Çocukları Sebze Yemeye Nasıl Alıştırabiliriz?

Çocukları Sebze Yemeye Nasıl Alıştırabiliriz?

0 273

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Çoğu çocuk sebzeleri sevmez. Sebzelerin tatları diğer paketli abur cuburlara ve ya fast food yemeklere göre onlara daha tatsız gelir. Oysa ki sebzeler çocukların sağlığı için çok yararlı ve lezzetli hale getirmeye çok uygun besinlerdir. Çocuğumuz sebze yemekten hoşlanmıyor, ona sebze yedirmek istediğimizde mutsuz ve ya hırçın olabiliyor ise ona sebzeyi sevdirmenin yollarını aramalıyız. Biz de sizin için çocuğunuza sebze yemeyi alıştırabileceğiniz bazı öneriler ile geldik. Eğer çocuğunuza sebze yedirmek konusunda sorun yaşıyorsanız ve sebzelerin faydalarından çocuğunuz yararlansın istiyorsanız siz de bu önerilere kulak verebilirsiniz;

Çocukları Sebze Yemeye Nasıl Alıştırabiliriz?

Anne ve babalar çoğu zaman bu konuda fazla hassas davranırlar ve olayı büyütürler. Fakat böyle yapmak çocuğunuzun sebzelerden daha fazla uzaklaşmasına neden olacaktır. Ona tabağına koyduğunuz bütün sebzeleri bitirmenizi söylemeniz çocuğunuzun gözünde sebze yemeyi büyütecek ve korkutucu hale getirecektir. Aslında belki de kendi haline bıraktığınızda tüm sebzeleri yiyecekken olayı onun gözünde büyüttüğünüz için normalde yiyebileceği sebze miktarı ona fazla gelecektir. Bu nedenle çocuğunuzun sadece sebzelerden faydalanmasına teşvik edici olun ve onu kendi haline bırakın. Çocuğunuz hiç sebze yemiyorsa onu yemek için teşvik edin.

Her alışkanlıkta olduğu gibi sebze yemeye alıştırmak da küçük yaşta olmalıdır. Bebeğinizi sebze yiyebilecek hale gelmesiyle birlikte sebzelere alıştırmalısınız. Bu bebeklik döneminde sebze püreleri, sebze çorbaları ile yapılabilir. İlerleyen dönemlerde ise çocuğunuzun çiğ sebzeleri, sebze salatalarını ve sebze yemeklerini yemesi için onu sebzelere erken yaşta alıştırmalısınız. 

Çocuklar meyveleri sebzelere göre daha çok sever. Muzlu içecekler, çilekli içecekler çocuklara daha cazip ve lezzetli gelir. Eğer sizin çocuğunuzda da durum böyleyse muzlu içeceğine bir miktarda karnabahar ekleyebilirsiniz. Meyve sularına ıspanak, elma suyuna havuç koyabilirsiniz.  Buna benzer çocuğunuzun sevdiği içeceklere sevmediği sebzeleri fark edemeyeceği şekilde eklemeniz çocuğunuzun sebzelere alışmasını sağlar ve sebzelerden alışma sürecinde faydalanmaya devam eder.

Çocuklarınız sebzelerden hoşlanmıyor olabilir. Fakat iştah açıcı bir şey ile sunduğunuzda çocuğunuz sebzeleri daha lezzetli bularak tüketebilir. Mesela bir havucu üzerine hindistan cevizi serpiştirerek çocuğunuza sunabilirsiniz. Bir brokoliyi yanında güzel bir salata sosu ile birlikte önüne koyarsanız ve buna benzer şeyler yaparsanız çocuğunuz sebzelere alışacak ve daha çok sevecektir.

Çocuklar yemek hazırlamaktan ve mutfakta yemek hazırlama sürecinde bulunmaktan hoşlanırlar. Ayrıca katkıda bulundukları bir yemeği yemek için daha da hevesli olurlar. Çocuğunuzun yaptığı yemeği tabaklara güzelce aktarmasını çocuğunuzdan istemeniz bile onun yemeye daha fazla istekli olmasını sağlar. Bu nedenle çocuğunuzla mutfakta vakit geçirmeniz çocuğunuzun sebze yemeye alışmasını sağlayacaktır.

Az önce sebzeleri çocuklarımızın sevdiği içeceklere eklemekten bahsetmiştik. Şimdi ise sevdiği yemeklere eklemekten bahsedeceğiz. Çoğu çocuk makarna yemekten hoşlanır. Eğer hazırladığınız makarnaya brokoli ve ya karnabahar eklerseniz çocuğunuz makarna ile birlikte o sebzeleri de tüketebilir. Özellikle pizza gibi karışık yiyeceklerde eklenen sebzeler daha az fark edilir olacaktır. Sizin de çok lezzetli bularak yediğiniz sebzeli pizzalar çocuğunuzun daha fazla teşvik olmasını sağlar.

Çocuğunuzun önüne bir sebze tabağı koyacaksanız bunu süsleyerek yapabilirsiniz. Marullardan saçlar yapabilir, brokoliden bir etek, havuçtan kol ve bacak gibi farklı sebzeleri farklı yerlerde kullanarak hazırlayacağınız figürler çocuğunuzu sebze yemeye yüksek oranda teşvik edecektir ve çocuğunuz sebze yemeye alışacaktır.

Cevap bırakın