Diş Buğdayı Nedir? Nasıl Yapılır?

Diş Buğdayı Nedir? Nasıl Yapılır?

0 376

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bebekler için de anneler için de zor geçen bir süreç bebeğin diş çıkarma sürecidir. Bebek sabahlara kadar ağlar anne ise bebeğini sakinleştirmeye çalışır. Bebek ateşlenebilir, uykuya dalmakta zorlanabilir, huzursuz olup devamlı ağlayabilir. Bunun tam aksine diş çıkarma dönemini sakin geçiren bebekler de vardır tabii… Çocuk sahibi olduğunuzda bir çok zorlu süreç geçirirsiniz. Bebeğiniz için üzülürsünüz, telaşlanırsınız, korkarsınız, sabrınız tükeniyor gibi hissedebilirsiniz ama o günlerin ardından bebeğinizden güzel bir sonuç görünce bu size her şeyi unutturur. Rahat bir nefes alırsınız ve kendinizi dünyanın en huzurlu insanı gibi hissedebilirsiniz. Diş çıkarma süreci de böyledir. Bebeğinizin diş izini gördüğünüzde bu sizi çok mutlu eder. Bu mutluluğu insanlarla paylaşıp stresinizi, yorgunluğunuzu atmak, biraz sosyalleşmek ve eğlenmek isteyebilirsiniz. Bunun içinde diş buğdayı kutlaması yaparsınız.

Anadolu’da yıllardır gerçekleştirilen diş buğdayı geleneği, bebeğin ilk dişini kutlama ve anne babaya hem neşe katmak hem de destek olmak amaçlı yapılan bir gelenektir. Dünyanın farklı yerlerinde de farklı isimlerle kutlanabilmektedir. Diş buğdayı geleneği, bebeğin ilk dişinin çıktığını ilk fark eden kişinin müjdeyi anne babaya vermesiyle başlar. İlk fark eden kişi bebeğe hediye alır. Anne ya da baba fark etse bile bu geleneği gerçekleştirmek için yakınlarına müjdeyi vermez. Birinin fark etmesini bekler. Böylelikle diş buğdayı kutlamaları için hazırlıklar başlar. Tabii şimdi bu tarz kutlamalarda sadece fark eden kişi değil her davetli bebeğe içinden gelerek bir hediye almaktadır.

Günümüzde farklı farklı konseptlerde diş buğdayı kutlanmaktadır. Fakat her kutlamada olan temel bazı gelenekler vardır. Bunlar şu şekilde yapılır;

Bebek beyaz bir örtünün üzerine oturtulur. Ardından bebeğin başından aşağı pişirilmiş ve soğutulmuş buğdaylar nazikçe dökülür. Bebeğin kafasında kalan buğdaylar yani temsili dişler, bir ipe dizilir. Bunun ardından bebeğin dişlerinin de böyle inci gibi ve sıra sıra olması dilenir. Acısız çıkması istenir.

Bu gerçekleştirildikten sonra bazı meslekleri temsil eden mesela şırınga-doktor, kalem-yazar gibi eşyalar konulur. Ya da meslekleri temsil eden meslek kartları ile bebeğin etrafı çevrelenir. Bebek hangisini seçerse ileride o mesleğe sahip olacağına inanılır. Keyifli bir etkinliktir.

Gelen misafirlere diş buğdayı ikram edilir. Kimisi küçük bez parçalarına bir miktar buğday ve içerisine bozuk para koyar. Bunu kurdele ile bağlar ve gelen misafirlere hediye eder. Buradaki inanç cüzdanında taşıyan kişilerin cebinden para eksilmeyeceğidir. Uğur ve para getireceğine inanılır.

Günümüzde diş buğdayına gelen davetliler için bebeği temsil eden magnetler, kokulu taşlar, şekerler ikram edilmektedir. Gelen davetlilerde anne babaya, bebeğe hediyeler getirir.

Gelen misafirler için yine ikramlıklar hazırlanır ve servis edilir. Sohbet ortamı oluşur. Anneler kendi aralarında eğlenir. Bebekler kaynaşır. Diş buğdayı böylelikle sona erer.

Diş Buğdayı Tarifi

  • 2 su bardağı aşurelik buğday
  • 5 su bardağı su
  • Badem, fındık, ceviz, kuru üzüm
  • Tuz
  • İsteğe göre pekmez

Aşurelik buğday ile su bir tencereye konulur. Su kaynadıktan sonra ateş kısılır. Buğdaylar iyice şişene kadar ve su çekilene kadar beklenir. Kalan su süzülür ve buğdaylara tuz katılır. İsteğe bağlı pekmez de eklenir ve karıştırılır. Tatlı olarak yenilecekse içine badem, fındık,ceviz,kuru üzüm konulur. Damak zevkine göre bunlara ekleme ve ya çıkarmalar yapılabilir.

Cevap bırakın