla bu şekilleri bulabilir ve suratlar yapabilirsiniz. Ayrıca lezzetli bir bal kabağı tatlısı yaparak ve üstüne hindistan cevizi, tahin serpiştirerek hem kendinize hem çocuğunuza sağlıklı bir tatlı zevki yaşatabilirsiniz.
  • Doğa yürüyüşleri her mevsimde ayrı güzeldir. Fakat kış mevsiminde daha zorlaşır. Kış mevsimine de girmeden sonbaharın bu güzel sabah ve öğlenlerinde çocuğunuzu da alarak doğa yürüyüşlerine çıkabilirsiniz. Hep birlikte ormana gidebilir ve doğanın harika görüntüsünü izleyebilir, temiz hava alabilirsiniz. Bu hem size hem çocuğunuza çok iyi gelecektir. Ayrıca gittiğiniz yürüyüşlerde, kozalaklar, yapraklar ve kestaneler toplayarak evde onlarla boyama gibi farklı aktiviteler de yapabilirsiniz.
  • Bu mevsimde yapılabilecek bir diğer güzel aktivite ise saksıda sebze yetiştirmek olacaktır. Kış mevsiminde tüketebileceğiniz yiyecekleri çocuğunuzla birlikte bir saksı ve tohum alarak ekin. Bu maydonoz, ıspanak, roka, soğan, sarımsak gibi besinler olabilir.
  • Çocuklarınız ile birlikte mutfağa girerek onun sevdiği yiyecekleri birlikte yapabilir, kendisine eğlenceli tabaklar hazırlamasına yardımcı olabilirsiniz. Bu hem onu sağlıklı beslenmeye teşvik eder hem de mutfakla kaynaşmaya ve alışmaya başlar.
  • Çocukların vazgeçilmez eğlencelerinden biri de oyun hamurlarıdır. Dışarıdan alacağınız sağlıksız oyun hamurları yerine evde yapabileceğiniz hamurlara gıda boyası katarak farklı renkte bir sürü oyun hamuru elde edebilirsiniz. Çocuğunuzla bu etkinliği yaptıktan sonra da oyun hamurlarıyla oynayabilir, güzel şekiller yaratabilir, şeflik, öğretmen-öğrenci oyunları gibi farklı oyunlar oynayabilirsiniz.

 

Cevap bırakın