Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Nedir?

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Nedir?

0 293

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Son zamanlarda çocuklarda ve yetişkinlerde sıkça görülen bir rahatsızlık vardır. bu rahatsızlığın adı dikkat eksikliği ve hiperaktivite

Yetişkin insanlarda ve çocuklarda bu durum farklı izlenir, yetişkinler işi erken terk etme, işini bitirmeden yarım bırakma, sakin kalamama, fevri davranışma, sosyal ilişki kurmakta zorluk çekme; çocuklar ise dikkatsizlik, aşırı hareketlilik, unutkanlık, konsantrasyon bozukluğu, davranışları kontrol edememe, daima hareket eden bir vücut, derslere adapte olamama gibi belirtiler ile kendini gösterir. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) çocuklarda dört ve ya beş yaşlarında görülür ve fark edilir. Bu yaşlarda başlar ve ergenlik döneminde de farklı boyutlara gelerek kendini göstermeye devam eder.

DEHB tedavisinde kullanılan yöntem ilaç tedavisidir. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tedavisinde kullanılan ve yaygın olan bir ilaç vardır. Bu ilaç beyinde farklı istenmeyen reaksiyonlar görülmesine de neden olmaktadır. Amfetamin ve ya kokaine benzer bazı etkiler göstermesi ilaç kullanımını zorlaştırıyor. Fakat DEHB problemi çözülmediği sürece çocukta öğrenme zorluğu, başarısızlık, sosyal ilişki kuramama, gelişim evrelerinin düzenli tamamlanmaması, yetişkinlik döneminde kronik kas, sistem rahatsızlıkları görülebilmektedir.  Aileler diğer sorunları tedavi etmek isterken bu tarz sorunlara da çözüm aramak zorunda kalmaktadırlar.

Bununla karşı karşıya kalmamak için aileler farklı ve alternatif tedavi yöntemleri arayışı içine girmişlerdir. Ailelere bu konuda uzmanların müjdeli haberleri var. Yeni bir teknik keşfedilmiştir ve bu tekniğe kombine tekniği adı verilir. Bu teknik kombine tamamlayıcılık, manuel terapi ve yenileyici enjeksiyon yöntemlerinin kombine uygulamasından ibarettir.

Dikkat  eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tedavisinde ilaç kullanımı kalıcı bir çözüm değildir. Bunun yerine bu bozukluğu yaşayan bireyin sinir sistemlerinde işlevsel sorunu bulmak ve çözmek daha kalıcı bir çözüm olacaktır. Bu problem baş ve boyun eklemlerindeki düzensizlik ve uyum bozukluğundan meydana gelebilir. Omurlar arası dizilimde bozukluk var ise baş-omurga-eklem ilişkisi kötü olur. Bu da insan beyninde gerilim ve beyin iç sıvısında dolaşım aksaklıkları yaşanmasına neden olur. Dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite sorunu da bundan kaynaklı olarak ortaya çıkabilir.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun  altında yatan sebepler basit ev kazaları gibi dikkate alınmayacak kazalar olabilir. Çocuklarda düşme, başı sert zemine çarpma gibi travmalar bileşimlerde bozukluklara neden olur. Bunun yanı sıra bebeği kaldırmak ve ya yatırmak istenirken kollarından çekerek işlemi yapmak da kamçı darbesi travmaları oluşturabilir. Bu da DEHB’na sebep olur. Aileler bu konuya çok dikkat etmelidirler.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, cranio-servikal sendromundan kaynaklanır. Bu sendromda omurga ile kafatasındaki bağlantı problemlidir. Beyin sapında fonksiyonel problemler çıkmasına neden olur. Fonksiyonel aksaklılara boyun üst eklemi ve baş bileşkesindeki sorun merkezi sebep olur. Sinir sistemi fonksiyonları da bu durumdan kötü etkilenir.

Uzmanlar cranio-servikal sendromun doğru tanımlanması ve tam tedavi edilmesi ile dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun kalıcı şekilde ortadan kalktığını belirtmektedir.  Uzmanlara göre; detaylı analizler, manuel muayeneler ve türlü görüntüleme teknikleri kullanılarak (röntgen, mt. vs.) normal boynun eğriliğinin değişimi ortaya konulabilmektedir. Manuel terapi teknikleri ile omurlar arası hizalanma sorunları da düzeltilebilir.  Cranio-servikal bileşkeyi normal uyumuna döndürerek  sinir sistemleri üzerindeki gerilimi ve olumsuz etkiler ortadan kaldırılabilmektedir.

Bir farklı çözüm yolu ise yenileyici enjeksiyon tedavisi..

Bu tedavi yöntemi ile boyun bölgesindeki yumuşak dokuyu yenilemek ve  beyin-vücut arasındaki sinyal iletiminde  sorun yaratan etmenleri kalıcı çözmek mümkündür. Kafatası ile boyun ekleminin normal ve sağlam duruma getirilmesi ile dikkat eksikliği ve hiperaktivite tedavisini sağlanabilmektedir.

Bunun haricinde  beslenme ve yaşam tarzı değişiklikleri yaparak tedavi desteklenmeli ve geliştirilmelidir. Bedenin kimyasal zararlı maddeler ile kirlenmesine, zehirlenmesine izin verilmemelidir.

 

Cevap bırakın