Diş Macunu Sivilceyi Geçirir mi?

Diş Macunu Sivilceyi Geçirir Mi? Diş Macunu Sivilceye İyi Gelir mi?

0 1.112

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Sivilce problemi yaşayan insanlar sivilcelerinden kurtulmak için pek çok yol denemektedir. Bu yollardan biri de sivilceler üzerine diş macunu sürmektir. Diş macunu sürmenin sivilceyi geçirip geçirmediği herkes tarafından merak edilen bir konudur. Bu sorunun cevabı aslında hem evet hem hayır;

Diş macunu içeriği nedeniyle sivilcelerin üzerine sürüldüğünde sürüldüğü yerdeki sivilceyi kurutur ve küçülmesini sağlar. Böylelikle daha hızlı iyileşmesine yardımcı olmuş olur. Ayrıca sivilceler üzerine sürüldüğünde orada bir koruyucu tabaka oluşturacaktır. Dışarıdan gelen toza kire karşı sivilcenin etkilenmesini önleyecektir. Bu şekilde düşünüldüğünde sorunun cevabı evettir. Fakat;

Diş macunu içeriği nedeniyle cilde ve sivilcelere zararlı kimyasalları da içinde bulundurur. Diş macununun içerisinde bulunan bazı maddeler cildinizi temizleyip gözeneklerinizi sıkılaştırırken bazıları da cildin aşırı kurumasına sebep olabilir. Diş macununun içerisinde metanol adında bir madde bulunur. Bu madde ciltte iltihaplanmaya ve tahrişe neden olabilir. Bu madde nedeniyle sivilce daha kötü bir hale gelebilmektedir. Acil durumlarda diş macunu farklı bir alternatif yol yoksa kullanılabilir fakat uzun bir sivilce tedavi sürecinde diş macununun kurtarıcı olarak görülmesi son derece yanlış bir tercih olacaktır. Diş macunu sık kullanımda ciltte hasarlar bırakır. Cildi kurutur, sivilceyi daha kötü hale getirebilir, ciltte kırılmalara ve renk değişimlerine neden olabilir. Bu açıdan düşünüldüğünde “diş macunu sivilceyi geçirir mi?” sorusunun cevabı “hayır” olacaktır. Bu nedenle çok acil olmadığı sürece diş macununu sivilcelerinize sürmemelisiniz. Eğer ki alternatif başka yolunuz yoksa ve çok acil bir çözüme ihtiyaç duyuyorsanız o zaman kaliteli bir diş macununu bir kereye mahsus kullanabilirsiniz. Fakat şunu unutmayın ki siz her halinizle güzelsiniz. Hiçbir şey sizi yüzünüzdeki sivilceden bu kadar acil kurtarmak zorunda kalacağınız kadar değerli değil. Kendinizi her halinizle sevmelisiniz ve sivilcenin geçici bir şey olduğunu bilmelisiniz. Sivilcelerinizden kurtulup daha pürüssüz bir cilde sahip olmak istiyorsanız uygulamanız gereken daha farklı çözümler vardır. Bu hem sağlığınız için iyi hem de temizliğiniz için iyi olacaktır. Bunları şöyle sıralayabiliriz;

Spor

Karaciğer yağlanmasının en önemli sebeplerinden biri hareketsiz bir yaşama sahip olmaktır. Karaciğerde oluşan yağlanmalar da siyah nokta ve sivilce oluşumunu destekler. Bu nedenle düzenli olarak spor yapmalı, yürüyüşe çıkmalı ve hareket etmelisiniz. Diş macunu ile sivilce tedavisi uygulamak cildinizi tahriş edecektir. Bunun yerine daha kalıcı bir çözüm olan spora yönelebilirsiniz. Spor, sadece sivilcelerinize değil diğer birçok probleminize de iyi gelecektir. Herhangi bir probleminiz yok ise de hayatınıza sağlıklı şekilde devam etmenize katkıda bulunacaktır.

Uyku Düzeni

Güzellik yarışmalarına katılacak kişiler ve ya sürekli ekranda görünen insanlar kendileri için en önemli şeyin iyi uyku olduğunu söylerler. İyi bir uykunun insanın cildine katkıları göz ardı edilemez. Güzellik uykusu da dediğimiz bu uyku düzenli ve yeterince uyumaktan bahsedilmektedir. Düzenli ve yeterli uyuduğunuz günlerde cildiniz daha canlı olur. Gözleriniz şiş değil daha açık ve ifadeniz daha net olur. Bu nedenle uykunun güzellik getirdiği aşikardır. Uykusuz güne başladığınız zamanlarda ise suratınız asık, soluk ve gözleriniz şiş olacaktır. Bu nedenle iyi uyku cildinize güzellik getirir. Bu uykusuzluğun devamlı olması halinde cilt matlaşır, lekelenir, sivilceler ve siyah noktalar oluşmaya başlar. İyi bir uyku ise cilt sağlığına iyi gelir. Dokular yenilenir ve uyku cilde güzellik getirir.

Vücut uyku sırasında kendini yeniler ve kollajen salgılar. Eğer vücudun ve cildin onarması için ihtiyaç duyulan uykuyu almazsanız kollajen üretimi yavaşlar ve cilt yorgun, mat, lekeli bir görünüme sahip olur. Günlük olarak en az 6-7 saat uyumak ciltte sivilce çıkma sorununu ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır. Diş macunu yerine uykumuzu almak bizim için çok daha iyi bir sonuç verecektir.

Bol Su Tüketimi

Su içmek hem vücut hem cilt açısından çok önemlidir. Düzenli olarak kilomuza göre günlük içilmesi gereken su miktarını içersek vücudumuz kendini içten içe yeniler. Aynı şekilde cildinizde içtiğiniz yeteri kadar su ile kendini katman katman yeniler ve canlandırır. Cildinizdeki akne ve siyah nokta problemleri azalır. Cildiniz parlak ve canlı bir görünüm kazanır. bu nedenle günlük olarak tüketmeniz gereken su miktarını vücut kitle indeksinize göre bulmalı ve o orandaki suyu içmelisiniz. Bu hem sağlığınız hem de cildiniz için iyi olacaktır. Günlük olarak en az 2 litre su içmenizi tavsiye ederiz.

Yastık Kılıfı Değişimi

Yastık kılıfları özellikle akne sorunu yaşayan kişilerde sık sık değiştirilmelidir. Kullanılan yastık kılıfı sürekli temiz olmalıdır. Kirli bir yastık kılıfı kullanmanız ve ya aynı yastık kılıfını uzun süre kullanmanız durumunda cildinizde sivilce oluşumu görebilirsiniz. Yastık kılıfı üzerinde oluşan toz ve kir cildinizdeki gözeneklerin tıkanmasına ve böylelikle sivilce olmasına neden olur. Yastık kılıflarını 2 günde bir değiştirmelisiniz. Bir gün önünü bir gün arkasını kullanıp diğer gün ise yeni bir yastık kılıfına geçmeli ve bunu devamlı uygulamalısınız. Ayrıca sabah uyandıktan sonra yastıklarınızı balkonda silkelemek ve biraz hava almasını sağlamak da cildiniz için daha sağlıklı olacaktır.

 

 

 

 

 

Cevap bırakın