Çocuklara Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Çocuklara Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir? Çocuklara Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Verilmelidir?

0 133

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Çocuklar doğar, emekler, yürür, büyür ve bazı alışkanlıkları zamanla edinirler. Tuvalet eğitimi bunlardan biridir. Her çocuk tuvalet eğitimi almak zorundadır. Bunu doğru zaman diliminde yapmak ve adım adım ilerlemek çok önemlidir.

Çocukların idrar torbaları 15-18 ay arasında gelişmeye başlar. Tuvalet eğitimi için ideal yaş aralığı 2-2.5 yaş aralığıdır. Bu durum bebekten bebeğe değişebilir. Çünkü çocuğun psikolojik olarak hazır olmamasına rağmen tuvalet eğitimi baskısı yapmak onu rahatsız ve tedirgin eder. Tedirgin olan bebek için bu durum bi travmaya dönüşür ve altına kaçırmaları artar. Süreç daha da zorlaşmış olur. Bu sebeple yaş aralıklarını ve bebeğin psikolojik durumunu göz önüne alıp ona göre hareket etmek gerekir.

Çocuklar bezlerini gece daha uzun aralıkta doldururken gündüzleri yaklaşık 3 saatte bir doldururlar. Bebek bezini doldurdukça bekletilmeden bezi değiştirilmeli ve çocuğun huzursuz olmasına engel olunmalıdır.

Çocuğa tuvalet eğitimi vermek adım adım ilerleyen bir süreçtir ve sabır ister. Anneler bu sürecin çabucak geçmesini ümit ederler fakat bu durum bebekten bebeğe geçer. Kimi bebek bu duruma çabuk adapte olurken kimisi çok zorluk çekebilir ve ileriki yaşlara kadar bez kullanabilir. Bez kullanmayı bıraksa dahi altına kaçırabilir. Genel olarak ise 3-6 ay arasında tuvalet eğitimi tamamlanır.

Çocuklara Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Tuvalet alışkanlığı konusunda çocuğunuza kitaplar okumalı onu bilgilendirmelisiniz. Tuvaletini yaparken kullanacağı malzemeleri ona tanıtmalı ne işe yaradığını anlatmalı ve  görsel hafızasına kaydetmesini sağlamalısınız. Bu bebek ve sizin için kendi evi dışında tuvaletini yapacağı ortamı hatırlamasına ve çişini-kakasını yapmakta zorluk çekmemesini sağlar.

Tuvalet eğitimi kartlarından yararlanarak ona sırasıyla hangi adımları uygulaması gerektiğini net ve anlaşılır bir şekilde anlatmalısınız. Bunu sık sık tekrarlamalı ve onun için eğlenceli bir hale getirmelisiniz. Çocuğunuz tuvalete girme, soyunma, tuvaleti yapma  ve temizlenme adımlarını öğrenmeli.

Çocuğunuzla birlikte oyun oynayın, bir oyuncak bebek alın ve “Haydi ona tuvaletini yaptıralım.” gibi bir oyunla çocuğunuza gidin. Bu onun tuvalet alışkanlığı edinmesini kolaylaştıracaktır. Bir oyuncak bebekte de olsa birinin tuvaletini yapma sürecini görmek onun tuvalete gideceği zaman aklında canlanır ve aynı adımları uygulamasını sağlar.

Başta “lazımlık” ile çocuğunuza tuvalet eğitimi vermeye başlayın. Çocuğunuzu lazımlığa oturtun ve bir süre orada oturmasını sağlayın o sırada onu rahatlatıcı konuşmalar yapın. Çişini ve ya kakasını lazımlığa yapabileceğini ona söyleyin. Kendiniz tuvalete gittiğinizde de çocuğunuzu yanınızda götürün. Hatta klozet ve lazımlığı karşılıklı olarak koyarak onun sizin tuvaletinizi nasıl yaptığını görmesini sağlayabilirsiniz. Çocuklar annelerinin yaptığı şeyleri kendilerine almak konusunda daha yatkındırlar.

Çocukların bebek bezini çıkardıktan sonra ara sıra dışarı çıkarken ve ya geceleri ona bezini tekrardan takmamak gerekir. Bu onun kendinden şüphe duymasına neden olur. Çocuk bezini çıkarın ve bir daha takmayın. Unutmayın bu adım adım ilerleyen bir süreç ve hiçbirimiz yeni bir şeyi ilk seferinde kusursuz yapamayız. Çocuklarda tuvalet eğitimi aldıkları sırada altlarına kaçırabilir. Bu çok doğaldır. Çocuğunuz bu aşamadayken ona kolay değiştirilebilir kıyafetler giydirin ki dışarıda ve ya meşgul olduğunuz bir anda üzerini değiştirmek daha kolay olsun.

Eğer yatağın kirlenmesini istemiyorsanız çocuğunuzun çarşafına idrar-sıvı geçirmez alezlerden serebilir ve kirlendikçe pratik bir şekilde temizleyebilirsiniz.

Çocuklar tuvalet ihtiyaçlarını direkt olarak dile getirmeyebilirler. Bu zamanla olacaktır. Yüz ifadelerinden ve duruşlarından bu anlaşılabilir. Bu süreçte çocuğunuzun daha önceki tuvalet saatlerini takip ederek o zamanlarda onu tuvalete götürmeli ve çişini-kakasını yapmasını beklemelisiniz.

Çocuğunuz tuvalet eğitiminde başarılı oldukça onu ödüllendirip yüreklendirebilirsiniz. Bu onun bu sürece daha heyecanla ve istekli adapte olmasını sağlayacaktır.

 

 

Cevap bırakın