Çocuklarda Geç Konuşma Problemi Nedir?

Çocuklarda Geç Konuşma Problemi Nedir? Çocuklarda Geç Konuşma Probleminin Tedavisi Nedir? Çocukların Geç Konuşmasının Nedenleri Nelerdir?

0 490

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Çocuklar için her dönemde yeni bir adım vardır. İlk 6 ay anne sütü ile beslendikten sonra ek gıdaya geçilir, 2 yaşına kadar emzirilir sonrasında sütten kesilir, bir süre sonra bez bağlanmaz, 7-8 aylık bebekler artık desteksiz oturabilmelidir ve bunun gibi birçok dönemde yaşanan birçok değişim vardır. Bunlardan biri de konuşmadır.

Çocuklarda Geç Konuşma Problemi Nedir?

Uzmanların araştırmalarına göre 1 yaşında bir çocuğun en az bir kelimeyi anlaşılır bir şekilde söylemesi gerekmektedir. Eğer çocuğunuz 1 yaşına girmesine rağmen bir kelimeyi henüz söylemiyorsa bir doktora görünmenizde fayda olacaktır. Bebeklerin söyledikleri ilk kelimeler genellikle, su, abla, anne ve baba, dede, ebe vb. 1-2 heceli kelimelerdir.

Ebeveynler çocuklarında bir konuşma problemi olduğunu genellikle çocuğunun bir yaşıtı ile kıyasladığı durumda fark ediyor. Fakat anneler çocuklarına karşı ilgili olmalı ve çocuklarda ki geri kalmış gelişimleri kısa sürede fark edip bir müdahalede bulunmalıdır. Bu konuda bir uzman hekimden yardım almak tabii ki en doğru ve olması gereken seçenektir. Çocuğunuzda bir konuşma geriliği görüyorsanız vakit kaybetmeden doktora görünmelisiniz.

Çocuğunuzda bir konuşma geriliği olduğunu biliyor ve ya düşünüyorsanız 6 yaşından önce bu sorunu halletmeniz büyük önem taşımaktadır. Çocuklarda konuşma geriliği problemi ufak bazı teknikler ile düzeltilebilmektedir. Çocuklarda geç konuşmanın düşünülen nedenlerinden biri de yeni bir kardeşin gelmesi olabiliyor. gelen yeni kardeş ve tüm ilginin onun üzerine toplanması çocuklarda kıskançlık ve ruhsal problemler yaratabiliyor ve bu da içine kapanma ile beraber konuşma geriliğine neden olabiliyor. Ayrıca hiperaktivite bozukluğu da çocukların geç konuşmasının sebepleri arasında gösteriliyor.

Çocuklarda Geç Konuşma Probleminin Tedavisi Nedir?

Geç konuşma problemi olan çocuklarda öncelikle detaylı bir tarama ve test yapılmalıdır. Böylelikle sorunun asıl nedeni yani kaynağı tespit edilmelidir. Sorunun asıl kaynağına inmek bu problemi kökten ve kesin olarak çözmenin tek yöntemidir. Çünkü gelişimsel aşamalarını tam olarak tamamlamamış çocuklarda konuşma problemleri görülebilmektedir. Geç konuşma problemi yaşayan çocuklarda nörolojik muayeneler ile de bu sorun tespit edilebilmektedir.

Çocuklarda görülen en yaygın geç konuşma nedenlerinden biri de psikolojik bazı sorunlardır. Eğer ailede bir geç konuşma öyküsü varsa bu tespit ediliyor ve sonrasında çocukta konuşma terapisi ile kreşlerde sosyalleştirme ile bu problem ortadan kaldırılmaya çalışılıyor. Bu sorun konuşma terapisi, psikolojik destek ve kreş desteği ile ortadan kalkabilen bir durumdur ancak 6 yaşından önce bu problem çözülmelidir. 6 yaş sonrasın çocuğunuzun konuşması gitgide zorlaşacak ve eğitim hayatını da olumsuz etkiler bir hale gelecektir. Anne ve baba bu konuda çocuklarına destek olmalı, uzmanların tavsiyelerini dinleyerek ona göre hareket etmeli, çocukla devamlı sıkmadan iletişim kurmaya çalışmalıdır. Çocuklarda geç konuşma problemi bu tarz yöntem ve taktikler ile atlatılabilmektedir.

Cevap bırakın