D Vitamininin Önemi Nedir?

D Vitamininin Önemi Nedir? D Vitamini Yüksek Olanların Koronavirüs Riski Azalıyor! D Vitamini Kaynakları Nelerdir?

0 295

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Hayatımızın önceki evresinde D vitamininin önemini sık sık tekrarlıyorduk. Yeni bir evreye girdiğimiz pandemi sürecinde ise daha çok tekrarlar olduk. Yapılan çalışmalara göre ülkemizde D vitamini eksikliğinin hızla yayıldığı gözlemlenmektedir. Her 10 kişiden 7’sinde D vitamini eksikliği tespit edilmiştir. Güneş kremi kullanan, karaciğer ve böbrek yetmezliği olan hastalarda, obezite problemi yaşayan, chron ve çölyak gibi emilim bozukluğu sorunları olan hastalarda D vitamini eksikliği daha çok görülmektedir.

D vitaminine forfor ve kalsiyumun emilimi için ihtiyaç duyulmaktadır. Bu minerallerde kemik ve diş sağlığı için gereklidir. Aynı zamanda D vitamini bağışıklık sisteminin güçlenmesinde ve düzgün çalışmasında da oldukça önemli rol oynar. Yapılan testlerde vücutta çıkan D vitamini oranı 20 ng/ml altı görülürse D vitamini eksikliği var demektir.

D vitaminin en önemli kaynağı güneştir. Güneş  D vitamini için en gerekli araçtır. Deride D vitaminin sentezlenebilmesi için cildin direkt olarak güneş ışığına temas etmesi gerekir. Pencere ya da camdan gelen güneş ışığı D vitamini sentezi için yeterli değildir. Sentez için güneş altında güneşlenmek gerekir. Bunun için en uygun zaman ise saar 10.00-15.00 arasında 15-30 dakika kadar güneşlenmektir. Yaklaşık olarak %80-90’lık kısmı deride sentezlenirken geri kalan kısmı da besinler yoluyla alınabilmektedir.

Bunun için somon, tuna, sardalya gibi yağlı balıklar tüketilmeli, yumurta ve karaciğer gibi besinler alınmalıdır. Bu besinler D vitamini oranı yüksek olan besinler arasındadır. Fakat günlük beslenme ile tüm D vitamini açığını gidermek zordur. Bunun için en önemlisi güneşlenmektir.

Yapılan araştırmalarda D vitamini eksikliği kalp hastalıkları, kanser, diyabet, raşitizm, demans gibi hastalıklara neden olabilmektedir. D vitamini kemik ve kas ağrıları, kemik hassasiyeti, kas güçsüzlüğü, dengesizlik, yürüme zorluğu gibi sorunlar yaşamanıza engel olur. Böyle problemler yaşıyorsanız D vitamini değerlerinizi ölçtürmelisiniz.

COVID-19 seyrinde önemli rolü olan sitokin fırtınasına karşı mücadelede D vitamininin önemli olduğu ortaya atılmıştır. Toplum tabanlı çalışmalarda Batı toplumlarında D vitamini eksikliği olanlarda, siyahilerde ve diğer etnik azınlıklarda COVID-19 enfeksiyonunun daha sık görüldüğü ve daha şiddetli seyrettiği belirtilmiştir. (Khunti, 2020).

Örneğin İngiltere toplumunun sadece %13’ü etnik azınlıklardan oluşmakta, ancak hastanelere yatırılan COVID-19’lu hastaların 1/3’ü bu azınlıklardandır. ABD’de de siyahilerin COVID-19’a yakalanma riskinin 3 kat ve ölüm riskinin 6 kat fazla olduğu Washington Post’ta yazılmıştır. (Thebault, 2020).

 

Cevap bırakın