Diş Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Diş Bakımı Nasıl Yapılmalıdır? Diş Bakımında Nelere Dikkat Edilmelidir? Diş Sağlığının Önemi Nedir? Diş Fırçası Seçimi Nasıl Olmalıdır?

0 152

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Diş fırçalamak her insanın temel ihtiyaçlarından biridir. Günlük düzenli olarak 2 kez dişler fırçalanmalıdır. Dişlerimiz bize ömür boyu lazım olan yapılardır bu sebeple bakımları iyi yapılmalıdır. Peki diş bakımı nasıl yapılır maddeler halinde inceleyelim;

  • Diş fırçası çok uzun süre kullanılmamalıdır. Bir diş fırçasının 3 aylık ömrü vardır. Yaklaşık olarak 200 kullanımdan sonra diş fırçası değişikliğine giderilmelidir. Diş fırçasının kılları yıpranır ve yeterli bakımı sağlayamaz. Ayrıca bir süre sonra diş fırçasının üzerinde bakteriler birikebilir ve bu da ağzınızda aft çıkmasına sebep olabilir.
  • Diş fırçalama süresi 2 dakikanın altında olmamalıdır. İdeal olan diş fırçalama süresi 2 dakikadır. Fakat çoğu insan 2 dakika boyunca dişlerini fırçalamaz. Uzmanların araştırmalarına göre insanların yaptığı ortalama diş fırçalama süresi 45 saniyedir. Diş fırçalama süresi azaldıkça ağız hijyeni de doğrultulu olarak azalır. Eğer ki bu süreyi ayarlayamıyorsanız elektrikli ve zaman ayarlı diş fırçalarını kullanabilirsiniz. Bu sizin daha sağlıklı bir diş bakımı yapmanıza yardımcı olabilir.
  • Dişler fırçalandıktan sonra bir çoğumuz ağzını su ile gargara yapmaktadır. Fakat bu diş macunundaki florürün yitirilmesine neden olur. Bunun yerine su değil de bir ağız gargarasıyla ağzınızı çalkalayabilirsiniz ve ya eğer su kullanmadan rahat edemiyorsanız ağzınızı su ile çalkaladıktan sonra bir de ağız gargarası ile gargara yapmalı ve dişte florür bırakmalısınız.
  • Bir çoğumuz diş ipi kullanımını rutinlerimiz arasına koymuyoruz ve diş ipi kullanmıyoruz. Fakat bu en az diş fırçalamak kadar önemlidir. Çünkü diş ipleri diş fırçasının uzanamadığı yerlere uzanır ve dişlerin arasına girmiş olan artıkları çıkarır. Bunun ardından yaptığınız bir diş fırçalama diş macununun tıkalı kalmış diş aralarına da ulaşmasını sağlayacaktır ve bu sayede diş sağlığınızı daha iyi korumuş olacaksınız.
  • Dil temizliği çok önemlidir ve dil temizliğine dikkat edilmelidir. Bir çoğumuz ağız kokusunun dişlerden kaynaklı olduğunu düşünürüz fakat aslında dilimizde biriken bakterilerden kaynaklıdır. Dişleri fırçaladıktan sonra dil de fırçalanmalıdır. Dil temizleyiciler ile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz fakat zorlanıyorsanız aynı işlemi diş fırçanızın kılları ile de yapabilirsiniz.
  • Diş fırçası yapısı oldukça önemlidir. Halk arasında sert diş fırçasının dişleri daha iyi temizleyeceği gibi bir inanış vardır. Fakat bu yanlış bir bilgidir. Sert diş fırçası diş etlerine zarar verir. Diş etlerinize uygun bir diş fırçası ve ince kıllı olması gayet yeterlidir.
  • Dişleri yanlış tekniklerle fırçalamamak gerekir. Dişler, dairesel hareketlerle fırçalanmalıdır. Dişler arasındaki boşlukların temizlenmesinde daha etkili bir tekniktir. Dairesel hareketler yaparken sadece dişleri değil diş etlerini de işin içine katmak gerekir.
  • Dişler 45 derecelik bir açı ile fırçalanmalıdır. En etkin temizleme açısı 45 derecelik açıdır.
  • Hepimiz belirli bir diş fırçalama rutini oluşturmuşuzdur. Fakat bu hep aynı alanları fırçalamamıza sebep olabilir. O yüzden diş fırçalama rutinimizi sık sık değiştirmeli ve farklı noktalara da uzanmalıyız.
  • Dişleri gereğinden az ve fazla fırçalamak diş sağlığı için zararlıdır. Günde 2 kez diş fırçalamak yeterli olacaktır.

Diş fırçalama konusunda doğru bilinen bazı yanlışlar vardır. Bunları birlikte inceleyelim.

“Sert diş fırçası daha iyi temizler.”

Sert diş fırçalarının dişleri daha iyi temizlediğine inanılmaktadır. Fakat bu yanlıştır. Sert diş fırçası dişleri yıpratır. İdeal olan orta sertlikte bir diş fırçasıdır.

“Sert fırçalamak dişleri daha iyi temizler.”

Dişleri sert fırçalamanın da dişleri daha iyi temizlediğine inanılır ama bu da yanlıştır. Sert diş fırçalamak dişleri aşındırır. Aşınma da dişlerin daha sarı görünmesine yol açar. Dişler orta sertlikte ve yavaş hareketlerle fırçalanmalıdır.

“Diş macununu fazla kullanmak dişleri çizer.”

Diş macununun fazla kullanımı dişleri çizmez. Bu bilgi yanlıştır. Doğrusu ise diş macununun partiküllerinin büyük olması dişleri çizer olacaktır. Partiküllü diş macunları uzun süre kullanıldığında dişlerin yıpranmasına sebep olabilir.

Diş macunu kullanımımız tek seferde mercimek tanesi büyüklüğünde olmalıdır.

“Karbonat ve tuzla fırçalamak dişleri beyazlatır.”

Karbonat ve tuz iri granüllere sahip olduğu için diş tabakasını aşındırır. Bu da dişin parlaklığının gitmesine neden olur. Düzenli kullanmak yerine ara sıra dişlerimizi karbonat ve ya tuzla yıkamak daha sağlıklı olacaktır.

“Diş fırçası ve macun ıslatılmalıdır.”

Diş fırçasının ıslatılarak kullanılması gerektiğini düşünenler vardır. Fakat bu düşünce yanlıştır. Diş fırçası ıslatılmamalıdır. Fırça ıslatıldığında yeterli sertliği kaybeder ve iyi bir temizlik sağlamaz. Macunun köpürmediğini iddia etmemek gerekir çünkü macunun köpürmesi için gerekli olan sıvı zaten ağızda bulunmaktadır.

“Çürükler genetiktir, ne yaparsan yap dişin çürür.”

Çürüklerin genetikle bir ilgisi yoktur. Kötü beslenme alışkanlıklarının düzeltilmesi ve ağız hijyeninin sağlanması çürüğü engeller. Düzenli diş kontrolüne gitmek de diş

“Dişler kahvaltıdan önce fırçalanır.”

Diş fırçalama işlemi kahvaltıdan sonra ve yatmadan önce yapılmalıdır. Dişin haricinde dil de 2 sefer dişlerle birlikte fırçalanmalıdır.

“Beyazlatma (bleaching) dişleri daha da sarartır.”

Beyazlatma işlemi diş rengini açmak için yapılmaktadır. Beyazlatma işlemi dişleri daha fazla sarartmaz fakat beyazlatma işlemi yaptıktan kısa bir süre sonra kahve, çay gibi dişlerin rengini değiştirecek içecekler içilmemelidir. Bir süre sonra herşey normal şekilde devam eder.

“Diş taşları temizlendikten sonra daha çok diş taşı oluşur.”

Düzenli bir diş bakımı diş taşı oluşumunu engeller. 6 ayda bir diş taşı temizliğine gitmekte bir sakınca yoktur ve diş taşı temizletmeye baktıktan sonra daha fazla diş taşı oluşumu olmaz.

“Diş taşı temizliği dişin minesine zarar verir.”

Diş taşı temizliği iyi bir hekim tarafından doğru şekilde uygylandığı takdirde diş minesine bir zarar vermez.

“Diş fırçalarken diş etlerinin kanaması iyidir.”

Diş fırçalarken görülen kanamalar, diş eti iltihabının belirtilerinden biridir. Vakit geçirmeden bir diş hekimine başvurmak gerekir. Diş etlerinin, kanamadan dolayı fırçalanmaması sonucu, mevcut iltihabi durum şiddetlenecektir. Hastalar kanama olan bölgeyi daha iyi fırçalamalı ve diş hekimine tedavi için başvurmalı.

“Süt dişleri nasıl olsa dökülecek dolgu gereksizdir.”

Süt dişinin erken çekimi, alttan gelen daimi dişlerde çapraşıklığa ve çene kemiği gelişiminde bozulmalara neden olur. Bu sebeple süt dişleri için gerekiyorsa dolgu yapılabilir.

“Diş ağrıyınca dişin üzerine aspirin, rakı, kolonya, tütün ve tuz koymak ağrıyı keser.”

Alkol ve alkol içeren maddelerin diş ve diş eti bölgesine uygulanmasının diş ağrısına iyi geldiğine inanılır. Fakat bu oldukça zararlıdır. Diş ağrısı ancak mevcut sorun giderildiğinde ortadan kalkar. Bunun dışındaki çözüm önerileri saçma ve zararlıdır.

“Çürük diş çekildikten sonra pis kan akıtılmalıdır.”

Diş çekiminden sonra, diş boşluğuna boşluğuna hastanın yaptığı müdahaleler sonucu bölgenin sürekli kanatılması ya da pıhtının uzaklaştırılması, diş çekimi yapılan yerin iltihaplanmasına neden olur. Bu oldukça sakıncalıdır.

“En iyi çözüm çürük dişi çektirip kurtulmak.”

Çürük diş için mümkün olan her türlü tedavi çektirmekten önce uygulanmalı. Çünkü ne fonksiyon ne de estetik yönünden hiçbir protez kendi dişinizden daha iyi olamaz.

“Ağız kokusu herkeste olur ve geçmez.”

Ağız kokusu yorgunluktan olabilir bu doğaldır. Fakat ağız kokusunun herkeste olması ve geçmez düşüncesi yanlıştır. Ağız kokusunun altta yatan bir sebebi vardır. Diş çürüğü, diş eti hastalığı, sindirim sistemi ile ilgili rahatsızlıklar ağız kokusuna sebep olabilir. Bu sebep belirlenmeli ve çözüme ulaştırılabilir. Bu sayede ağız kokusu giderilir.

“Diş teli sadece çocuklarda kullanılır.”

Ortodonti (tel tedavisi) alanındaki son gelişmelerle birlikte, tel tedavisi sadece çocuklara değil, erişkin hastalar için de uygulanabilir hale gelmiştir.

“Her hamilelik bir diş götürür.”

Ağız bakımının tam olarak sağlanamaması, tedavi edilemeyen çürüklerin varlığı ve diş eti hastalıklarının ilerlemesi durumunda diş kayıpları görülür. Bunun hamilelikle bir ilgisi yoktur.

“Hamilelikte diş tedavisi bebeğe zarar verir.”

Acil olan diş tedavileri, hamileliğin her döneminde yapılabilir. Bu bebeğe herhangi bir zarar vermez.

Cevap bırakın