Çocukların Hayvanlardan Korkması Nasıl Önlenir?

Çocukların Hayvanlardan Korkması Nasıl Önlenir? Çocukların Hayvanlara Alışması Nasıl Sağlanır? Çocuklar ve Hayvanlar Arasındaki İlişki.

0 217

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Her çocuk için hayvanlarla içli dışlı olmak ve evcil bir hayvan beslemek oldukça özel bir deneyimdir. Hayvan beslemek ve hayvanları sevmek çocukları kişisel gelişiminde de etkili olur. Fakat bazı çocuklar hayvanlardan korkar ve kaçar. Bu yazımızda çocukların hayvanlardan korkmasının nasıl önleneceğini inceleyelim.

Çocukların Hayvanlardan Korkması Nasıl Önlenir?

Her çocuk aynı değildir. Köpek gördüğünde bir çocuk sevgiyle ona yaklaşırken başka bir çocuk korkarak kaçabilir. Bunun psikolojik bir sorun olduğu düşünülmemelidir. Önceden yaşanılan bir saldırı deneyimi ve ya çevredeki büyüklerin hayvanlara karşı tutumları çocukların üzerinde etki gösterebilir. Ya da insanlardan farklı olarak hayvanlar çocuklara yabancı gelebileceği için hayvanlardan kaçabilirler.

Korku çocukların yaşayabileceği normal bir duygu olmakla birlikte çocukların keşif yapmalarına ve zihinlerini genişletmelerine engel olabilir. Bu nedenle çocuklara hayvanlardan korkmamak gerektiği ve hayvanlara iyi davranmaları gerektiği öğretilmelidir. Ebeveynlerin çocuklarına hayvanlara alışmasını ve sevmesini sağlaması için öğretmesi gereken bazı alışkanlıklar vardır.

Öncelikle yapılması gereken çocukların korkularını anlamaya çalışmaktır. Ebeveynler çocukları ile hayvanlardan korkmaları hakkında konuşmalıdır. Çocukları hayvanlardan korkmamak konusunda zorlamamak gerekir fakat korkmamaları için stratejiler oluşturulmalıdır.  Çocukların hayvanlara karşı korku beslememeleri için çocuğunuzun korkularına göre hareket edin. Eğer büyük bir köpekten ve ya siyah bir kediden korkuyorsa öncelikle küçük bir köpekle yakınlaştırmalı ve ya beyaz bir kedi ile kaynaşmasını sağlamalısınız. Ayrıca köpeğe ve kediye öncelikle siz yaklaşmalı, hayvanları sevmeli ve korkacak birşey olmadığını göstermelisiniz. Böylelikle çocuğunuzda cesaretlenmiş olacaktır.

Çocuklar hayvanlara aşırı duygularla yaklaşarak hayvanları korkutabilir. Bu da sonrasında hayvanlardan daha çok korkmasına neden olabilir. Bu nedenle çocuğunuzu hayvanlara yaklaşmak konusunda yönlendirmelisiniz. hayvanlara sevgi ile yaklaşması gerektiğini, hayvanlara karşı nazik davranması gerektiğini  söylemelisiniz. Böylelikle çocuğunuzun hayvanlardan korkmasını önleyebilirsiniz.

Çocuklarınıza sahibi olan bir köpeğe yaklaşırken izin alarak yaklaşması gerektiğini de öğretmelisiniz. Ayrıca hayvanlara yaklaşırken hayvanın çocuğunuzun elini, ayağını koklamasının iyi bir avantaj olduğunu, hayvanın çocuğunuzu tanıması için bunun gerekli olduğunu söylemelisiniz.

Hayvanlar kuyruklarına dokunulduğunda sinirlenip hırçınlaşabilir. Bu nedenle ilk kez hayvanlarla tanışacak olan ve ya alışma sürecinde olan çocuğunuza kuyruklarına uzak olan bir yerlerinden yaklaşmasının daha iyi olacağını anlatın. Özellikle köpek yavruları yetişkin köpeklere göre daha hareketleri ve ne yapacakları tam olarak kestirilemeyen hayvanlardır. Isırma, bir anda koşmaya başlama, tırmalama gibi davranışlar gösterebilirler. Bunlar aslında hayvanların  oyun oynamak isteme ve ya ilgi görmek isteme eğilimleridir. Çocuklarınız yavru köpeklerin bu davranışlarından korkabilir. Çocuklarınızı bu konuda bilinçlendirmeniz gerekir ve ya önce yetişkin bir köpekle tanıştırmanız daha sağlıklı olur.

Hayvanların iletişim kurmak için kendilerine özgün bir dilleri vardır. Mesela dudaklarını geriye almış, dili dışarı olan, rahat bir yüz ifadesi olan bir köpek etkileşime geçmek konusunda uygun olduğunun belirtisini vermeye çalışır. Bu nedenle özellikle bir evcil hayvan besliyorsanız onun dilini çözmeye, onu tanımaya çalışmalısınız.

Çocuklarınıza hayvanlarla iletişim ve etkileşim kurmayı öğretmeniz gerekir. Çocuğunuz nasıl iletişim ve etkileşim kuracağını bilmediği için hayvanlara yaklaşamıyor olabilir. Ayrıca çocuklar gibi tahmin edilemez oldukları için etkileşim konusunda tahmin edilemez tepkiler verebilirler. Bu da hayvanın korkmasına neden olabilir. Çocuğunuz hayvanı itmemeli, kuyruğunu çekmemelidir. Bunu çocuğunuza öğretmek ise siz ebeveynlere düşen bir görevdir.

Birçok ebeveyn çocukların hayvanlara alışması için bir hayvan sahiplenme girişiminde bulunabilir. Çocuğunuz için ilk tanışmada evde dar bir alanda bir hayvanla olmak stres ve daha fazla korku sebebi olabilir. Bu nedenle çocuk önce dışarıda hayvan ile tanıştırılmalı, enerjileri uyarsa eve getirilmelidir. Evde tanışma bazen iyi bir fikir olabileceği gibi daha kötü bir fikirde olabilir. Bu nedenle ilk önce çocuğunuzun hazır olduğundan emin olmanız gerekir. Çocuğun alışma sürecinde hayvanı ayrı bir odada tutmak da kötü bir fikirdir. Bu sahiplendiğiniz hayvanın hırçınlaşmasına ve ya depresyona girmesine neden olabilir. Bu nedenle en güzeli ve mantıklısı çocuğun hazır olduğu bir anda hayvanlar ile tanışmasını sağlamak ve teşvik edici olmaktır.

Cevap bırakın