Çocukların Tırnaklarını Yemesi Nasıl Önlenir?

Çocukların Tırnaklarını Yemesi Nasıl Önlenir? Çocuklar Neden Tırnaklarını Yer? Tırnak Yeme Sorunu.

0 165

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Onikofaji yani tırnak yeme alışkanlığı genellikle 3-6 yaşları arasında meydana gelmektedir ve ergenlik döneminde daha sık görülmektedir. Eğer çocuğunuzun tırnak yeme alışkanlığı var ise ilk yapmanız gereken altında yatan nedeni bulmaktır. Kimi zaman psikolojik bir durumdan da kaynaklanabilir. Bu sürekli tekrarlayan bir eylem olduğu için çocukların çoğu zaman farkında olmadan yaptığını gözlemleriz. Bu çocuklarda tırnak yeme alışkanlığı %44 oranında çocukluk çağında görülmektedir. 7-10 yaş arasında ise %28-%33 aralığında bir görülme oranı vardır.

Çocukların Tırnaklarını Yeme Alışkanlığının Nedenleri

  • Stres
  • Anksiyete
  • Can sıkıntısı
  • Sevilen birinin ölümü
  • Küçük bir erkek kardeşin doğumu
  •  Ailevi sorunlar
  • Çocuk için duygusal açıdan dengesizleştirici durumlar
  • Taklit. Çocuk ebeveynlerinden birinin tırnaklarını yediğini görürse bunun  farkına bile varmadan bu alışkanlığı tekrarlar.

Çocukların Tırnaklarını Yemesi Nasıl Önlenir?

Bu alışkanlığı değiştirmenin ilk adımı, ona neyin sebep olduğunu bulmaktır. Çocuklarınızın tırnaklarını yemesinin nedenini, hangi zamanlarda yediğini, yemesinin korku, anksiyete ve ya can sıkıntısı gibi nedenlere bağlı olup olmadığını bulmalısınız.

Çocuğunuza Neden Tırnaklarını Yememesi Gerektiğini Açıklayın

Bu kötü alışkanlığın risklerini açıklamak için çocuğunuzla konuşmalısınız. Onlara her zaman tırnaklarını yemeyi bırakmalarını söylemek tek başına fayda etmeyebilir, ancak bir adım daha ileri giderek bilgiyi yaşlarına ve anlayış düzeylerine uyarlayarak bu kötü alışkanlığın sonuçlarını onlara açıklamak daha faydalı olabilir.

Ellerini Meşgul Edecek Oyuncaklar, Eşyalar Verin

Çocuğunuza bir stres çarkı, küçük bir stres topu ya da bir Rubik küpü ve puzzle alabilirsiniz. Bu onun farklı şeylere odaklanmasını sağlayacak ve tırnaklarını yemesine engel olacaktır. Diğer bir yöntem ise gerginliğini atmasını sağlamak için çocuğunuzu spor yapmaya teşvik etmektir.

Tırnaklarını Kesin ve Acı Tırnak Cilası Sürün

Çocuğunuzun tırnaklarını günlük olarak kesmek ya da tırnaklarına acı tırnak cilası sürmek tırnakları daha az çekici hale getirerek tırnaklarını yemesini engelleyebilir.

 Bir Ödül Sistemi Uygulayın

Bir puan ve ödül sistemi uygulayarak çocuklarınızın tırnaklarını yemelerini önlemek mümkün olabilir. Tırnaklarını yemedikleri her gün için bir puan kazanabilirler ve belirli bir puanın üzerine çıktıklarında onlara ödül vereceğinizden bahsedebilirsiniz. Böyle bir anlaşma yaparak çocuğunuzun tırnaklarını yemesine engel olabilirsiniz.

Çocuklarda tırnak yeme alışkanlığının bitmesi zaman alabilir. Hiçbir alışkanlık kolay kolay bırakılmaz. Sabırlı olmalı ve her adımda çocuğunuzun yanında olduğunu ona hissettirmelisiniz. Bu sayede kendini daha iyi hissedecek ve sevildiği için mutlu hissedecektir. Bu çocuklar için oldukça önemlidir.

Cevap bırakın