Covid19 Evde Hasta Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Covid19 Evde Hasta Bakımı Nasıl Olmalıdır? Covid19 Tanısı Konulduktan Sonra Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

0 309

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Covid19 teşhisi aldıysanız ve evde kendinize bakmak durumunda kaldıysanız ve ya evde Covid19 tanısı almış bir aile yakınınıza bakmak durumundaysanız aklınıza takılan bazı sorular olabilir. Bunlardan en önemlisi ise hasta bakımının nasıl olması gerektiğidir. Birlikte Covid19 hasta bakımı nasıl olmalıdır inceleyelim.

Koronavirüsü birçok insan hafif semptomlar ile geçirebilmektedir ve evde belirli tedbirler çerçevesinde iyileşebilir. Covid19 semptomları birkaç gün sürer ve birey yaklaşık bir hafta içerisinde kendini daha iyi hissetmeye başlar. Tedavi, semptomları hafifletmeyi amaçlar ve dinlenme, sıvı alımı, beslenme ayrıca doktorunuzun verdiği ve ya önerdiği ilaçları kullanmakla tamamlanır. Kendiniz ve aynı ev içerisinde bulunmak zorunda olduğunuz bireyler için hekiminizin tüm önerilerine uymanız gerekmektedir. Eğer herhangi bir kronik rahatsızlığınız var ise koronavirüse yakalanma riskiniz daha yüksektir bu nedenle böyle bir durumda daha tedbirli olmalısınız.

Siz ve ya çevrenizdeki biri acil durum uyarı işaretleri yaşıyorsa hemen yaşadığınız bölgedeki sağlık kuruluşuna bu durumu haber vermeniz gerekir. Eğer hasta kişi uyandırılamıyorsa, nefes darlığı çekiyorsa, sürekli göğüs ağrısı ve ya göğüste basınç hissediyorsa, mavimsi dudak ve yüz rengine sahipse, yüksek ve düşmeyen ateşi var ise hemen tıbbi yardım müdahalesi gerekir.

Eğer Covid19 hastasıysanız ve çevrenizdeki insanları korumak istiyorsanız yapmanız gereken bazı şeyler bulunmaktadır. Bunlar;

 • İşten, okuldan ve genel alanlardan uzak durmalısınız.
 • Toplu taşıma aracı kullanmamalısınız.
 • Bir odayı kendinize ayırıp ailenizden ve ya diğer insanlardan uzak durmalısınız.
 • Hava sirkülasyonu sağlamak için pencereleri ara ara açarak odanızı havalandırmalısınız.
 • Eğer mümkünse farklı bir tuvalet ve banyo kullanmalısınız.
 • Evdeki ortak paylaşım alanlarını mümkün olduğunca ortak kullanmaktan kaçınmalısınız. Eğer paylaşıyorsanız da hareketlerinize sınırlar koymalısınız.
 • Ortak alanlar sık sık havalandırılmalı ve her aile bireyi birbirinden 2 metre uzakta durmalıdır.
 • Odalarınızda, banyo ve mutfak gibi alanlarda sık sık dokunulan, ışık düğmeleri, kapı tokmakları vb. alanları devamlı olarak dezenfekte etmelisiniz.
 • Havlu, çatal kaşık, nevresim takımı, battaniye gibi kişisel eşyaları asla paylaşmamalısınız.
 • Odanızdan çıkmak durumunda kaldığınızda muhakkak maske ile çıkmalısınız ve günlük olarak maskenizi değiştirmelisiniz.
 • Öksürürken ve ya hapşırırken ağzınızı bir mendille kapatın ve mendili yeniden kullanmayın. Eğer o an mümkün değilse dirseğinizi kullanın. Üzerinizdeki kıyafetleri sıklıkla değiştirin ve kullandığınız kıyafetleri diğer bireylerden ayrı şekilde ve hemen yıkayın.
 • Ellerinizi yıkarken 20 saniye boyunca sabun ve su ile yıkamalısınız. Ellerinizi sık sık yıkamalısınız. En az %60 alkol içeren kolonya ve ya dezenfektan yanınızda bulundurmalısınız ve kullanmalısınız.

Eğer Covid19 değilseniz fakat evinizde Covid19 vakası olan biriyle temas kurmak zorundaysanız kendinizi korumak için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Bunlar;

 • Ellerinizi ve temiz ve yüzünüzden uzak tutmalısınız. Hasta olan kişi ile yakın temasta bulunduysanız ve ya hasta olan kişi ile aynı odada kaldıysanız ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve su ile yıkamalısınız. En az %60 alkol içeren bir dezenfektan ve ya kolonyayı da yanınızdan eksik etmemelisiniz ki ellerinizi yıkayamadığınız durumlarda kullanabilseniz. Ayrıca gözlere, buruna ve ağıza dokunmamak çok önemlidir.
 • Yüz maskesi takmalısınız. Eğer Covid19 vakası olan kişiyle aynı odada bulunmak zorunda kalıyorsanız mutlaka katlı ve telli bir maske takmalısınız. Hatta mümkünse maskeyi iki adet üst üste takılı şekilde kullanmalısınız. Aynı odada bulunmak zorunda kalsanız bile vakadan 2 metre uzaklıkta olmalısınız. Kullandığınız maskeleri yeniden kullanmamalısınız ve maskenizin ön tarafına dokunmamalısınız. Maske değişiminin ardından ise ellerinizi yıkamalısınız.
 • Evinizi sık sık havalandırmalı ve temizlemelisiniz. Tezgahları, masa üstlerini, kapı kollarını ve tokmaklarını, ışık düğmeleri gibi alanları devamlı olarak temizlemelisiniz. Hasta kişinin odasını ve varsa özel tuvalet ve banyosunu temizlememelisiniz. Eğer gerekiyorsa da maske ve eldiven ile girmelisiniz ve işlemin ardından direkt olarak çöpe atmalısınız. Ardından ellerinizi yıkamanız gerektiğini söylemeye gerek yok…
 • Hasta kişinin çamaşırlarını hep aynı deterjan ile ve ayrı yıkamalısınız. Yıkanan çamaşırlar hava almalı ve iyice kurumalıdır.
 • Ağız ve solunum bakımı yaparken, dışkı, idrar gibi atıkları tutarken tek kullanımlık eldiven kullanmalısınız ve maskenizi asla çıkarmamalısınız. Vakanın vücut sıvılarıyla doğrudan temasa da asla geçmemelisiniz.
 • Evinize ziyaretçi asla kabul etmeyin.
 • Bu süreçte Covid19 haberi dinlemekten kaçının. Bol bol dinlenin ve kendinize zaman ayırın.
 • Bu süreçler sona erdiğinde ve izolasyonun sonunda ateşi azaltan ilaçları kullanmadan 3 tam günü ateşsiz geçirmelisiniz, diğer semptomlarınızın düzeldiğinden emin olmalısınız ve belirtilerinizin başlamasından itibaren en az 14 gün yeni haliyle 10 gün evden dışarı adım atmamalısınız.
 • Bu süreçte stresten uzak durmalı ve sevdiğiniz insanlar ile internet, telefon üzerinden iletişime geçerek motivasyonunuzu düşürmemelisiniz.

Cevap bırakın