Çölyak Hastaları Nasıl Beslenmelidir?

Çölyak Hastaları Nasıl Beslenmelidir? Çölyak Hastaları Hangi Besinleri Tercih Etmelidir? Çölyak Hastalarının Dikkat Etmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

0 215

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Çölyak hastalığı, belirtilerini en çok çocukluk döneminde gösteren ve büyüme geriliğine neden olan bir hastalıktır. Çölyak hastalığı hayat boyunca devam eder ve beslenmeye her zaman dikkat edilmelidir. Gıda alerjisi olarak da bilinmektedir. Çölyak hastaları hayat boyu diyet yaparak bazı besinlerden uzak durmalıdır. Buğday, yulaf, çavdar, arpa gibi tahıllardan uzak durulmalıdır ve kesinlikle tüketilmemelidir. Çölyak hastalığının tetiklenmemesinin tek yolu bu tarz ürünleri tüketmemekten geçmektedir.
Çölyak hastalığı ince bağırsağın glütene karşı gösterdiği ve ömür boyu süren bir alerji türüdür. Çölyak hastalığında bağırsak yapısı bozulur ve ince bağırsak eskisi kadar iyi çalışmamaya başlayarak çalışma yeteneğini kaybeder. Bu nedenle çölyak hastaları gelişmesi gereken emilim faaliyetlerini yeterince sağlayamamaktadır.

 Çölyak hastalığı her yaşta ortaya çıkabilir fakat çocukluk yaşlarında ortaya çıkma ihtimali daha yüksektir. İlerleyen dönemlerde de kendini gösterebilen bir hastalık olan çölyak hastalığı ileri yaşlarda görüldüğünde hastalığın ilerlemesi ve belirtilerin farklı rahatsızlıklara neden olması ile teşhis edilir. Çocukluk döneminde görülen çölyak hastalığı çocuklarda büyüme geriliğine neden olabilir. Çölyak hastalığının bazı belirtileri vardır. Bunları sıralayacak olursak;

 • Ciltte kaşıntılar ve döküntüler gözlemlenmesi
 • Eklem ve kemik ağrılarının görülmesi
 • Kişide normale oranla daha fazla sinir görülmesi
 • Ağız içinde sık sık oluşan aftlar
 • Karın bölgesinde şişlik
 • Kusma, halsizlik ve iştahsızlık
 • Gaz şikayetleri
 • Dışkıda anormallik
 • Kas zayıflığı
 • Kansızlık
 • Yaşa göre kilonun normalinden daha az olması

Çölyak hastalığında tanı farklı yöntemlerle konulabilmektedir. Bu yöntemlerden bazıları kan testleri, endoskopi ve alınan doku örnekleri olarak sıralanabilir.

Çölyak Hastaları Hangi Besinlerden Uzak Durmalıdır?

Çölyak hastalığının tek bir tedavi yolu vardır. Bu yol ise glütensiz beslenmektir. Çölyak hastaları glütensiz bir yaşam geçirdiğinde hastalıkları ile ilgili bir sorun yaşamazlar ve hastalığın ilerlemesine engel olurlar. Bu noktada çölyak hastaları glütenli ve glütensiz yiyeceklerin ayrımını iyi yapmalıdır. Buğday, arpa, yulaf, çavdar gibi tahıl ürünlerinden uzak kalınmalıdır. Glüten oranı sayılan tahıl ürünlerinde yüksek oranda bulunmaktadır. Tahılların tüketilmemesi çölyak hastalığının tedavi yöntemidir. Bisküvi tüketilmemeli, hazır çorbalar satın alınmamalı, glüten içeren çikolata ve sakızlar, malt içecekler çölyak hastalığını tetikler. Muhakkak bir doktora danışarak kaçınılması gereken ve tüketimi sağlıklı olan besinler öğrenilmelidir.

Çölyak hastası olan kadınlar, kozmetik ürünlerin kullanımına da dikkat etmelidir. Bazı kozmetik ürünlerinde de gluten bulunduğu için bu durum çölyak hastalıkları için zararlı olabilir. Şampuanlarda, kremlerde ve kozmetik ürünlerinde gluten bulunduğu için içeriklerine dikkat edilerek kullanılmalıdır.

Çölyak hastalığı dikkat edilmesi gereken önemli bir hastalıktır. Glütenli yiyeceklerin glütensiz yiyeceklere karışması önlenmelidir. Bu neden çölyak hastası bulunan bir evde glütensiz besinler ayrı bir bölümde tutulmalı ve glütenli yiyeceklerin bulaşmasına engel olunmalıdır. Hatta çölyak hastası olan bireyin kullanacağı çatal, bıçak, tabak gibi ürünler de ayrılabilir. Çok küçük miktarda bir glütenin tüketimi bile çölyak hastaları için oldukça zararlı olabilmektedir. Kesinlikle kozmetik ürünlerinin başka biri tarafından kullanılmaması gerekir. Çölyak hastaları kullandığı tüm malzemeleri kendilerine özel hale getirmelidir.

Çölyak Hastaları Nasıl Beslenmelidir?

Çölyak hastalarının tüketmemesi gereken besinler olduğu gibi tüketmesinde fayda olan besinler de vardır. Nohut, pirinç, patates, mısır, mercimek, soya, fasulye, fındık gibi besinlerin tüketilmesi ve bu besinlerden elde edilen unların tercih edilmesi çölyak hastalarının yaşamlarında alışkanlık haline getirmesi gereken durumlardan biridir. Ceviz, fındık, kaju gibi kuruyemişler, incir, üzüm, kayısı gibi kuru meyveler tüketilmeli ve eksik edilmemelidir.

Kırmızı et, beyaz et, meyve ve sebzeler, bakliyatlar, yumurta, bal gibi sağlıklı gıdalar tüketilmeli bol bol sıvı tüketilmelidir. Tam buğday ekmeği, çavdar ekmeği gibi ekmekler yerine mısır ekmeği tercih edilmelidir. Yenilecek ekmeğinde ev yapımı olması olası riskleri ortadan kaldırır.

Çölyak hastaları yaşamları boyunca bir diyetin içerisinde olacaklarını kabul etmeli ve bu durumu normalleştirmelidir. Yaptıkları diyetin aksamamasına özen göstermelidir. Kötü beslenme çölyak hastalığını tetikleyecektir. Bununla birlikte, kemik erimesi, halsizlik, kısırlık, düşük gibi farklı sorunların ortaya çıkması da gözlenebilir. Çölyak hastalığının tedavi edilmemesi ileri dönemlerde ince bağırsak kanserine neden olabilmektedir. Çocuklarda gelişim geriliği, boyda kısalık, davranış bozuklukları gibi sorunlar görülebilir. Fakat diyete dikkat ediliyorsa bu ve buna benzer sorunların önüne geçilmiş olur. Diyete dikkat edilse bile çölyak hastaları zaman zaman doktora gitmeli ve tetkikler yaptırmalıdır.

Cevap bırakın