Çocuklarda Anksiyete İle Nasıl Başa Çıkılır?

Çocuklarda Anksiyete İle Nasıl Başa Çıkılır? Çocuklarda Anksiyete Nedenleri Nelerdir? Çocuklarda Anksiyete Problemi Nedir?

0 218

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Çocuklarda fark edilen bazı davranışlar, ruh halleri, vücut semptomları çocuğunuzda anksiyete olduğunun göstergesi olabilmektedir. Bu da ebeveynleri telaşlandıran bir durumdur ve bir çözüm yolu üretmek isterler.

Anksiyete kişinin bir tehlike ve ya tehdit olduğunu düşündüğünde olaya verdiği tepkidir. Karşımızdaki kişinin ve ya kendimizin bir olaya, korku duyulacak birşeye fazla tepki verdiğini gördüğümüzde anksiyete olduğunu düşünebiliriz. Bu yazımızda ise anksiyetenin çocuklar üzerindeki etkilerini ele alacağız. Çocuklarda anksiyete ile nasıl başa çıkılması gerektiğini inceleyeceğiz. 

Çocuklar hemen hemen 3 yaşından sonra anksiyeteye neden olabilecek bazı korkular yaşayabiliyor. Bisikletten düşmek, anne ve ya babanın kaybı, yatağın altında olduğunu düşündüğü canavarlar, karanlıkta kalmak gibi bazı şeyler onlarda strese ve korkuya yol açabiliyor.

Çocuklarda anksiyete olduğunun bazı belirtileri vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Sebepsiz karın ve baş ağrıları olması
 • Kasların gerilmesi, aşırı terleme ve ya titreme problemi
 • Uykuya dalmada ve ya uykudan kalkmada yaşanan güçlükler
 • Çok hassas olma ve ağlamalar
 • Sebepsiz yere görülen öfkeler
 • Sinirli ruh hali olması
 • Hata yapmaya dair aşırı korkular barındırma
 • Panik ataklar geçirme
 • Fobiler
 • Başkaları tarafından sevilmeme korkusu
 • Huzursuz ve gergin olma
 • Okula gitme konusunda istemsizlikler ve güçlükler
 • Okulda yemek yiyememe ve ya tuvalete girememe
 • Sürekli ebeveynlerden onay istemek
 • İlk kez deneyecekleri şeyleri yapamayacaklarını düşünmek ve bu sebeple yapmak istememek

Çocuklarda anksiyete dışarıdan görülen bir zorbalıktan kaynaklı başlamış olabilir. Fakat ebeveynler hiçbir sebep bulamadan da çocuklarında anksiyete problemi ile karşılaşabilirler. Bu durumda çocuğunuzun okulunda, kreşinde, bakıcısında bir problem olup olmadığını teyit etmeniz ve bir doktora ve ya psikoloğa danışmanız sizin için iyi olacaktır.

Farklı anksiyete bozuklukları bulunur. Bunlardan en yaygın olanları fobiler, ebeveynlerden ayrılma, çok fazla insanın bulunduğu ortamlarda endişe duyma, terleme, baş dönmesi,  nefes darlığı gibi panik bozuklukları, herşeye karşı duyulan endişe yani genel anksiyete şeklinde sayılabilmektedir.

Çocuklarının anksiyete bozukluğu olduğunu düşünen ebeveynler bu konuda çocuklarına destek olmalıdır. Bunun için yapmaları gereken bazı davranışlar ve desteklemeler vardır. Bunları sizinle paylaşacağız;

Öncelikle ebeveynler çocuklarının korkuları ile yüzleşmesine izin vermeli ve bu konuda çocuklarına destek olmalıdır. Çocuğunuzda anksiyeteye neden olan unsurlardan kaçınmak yerine çocuğunuzu bu unsurlarla karşı karşıya getirip korkularını ve endişelerini aşmasını sağlamalısınız.

Ebeveynler çocuklarına davranışları ile örnek olmalıdır. Çocukların en çok örnek aldıkları kişiler ebeveynleridir. Bu nedenle özellikle  çocuğunuzun karakterinin oluşmaya başladığı dönemlerde davranışlarınızla çocuğunuza örnek olmalısınız. Özellikle korku ve endişe anında soğuk kanlı olmanız çocuğunuzu da olumlu etkileyecektir.

Çocuğunuzda anksiyete problemi varsa ona karşı empati göstermelisiniz. Çocuğunuzu eleştirmeden sakince dinlemeli, onu anlamaya çalışmalı ve böylelikle size duygularını paylaşmak konusunda güvenmesini sağlamalısınız. Kendi duygularınızı ve deneyimlerinizi de çocuğunuzla paylaşmak onu daha çok rahatlatacak ve size daha çok açılmasını sağlayacak.

Çocuğunuzu destekleyerek yürüdüğünüz bu yolda onun bir aşama kaydettiğini gördüğünüzde onu tebrik etmeli ve takdirinizi dile getirmelisiniz. Bu korkularının üstesinden gelmek konusunda onu daha da cesaretlendirecektir. Bu desteğinizin koşulsuz olduğunu da ona hissettirmeli ve ona olan sevginizi ve bağlığınızı bildirmelisiniz. Bu sayede çocuğunuz kendini çok daha güçlü hissedecektir. Onun yanında olduğunuzu bilmesi ona en büyük hediye olur. Eğer daha fazla teşvik etmek istiyorsanız onu başarılarında ödüllendirebilirsiniz.

Çocuklarınızda fark ettiğiniz normal dışı eylemler varsa bu eylemleri düzeltmek konusunda çekinmemelisiniz. Fakat bunu ona zarar vermeden, kişiliğini etkileyemeyecek ve güvenini kırmayacak şekilde yapmalısınız. Yani onu yanlışlarında nazikçe uyarmak doğrusunu anlatmak ve yapıcı eleştiriler yapmak onun gelişim kaydetmesini sağlayacaktır.

Çocuğunuzda bir anksiyete problemi varsa profosyenel yardım almanız size yardımcı olacaktır. Eğer ki durum ilerlemiş ve çocuğunuzun hayatını etkileyecek, hayatını düzgün şekilde ilerletemeyecek noktaya gelmişse ise kesinlikle bir doktora danışmalısınız.

Çocuklarda anksiyete oldukça yaygındır fakat çocuktan çocuğa boyutu, şekli değişir. Önemli olan ise korkularla başa çıkabilmektir.

 

Cevap bırakın