Dispozofobi Nedir? Masumlar Apartmanı Han’ın Hastalığı Nedir?

Dispozofobi Nedir? Bireye Olan Zararları Nelerdir? Dispozofobi Belirtileri Nelerdir? Dispozofobi Nasıl Tedavi Edilir?

0 1.141

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Dispozofobi yani biriktirme hastalığı, sağlıksız, değersiz, kullanılmayan eşyaların tümünü biriktirme ve atamama hastalığıdır. Dispozofobi ileride lazım olabilir, tutumlu olmalıyım düşüncesiyle hareket edilen bir hastalık değildir. Bu hastalıkta direkt olarak toplanan ve atılamayan eşyalarda bir düzen yoktur ve tutarsızca, saçma şeyler saklanır. Bu durumun koleksiyonculukla uzaktan yakından alakası yoktur. Koleksiyon yapımında bir yada bir kaç eşyaya odaklanılır. Ayrıca toplanan eşyalar temizlenir düzenli bir şekilde bir yerde toplanılır. Bu hobiyi yürütmekte belirli bir disiplin vardır. Dipozofobide ise bu durum yoktur. İşe yaramaz önüne gelen ne varsa biriktirebilirler.

Nüfusumuzun %3’lük kısmında bu hastalık görülmektedir. Bu oran azımsanacak bir oran değildir. Bu sadece bilinen kısmıdır. Bu hastalığa sahip bilmediğimiz insanlarda elbette vardır. Genelde bu hastalığa sahip kişiler, bunu herkesten gizli tutarlar ve insanların fark etmeyeceği zamanlarda toplama ve biriktirme işlerini yaparlar. Biriktirilen eşyalara örnek verecek olursak kağıt, gazete, plastik eşya, ev araç gereçleri, torbalar ve giyim eşyaları en çok biriktirilen eşyalardır. Aslında tabiri uygun olacaksa “çer çöp” olarak adlandırdığımız şeyleri biriktirirler. Bu hastalığa sahip insanlar evlerinin karıştırılmasına, eşyalarının atılmasına çok sinirlenir ve tepki gösterirler. Bu da dispozofobi hastalığına sahip bireylerde kişilik bozukluğunun da görüldüğünün belirtileridir. Sakladığı eşyalarının atılması durumunda bu durum onları çok yaralar. Eşyaları atıldığı için çok üzülürler hatta depresyona bile girebilirler.

Evraklar, ödenmiş faturalar, yenmiş yiyeceklerin kapları yıllarca atılmaz ve birikir. Haliyle bir noktadan sonra evde adım atılacak yer kalmaz. Aranan birşeyin bulunma ihtimali imkansız hale gelir. Dispozofobi hastalığına sahip kişilerde genel olarak hep bir tedirginlik ve kaygı hali görülür. Kendilerini hiç rahat hissedemezler. Bu hastalığa sahip insanlarda herşey gerekliymiş gibi görüldüğü için atılmaz.

Dispozofobi Çocuk Yaşlarda Başlayabilir

Çocukluk dönemlerinde kalem, silgi, defter gibi eşyaların biriktirilmesi ile başlayabilir. Fakat daha çok 50 yaşından sonra görülmeye başlanmaktadır. Aslında biriktirme hastalığı da bir obsesif kompulsif kişilik bozukluğu çeşididir. Çünkü olayın merkezinde kontrol bozukluğu vardır.

Çocukluk döneminde kıtlıklar, ciddi ekonomik sorunlar yaşamış bireyler ilerleyen yaşlarda biriktirme hastalığına yakalanabilir. Çünkü geçmişten kalan bir lazım olabilir düşüncesiyle her şeyi elde tutma dürtüsü vardır. Bunun haricinde bireyin çok sevdiği biri tarafından gelen bir hediyeyi koruma, saklama içgüdüsüyle biriktirme hastalığı başlangıç gösterebilir. Tabii bu durum duygusal yoksunluk içerisinde olan, reddedilme, aldatılma korkusu yaşayan, sevgi ve şefkat görmeye muhtaç kişilerde daha çok görülür. Bu kişiler eşyalara ve hayvanlara sarılır. Dispozofobi rahatsızlığına sahip kişilerde evlerinde bir sürü hayvan besleme özelliği de görülür. Bu hayvanları başkalarıyla paylaşmak istemezler. Bu da bir çeşit biriktirme alışkanlığıdır.

Dispozofobi Belirtileri Nelerdir?

  • Önüne gelen, gerekli gereksiz herşeyi biriktirmek
  • Toplanan eşyaları asla geri atamama, birisinin bunları atmaya çalışması durumunda öfke kontrolü kaybetme ve atılması durumunda derin üzüntü
  • Sosyal hayatta ve aktivitelerde çeşitli davranış bozukluklarının olması
  • Toplanan eşyalar arasında bir bağlantı olmaması, herhangi birbirinden bağımsız eşyalar bir arada toplanması
  • Genellikle kontrolsüz biriktirme nedeniyle kişinin evinde adım atacak yerin kalmaması ve evin her alanında eşya ile dolu olması

Dispozofobi Hastalığının Tedavisi Nedir?

Dispozofobi yani biriktirme hastalığı artık kişinin sosyal hayatını, iş hayatını, aile hayatını etkiliyorsa çevresindekileri rahatsız ediyor ve onlarında günlük hayatına engel oluyorsa artık bu hastalığın tedavi edilmesi gerekmektedir. Biriktirme hastalığı olan kişiler genellikle  tedaviyi kabul etmezler ve kendi istekleri ile tedaviye gitmezler. Çünkü bunun bir hastalık olduğunu düşünmez ve kabullenmezler. Antidepresan tarzındaki ilaçlar bu hastalığın tedavisi değildir. Bilişsel davranışçı terapiler ve uzun soluklu sohbetlerle bu hastalık kısmen de olsa farkındalık yaratır ve kişiyi biraz törpüler. Henüz kesin bir tedavisi bulunmamaktadır.

Son zamanlarda televizyonda bir kanalda yayınlanan Masumlar Apartmanı dizisinde bulunan Han karakterinde dispozofobi hastalığı bulunmaktadır. Çoğu kişi böyle bir rahatsızlık olduğunu böylece öğrenmiş oldu. Belki de bu hastalığa sahip kişiler kendilerini izleyip hastalıklarını fark etti. Biz de sizin için son zamanların dikkat çeken hastalığı olan dispozofobi hastalığını paylaşmak istedik.

 

Cevap bırakın