Diş Taşı Temizliği Zararlı Mıdır?

Diş Taşı Temizliği Zararlı Mıdır? Diş Taşı Temizliği Nasıl Yapılır? Diş Taşı Temizliği Ne Kadar Sürede Yaptırılmalıdır?

0 159

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Diş taşı temizliği, tartar temizliği tıp dilinde detertraj olarak da adlandırılır. Bakteri plağı dişler üzerinde sertleşir. Bu sertleşme nedeniyle de diş taşı oluşur. Sarı ve ya kahverengimsi bir renkte olup diş üzerinde fark edilebilen diş taşları hem ağız problemlerine neden olur hem de ağız görünümünü bozarak kişinin sosyal hayatına kadar etki edebilir.

Genellikle dişin ön yüzeyinde değil de arka yüzeyinde diş taşı oluşumu daha belirgin görünür. Diş taşı temizliği ve ya tartar temizliği diş üzerinde fark edilen bu sertleşen kahverengimsi dokunun temizlenme işlemidir. Bir diş hekimine başvurmalısınız. Diş hekiminiz ağız için muayene yaptıktan sonra ağız probleminize tanı koyar ve diş taşı temizliği mi yoksa diş eti problemlerinin çözümü mü gereklidir buna karar verir. Eğer diş taşı probleminiz beraberinde farklı problemleri de getirdiyse daha ileri düzey bir temizlik yapılabilmektedir.

Standart bir diş taşı temizliği yaptırdığınızda diş hekiminiz, artıkları, plakları, diş taşlarını ve dişlerinizin arasındaki kalıntıları diş eti çizginizden temizler ve arkasından da dişlerin parlatılması işlemi gerçekleştirilir. Diş taşı temizliğinden sonra sizin diş ve ağız bakımına özen göstermeniz de oldukça büyük önem taşır. Diş ipi kullanmalı, düzenli olarak dişlerinizi fırçalamalı ve diş hekiminizin size verdiği önerileri takip etmelisiniz.

Birçok kişi diş taşı temizliğinin zararlı olduğu görüşündedir. Peki diş taşı temizliği zararlı mıdır? Bunun cevabını birlikte inceleyelim.

Halk arasında diş taşlarını temizletmenin zararlı olduğu görüşü dolanmaktadır. Bu söylentiler diğer birçok kişinin de kafasını karıştırmakta ve diş taşlarından rahatsız olsa dahi diş taşı temizliği konusunda kendisini durdurmasına neden olmaktadır. Dişlerdeki bakteri plakları birikmesi durumunda ve temizlenmediğinde sertleşerek bir taş haline dönüşür. Ağzınızda bakteri plağından oluşan sertleşmiş ve çirkin görünen bir yapının sizin için daha faydalı olması mümkün müdür?

Diş taşları ağız kokusu, diş eti iltihabı gibi birçok sorunu beraberinde getirir hatta direkt olarak kendisi bu problemlere neden olur. Diş taşı oluşmasında ise tükürük önemli bir etkendir. Tükürük yapısı diş taşı oluşumunu artırıp azaltabilir. Ancak en temel neden ortamda bulunan yemek artığı ve bakteri plağıdır. Bu ikisi olmadan tükürük tek başına diş taşı oluşumuna neden olamaz.

Diş taşı diş fırçası ile geçebilecek bir şey değildir. Bir diş hekiminden yardım alarak diş taşı temizliği sağlanabilir. Eğer diş taşı probleminiz varsa en kısa sürede diş taşlarınızı temizletmelisiniz. Bu temizliğin ardından ise dişlerinize ve ağız bakımınıza çok dikkat etmelisiniz. Diş taşı oluşumunun ilerlememesi için de her zaman dişlerinize önem göstermelisiniz. Diş taşı temizliğindeki en ideal aralık 6 aydır. Fakat kişinin tercihine göre daha sık aralıklarla da yapılabilmektedir

Cevap bırakın