Çocukların Zeka Gelişimine Destek Olan Besinler Nelerdir?

Çocukların Zeka Gelişimine Destek Olan Besinler Nelerdir? Çocuklar İçin Faydalı Besinler Nelerdir? Çocuklarda Zihin Açıklığı İçin Besinler

0 59

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Her çocuk ilk 6 ay boyunca olumsuz bir durum olmadığı sürece anne sütü ile beslenir. Sonrasında ise ek gıdalara geçilir. Geçilen bu ek gıdalar, anne sütü gibi çocukların zeka gelişimine destek olur. Peki nedir bu besinler? Çocukların zeka gelişimine destek olan besinler nelerdir? Birlikte inceleyelim.

Şüphesiz ki bebeklerin beyin gelişimi için en etkili ve en önemli kaynak anne sütüdür. Anne sütü almış bir bebekle anne sütü almamış bir bebeğin sadece zekasında değil bedeninde de farklılıklar görme ihtimaliniz yüksek. Anne sütü zeka gelişiminin yanında kemik gelişimine, bağışıklığa da oldukça etkilidir. Bu mucizevi şey gerçekten mucizeler yaratır.

Bir süre sonra çocuklar anne sütünün yanında ek gıdalar tüketmeye başlar. Bundan bir süre sonra da anne sütü tamamen bırakılır ve sadece diğer besinler ile hayata devam edilir. İşte bu noktada çocuklarımızın zeka gelişimini destekleyecek besinler tüketmesini sağlamak biz ebeveynlerin görevidir. Sağlıklı besinler çocuğun hem zeka gelişimine hem de fiziksel gelişimine büyük katkıda bulunur. Şimdi anne sütü ve diğer zeka gelişimine destek olan besinleri detaylı inceleyelim.

Çocukların Zeka Gelişimine Destek Olan Besinler Nelerdir?

Anne Sütü

Anne sütü içerisinde yüksek oranda omega 3 ve DHA bulunur. Bu içerikler zeka gelişimine destek sağlar. Bebeklerde hem bağışıklığın güçlenmesi hem zeka gelişimi hem de fiziksel gelişim için anne sütü büyüleyicidir. Çünkü anne sütü mucizevidir ve içerisinde yüksek oranda doymuş yağ bulunur. İlk 6 ay sadece anne sütü ile beslenen bebekler 6 aydan sonra da temel besini anne sütü kabul ederek ek besinleri de yanında almalıdır. Bebeklerin zeka gelişimini desteklemek için anne sütünün yerini hiçbir şey tutmaz. Bu nedenle anne sütü doğumdan sonra en az 2 yıl çocuklara verilmelidir.

Yumurta

Taze köy yumurtası tüm çocukların zeka gelişiminde oldukça etkilidir. Bu dönemde herkes köy yumurtası bulamayabilir. Fakat yine de güvenilir markalardan marketten yumurta alınmalı ve çocuklarımıza yedirmeliyiz. Yumurta içerisinde bulunan protein, vitamin ve mineraller ile sinir sistemini düzenler vücut gelişimini ve zeka gelişimini sağlar. Yumurtanın içerisinde DHA ve lesitin bulunur. Bu maddeler beyin gelişimi için oldukça etkilidir. 6. aydan sonra ek gıdaya geçilmesiyle birlikte çocuklara kahvaltıda haşlanmış yumurta yedirilmelidir. Eğer bebeğiniz saf şekilde sevmiyorsa yumurtayı renklendirerek farklı tatlarla birlikte vermelisiniz. Bu sadece bebeklik döneminde değil çocukluk döneminde de geçerlidir.

Tahıllar

Tahılların içerisinde yüksek oranda B ve C vitamini bulunur. Bu vitaminler ise hücre ve sinir sisteminin gelişmesine katkı sağlar. Tahıllar fiziksel ve zeka gelişimine destek olur. İçerisinde bol miktarda demir ve çinko bulunan tahıllar beyin faaliyetleri için gerekli enerjiyi sağlayabilir ve zeka gelişimine destek olabilir. Çocuklara tahıl tükettirmeli ve gerekiyorsa tahıllarla güzel meyveli yoğurt karışımları yaparak sevdirmeliyiz. Yulaf bu noktada hem karışımlara en uyan hem de çocukların zeka gelişimine destek olan başta gelen tahıldır. İçerisinde E ve B vitamini; potasyum ve çinko bileşenleri bulunur. Böylelikle çocukların zeka gelişimini destekler ve bilişsel faaliyetleri olumlu etkiler.

Yoğurt

Yoğurt sindirim sistemini düzenleyen ve beyin dokusunu geliştiren çok önemli ve kıymetli bir besindir. İçerisinde bol miktarda protein, B vitamini bulundurur. Ayrıca içerisinde zeka gelişimini destekleyen yağ da bulunmaktadır. İlk 6 aydan sonra bebeklere en sık verilen besinlerden biri yoğurttur ki bu da gayet yerinde bir harekettir. Yoğur hem çocukların zeka gelişimine destek olurken hem de obezite, sinir sistemi bozukluğu gibi sorunların önüne geçer. Yoğurt içerisine ne katılsa güzel olan bir besindir. Bunun yanında üzerine katılan yemeklere de oldukça farklı bir lezzet verir. Bu nedenle çocukların yoğurda alışması kolaydır.

Yeşil Sebze

İlk 6 ayın sonunda ek gıdaya geçildiğini söylemiştik. Ek gıda döneminde ve direkt olarak 2 yaşından sonra çocukların zeka gelişimine destek olması için yeşil sebze tüketmek çok önemlidir. Ispanak, pırasa, lahana, fasulye, bezelye gibi sebzeler beyin hücrelerinin gelişmesini sağlar. Çocuklarımıza bu yiyecekleri yemek olarak ve ya çorba olarak tükettirebiliriz. Beyin hücrelerini destekleyen bu besinler çocuklarımızın zeka gelişimine katkı sağlayacaktır.

Kırmızı Et

Kırmızı etin içerisinde bol miktarda demir ve çinko bulunur. Bu mineraller ise beyin gelişimi, zeka güçlendirme, odaklanma gücü gibi birçok bilişsel faaliyetin gelişmesini sağlar. Kırmızı et baharatsız ve tuzsuz olarak çocuklara tükettirilmelidir. Sadece et olarak değil, kıyma şeklinde de yemeklerin ve çorbaların içerisine katarak çocukların zeka gelişimine destek olunabilir.

Balık

Çocuklar balıklara karşı farklı bir sempati duyabilir. Çünkü denizlerde yüzen o güzel balıkları yemek onlara ilginç gelecektir. Çocuklar için özellikle somon balığı zeka gelişimini desteklemesiyle çok önemlidir. Balığın içerisinde omega 3 yağ asidi, DHA ve EPA gibi yararlı yağlardan bulunur. Bu da çocukların zeka gelişimine destek olacak niteliktedir. Çocuklara düzenli olarak balık tükettirmeli ve zeka gelişimlerine böylelikle destek olmalıyız. Böylelikle çocukların düşünme kabiliyetlerine ve zeka gelişimine destek oluruz.

Cevap bırakın