Çocuklarda Parmak Emme Alışkanlığının Zararları Nelerdir?

Çocuklarda Parmak Emme Alışkanlığının Zararları Nelerdir? Çocuklar Neden Parmağını Emer? Çocuklarda Parmak Emme Neden Olur?

0 451

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Çocuklarda Parmak Emme Alışkanlığının Zararları Nelerdir?

Çocuklarda parmak emme alışkanlığı sık rastlanılan bir problemdir. Bazı çocuklarda ise ileri yaşlara kadar devam edebilen bir sorun olabilmektedir. Bebekler yeni doğduklarında ağızları ile birçok keşif yapmaya çalışır. Bu nedenle herşeyi ağza alma yaygındır. Emzik ve ya bunun yerine baş parmağı emme durumu çocuğun ilk birkaç yılında normal bir harekettir fakat ilerleyen yaşlarda normal olmaktan çıkar.

Mesela bebekler diş çıkarma döneminde parmaklarını emerler. Bu çocuklara rahatlama hissi verir. Fakat 5 yaşından sonra bu durum hala devam ediyorsa çocuğun duygusal ve ya sosyal gelişimi hakkında bir sorun olabileceğinin bir işaretçisi olabilir. Çocuklara emzik ve parmak emme doğru bir zaman diliminde bıraktırılmalıdır.

Çocuklarda parmak emme alışkanlığının bazı yan etkileri bulunmaktadır;

  • Öncelikle 5 yaşından öncesinde çocuğa bir rahatlama hissi yarattığı için uykuya dalmaları konusunda bir yardımcıdır. Bu açıdan faydası bulunur. Fakat diş gelişimi konusunda yan etkileri olabilir. Dişler çıkmaya başladığında çocuğun ağzı içinde parmağını emmesi dişlerin çarpık olmasına neden olabilmektedir.
  • Hatta tüm süt dişleri çıktıktan sonra çocuğunuz hala parmağını emiyorsa bu orta kulak enfeksiyonuna bile neden olabilmektedir.
  • Çocuklar genellikle başparmağını emer ve hangi parmağını emmeye alışırsa o parmak daha fazla rahatlama hissi verir. Bu da aynı parmağın devamlı emilmesi ile o parmağın daha orantısız büyük, çarpık olmasına neden olabilmektedir.
  • Çocuklarda parmak emme alışkanlığı çenenin ileride ve ya geride konumlanmasına neden olabilmektedir.
  • Damar kısmının aşırı çukurlaşması da parmak emme sonucunda ortaya çıkabilir.
  • Çocuklar ağzını devamlı eline götürür. Çocuk parmağını emdiğinde de elinde bulunan zararlı bakteriler ve ya virüsler çocuğa ağız yolu ile bulaşır.

Cevap bırakın