Dismenore (Sancılı Adet Görme) Nedir?

Dismenore (Sancılı Adet Görme) Nedir? Dismenore Nedenleri Nelerdir? Dismenore Tedavisi Nedir?

0 132

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Dismenore (Sancılı Adet Görme) Nedir?

Dismenore, sancılı adet görme olarak adlandırılmaktadır. farklı çeşitleri bulunan dismenore, kadınlar için regl dönemini oldukça zorlu geçirir. Dismenore eğer ilk adetten itibaren başladıysa primer dismenore; menstrüal döngüden daha ileri zamanda başlayan bir adet sancısı ise sekonder dismenore olarak adlandırılır.

Dismenore sorununa tanı konulabilmesi için öncelikle bir jinekolojik muayene yapılmalıdır. Çoğunlukla ultrasonografi de muayeneye eklenmektedir. Gerek görüldüğü durumlarda ise laparoskopi önerilmektedir.

Primer dismenore, rahim iç duvarından salgılanan bir maddenin, rahim krampları ve sancıya neden olmasıdır. Bu maddelerin miktarı adet öncesi dönemde başlar. Primer dismenore ilk adetle başlayarak yıllar içinde hafifler ve doğum sonrasında ise genelde sancılar en aza iner.

Sekonder dismenore, genelde bir sağlık problemine bağlı olarak gelişmektedir ve ilerleyen yaşlarda ortaya çıkar. Primerin aksine hafif şekilde başlayarak yıllar ilerledikçe sancı düzeyi artar. Sekonder dismenoreye neden olabilecek birçok neden vardır. Bunları şu şekilde açıklayabiliriz;

Endometriosis

Endometriosisde normalde rahim içinde bulunması gereken endometrium dokusu, rahim dışında, tüplerde ya da yumurtalıkta, rahim arkası ya da mesane üzerinde bulunur. Rahim içerisinde olduğu gibi, hormonlara bağlı olarak endometrium dokusunda da adet döneminde kanama oluşur. Bu kanama ise ağrıya yol açmaktadır.

Adenomyosis

Normalde rahim içinde bulunması gereken doku, rahim duvarı içerisinde bir kas tabakasında bulunduğunda bu durum adenomyosis olarak adlandırılır.

Fibroid (Miyom)

Rahim duvarındaki kas tabakalarından oluşan kitlelere verilen addır. Bu kitleler ağrıya neden olabilmektedir.

Dismenore Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dismenore probleminde öncelikle ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Hormonal doğum kontrol hapları ve ağrı kesiciler bu problemde önerilen ilaçlardır. Düzenli egzersizler, yeterli uyku ve gevşeme hareketleri ile bu problem azaltılabilir.

Ağrı kesici olarak kullanılan bazı ilaçlar kanda bulunan prostaglandin düzeyini azaltarak etkili olurlar. Bu şekilde adet sancılarının şiddeti azaltılabilmektedir. Adetin ilk belirtileri ile birlikte regl döneminin öncesinde ilaçlar kullanılırsa adet dönemi daha rahat geçirilebilir. Genellikle bir iki gün bu ilaçları kullanmak regl dönemini sorunsuz geçirmek için yeterli olacaktır. Eğer ilaç tedavisi bir işe yaramazsa, dismenore probleminin ortadan kaldırılması için cerrahi tedavi gerekli olur. Bu tedaviler arasında doğum kontrol hapları, cilde uygulanan ve ya yapıştırılan hormon ilaçları ya da vajinal halkalar bulunmaktadır. Bunlar haricinde cilt altı implantı, enjeksiyon ya da hormonlu spiral de adet sancılarını hafifletmek konusunda kullanılan yöntemlerdir.

Dismenore hastalığında akupunktur gibi alternatif tedavilerinde etkili olduğu görülmüştür. Fakat bu durum kişiden kişiye değişecektir. Dismenore miyomlardan kaynaklıysa miyomlar küçültülmeye çalışılır fakat bunun mümkün olmadığı durumlarda cerrahi müdahaleler uygulanır.

Tüm bu alternatif tedavilere yanıt vermeyen hastalarda ise rahmin alınması söz konusu olabilmektedir. Bunun için ise histerektomi ameliyatı yapılabilmektedir. Bunun önüne geçebilmek için kendinizde farklı bir durum sezdiğinizde bir doktora görünerek erken önlem almanız faydalı olacaktır.

Cevap bırakın