Çocukların Sağlıklı Cinsel Gelişimleri İçin Neler Yapılmalıdır?

Çocukların Sağlıklı Cinsel Gelişimleri İçin Neler Yapılmalıdır? Çocuklarda Psikoseksüel Dönemde Neler Yapılmalıdır? Çocuklara Cinsellik Eğitimi Nasıl Verilir?

0 34

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

 

Çocukların Sağlıklı Cinsel Gelişimleri İçin Neler Yapılmalıdır?

Çocukların sağlıklı cinsel gelişimleri için psikoseksual dönemlerini bilmeli ve öğrenmeliyiz. Böylelikle çocuklarımızın hangi dönem içerisinde olduğunu ve yaşanabilecek durumlara karşı vermemiz gereken tepkileri daha iyi anlayabiliriz. Çocukların cinsel gelişim dönemleri 5’e ayrılır;

Oral Dönem (0-1 yaş)

Bu dönem bebeğinizin haz almayı ilk öğrendiği dönemdir. Haz alma duygusu ise ağız bölgesinde başlar. Bebeğiniz emme, çiğneme, ısırma, parmak emme gibi davranışlardan haz duyar. Bu dönemde bebekler kendilerini güvende hissetmek ve ihtiyaçları giderilsin ister.

Anal Dönem (1-3 yaş)

Tuvalet eğitimi çocuklar için farklı anlamlar ifade eder. Artık anüs ile ilişkin bir eylemden doyuma ulaşırlar. Çocuklar için ise bu artık bir bağımsızlık simgesidir. Bu nedenle çocuklara tuvalet eğitimi sağlıklı ve iyi şekilde verilmelidir. Bu çocuğumuzun karakteristik özelliklerini bile etkiler. Bu sürecin sağlıklı geçmesi, işbirliği, açık görüş, girişimcilik gibi kavramlar ile yeniden bize döner.

Fallik Dönem (3-6 yaş)

Bu dönem erkeklerde oedipus, kızlarda elektra kompleksi görülür. Bu kompleksler erkeklerde anneye aşık olup babayı rakip görme, kızlarda ise babaya aşık olup anneyi rakip görme olarak adlandırılır. Bu dönemde cinsel kimlik kazanılır. Çocuklarınız bu dönemde size cinsel içerikli sorular sormaya başlayabilir. Hem cinsiyeti hem de karşı cinsiyeti tanıma isteği bu dönemde başlayabilir.

Latent Dönem (6-12 yaş)

Bu dönemde çocuklar cinsiyetine uyan toplumsal rolünü öğrenir ve cinsel enerji bastırmaya başlar. Çocukların bu dönemi sosyal beceriler edindiği dönemdir. Sağlıklı bir şekilde atlatılması çok önemlidir. Çocuklarda bu dönemin sağlıklı şekilde atlatılması özerklik duygusunu oluşturur.

Genital Dönem (12-18 yaş)

Bu dönemde çocuklar kendilerini bir gruba dahil etmek isterler. Artık cinsel davranışları iyice öğrenmeye ve sergilemeye başlarlar. Çocuklar için karşı cinsler artık daha önemlidir.

Anne ve babaların kafasında zamanla çocuklarına cinselliği nasıl aktarabileceği konusunda sorular oluşur. Bu konu ebeveynlerin en çok telaşlandığı konudur. Ne kadarını paylaşmak çocuk için yeterli olacak, ne kadarını paylaşırsa fazlaya kaçar gibi sorular ebeveynlerin tereddütte kalmalarına sebep oluyor.

Özellikle fallik döneme girdikten sonra artık cinsellik hem bilinçte hem de bilinç dışında başlamıştır. Bu dönemde çocuklar bu tarz konulara karşı çok meraklıdır. Kendisinin nasıl dünyaya geldiği, annesi ve babası arasındaki farklılıklar nasıl oluşuyor gibi sorular çocukların kafasını kurcalar, haliyle de ebeveynlerine bu soruları yöneltirler.

Ebeveynler böyle durumlarda kaldığında sakin davranmalı ve çocuklarına ne eksik ne de gereğinden fazla bilgi vermemeleridir. Ebeveynler çocuklarından gelen bu tarz bir soruyla karşılaştığında asla çocuklarına gülmemeli, dalga geçmemeli ve ya kızmamalıdır. Çocuğunuz bu soru sonrasında kendini kötü hissetmemelidir. Bu içine kapanmasına ve ya farklı yerlerden yanlış bilgiler almasına neden olabilir. Çocuklarımıza bilgi verirken organların isimleri konusunda bilgilendirme yapmalıyız.

Çocuklarımızda bu konuları basite alsak da aslında ileriki hayatları için çok önemlidir. Kız çocuklarına söylenen “ört bacağını!” vajinismusa ve ya erkek çocuklarına söylenen “koparırım onu!” gibi cümleler erken boşalma ve ya sertleşme sorunlarına neden olabilmektedir. Çocuklarda travma yaratacak hiçbir davranışta bulunulmamalıdır.

Çocuklarımıza cinsellik hakkında bilgi verirken net olmalıyız. Ucu açık ve kafasını karıştıracak cümlelerden uzak durmalı, en basit ve anlayabileceği şekilde, isimler takmadan, organları tanıtarak, onun sorduğu soru çerçevesinde ne eksik ne de fazla bilgi vermemeliyiz. Ayrıca çocuklarımız bize bu tarz soruları yönelttiğinde onu ciddiye almalıyız. Dalga geçmek ve ya “ayıp böyle şeyler sorulmaz!” gibi tepkilerle karşılık vermemeliyiz. Her çocuk bir gün cinsellikle ilgili keşifte bulunacak ve en doğrusu sizin ona herşeyi en doğru haliyle zamanı geldikçe anlatmanızdır.

Cevap bırakın