Çocukların Sosyal Medya Hesabı Olması Sakıncalı Mı?

Çocukların Sosyal Medya Hesabı Olması Sakıncalı Mı? Çocuklar Sosyal Medya Hesabı Kullanabilir Mi?

0 231

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Gün geçtikçe çocuklarda sosyal medya kullanımı artıyor. Çocukların laptop, tablet, telefon üzerinden sosyal medya hesapları kullandıklarına hepimiz zaman zaman şahit oluyoruz. Bazı ünlülerin çocukları için açtığı ve göz önünde imrendirici şekilde kullanmasıyla diğer çocuklar ve ebeveynlerde etkilenerek sosyal medya hesapları kullanıyor ve ya çocuklarının kullanmasına müsaade ediyor. Buna bir kez müsaade ettikten sonra çocuklara söz geçirmek zorlaşıyor. Bu nedenle bu konuda çok tedbirli olmak gerekiyor.

Bazı ebeveynler çocukları için sosyal medya hesabı açarken ne düşünüyor merak ediyoruz. Bunlardan ilki yatırımcı ebeveyn başlığı altında toplanabilir. Yatırımcı ebeveynler çocukları için fon hesabı açmak gibi yatırımlarda bulunuyorlar. Bunun yanında günden güne yaygınlaşan sanal alem araçlarını da çocukları için açmak onlara ilerisi için bir yatırım gibi geliyor.

Bir diğer ebeveyn türü ise anı biriktirmek için sosyal medya hesabı açan ebeveynler. Bebeklik döneminden itibaren, çocuğunun her halini biriktirmek ve ileride çocuğu için güzel bir hediye olacağını düşünen ebeveynler instagram, facebook gibi uygulamaları açarak fotoğrafları burada biriktiriyor.

Bazı ebeveynler ise insanlara çocukları hakkında neler yaptıklarını kanıtlamak isterler. Böyle ebeveynlerde özel günleri kaçırmaz ve ilk fırsatta fotoğraf, video paylaşırlar. Buna benzer olarak da takdir görmek isteyen ebeveynler vardır. Çocukları takdir belgesi aldığında, bir özel günde şiir okuduğunda ve ya doğum gününde harika bir kutlama yaptıklarında insanların buna yorum yapmasından hoşlanırlar. Bu nedenle çocukları adına sosyal medya hesabı kullanırlar.

Fakat böyle durumlarda unutulan bir konu vardır. Bu konu ise çocuğun özeli ve mahremiyeti… Ebeveynler bu fotoğrafları, videoları paylaşırken ileride çocuklarının bundan rahatsızlık duyabileceğini göz önüne bulundurmazlar. Fakat bu ileride çocuk ve ebeveyn arasında iletişim kopukluğuna neden olabilir.

Çocukların Sosyal Medya Hesabı Olması Sakıncalı Mı?

Çocuklara sosyal medya hesabı açmak ve ya kullanmalarına belirli bir yaştan öncesinde izin vermek elbette sakıncalıdır. Ne gibi sakıncaları olduğunun birlikte inceleyelim.

  • Öncelikle çocukların güvenliği anlamında sosyal medya kullanımı sakıncalı olabilir. Biz yetişkinler gibi çocuklarda sosyal medya hesabı kullandığında sanal saldırılara açık hale gelirler. Fakat bu durum çocukları ebeveynlerden daha fazla etkileyebilir ve travmalar oluşturabilir.
  • Çocuğun mahremiyet duygusuna sosyal medya hesabı kullanımı zarar verebilir. Çocuğun binlerce, milyonlarca insan tarafından ulaşılabiliyor ve görülebiliyor olması çocuğun, kendi sınırını koruma becerisinin gelişmesine engel olur. İnternette sınır yoktur.
  • Sosyal medya kullanıcılarının birçoğunda beğeni alma arzusu vardır. Bir fotoğraf paylaştıklarında bir önceki fotoğraftan daha az beğeni aldığında fotoğrafın çirkin bulunduğunu düşünüp silen sosyal medya kullanıcıları bile var! Sizde bunlardan biri misiniz? Siz yetişkinler bile bu şehvete kapılmışken çocuğunuzun erken yaşta böyle bir durumla karşı karşıya kalmasına izin vermemelisiniz. Çocuğunuz başarılarını, etkinliklerini sadece kendi için yapmalı ve özgüvenli olmalıdır. Bu nedenle erken yaşta sosyal medya kullanımına izin vermek oldukça zararlıdır.
  • İlerleyen yaşlara geldiklerinde çocuklar ebeveynlerinin paylaştığı küçüklük fotoğraflarının görünmesini istemeyebilir ve insanların bu fotoğrafları onun izni dışında görmüş olmasından dolayı büyük rahatsızlık duyabilir. Bu da çocuğunuzda kendisine ve fikirlerine saygı duyulmadığı hissi yaratarak sizinle iletişiminde kopukluk oluşmasına neden olabilir. Bu noktada çok dikkatli olmalı ve empati kurmalısınız.
  • Sosyal medyada bulunan güzellik algısı çocuğunuzu olumsuz yönde etkileyebilir. Sosyal medyada bir çok insan standart güzellik algısının peşine takılmış ve o düzlemde ilerlemek zorunda gibi hissediyor kendini. Fakat bu asla böyle değil. Her insan kendine has özellikleri ile güzeldir. Çocuğunuzun bu standart güzellik algılarından etkilenmesine izin vermemelisiniz. Bu bilince kendi sahip olabileceği yaşa geldiğinde çocuğunuz sosyal medya kullanabilir. Fakat aksi takdirdeki kullanımında çocuğunuz standart algılarda olan fakat kendinde olmayan bir özellik gördüğünde bunu değiştirmek isteyecek ve değiştiremediği taktirde de büyük bir özgüven problemi yaşayacak.

Çocuklarımızın bu tür keyfi olarak görebileceği zararların önüne geçmeli ve bilinçli bir yaşa gelene kadar sosyal medya hesabı kullanmalarına izin vermemeliyiz.

 

 

 

 

 

Cevap bırakın