Doğru Maske Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Doğru Maske Seçimi Nasıl Olmalıdır?

0 219

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Korona virüsün tüm dünyayı sardığını ve tedbirler almamız gerektiğini artık hepimiz biliyoruz. Bu tedbirlerin başında da maske takmak geliyor. Başta yadırgasak da artık hepimiz maske takmayı bir alışkanlık haline getirdik. Peki maske seçerken de dikkat etmemiz gereken hususlar yok mudur? Elbette vardır.

Önceden hastanelerde doktorların ve ya bazı hastalıklara sahip olan kişilerin kullandığı maskeleri, korona virüsün başlamasıyla ve tüm dünyayı sarmasıyla birlikte hepimiz kullanmaya başladık ve devam ediyoruz. Maske kullanımı sağlığımızı riske atmamamız adına çok önemlidir. Hijyen kurallarına özen göstermeli, dezenfektan kullanmalı, ellerimizi sık sık yıkamalı ve maske kullanımına dikkat etmeliyiz.

Bunların yanında kullandığımız bu hijyen ürünlerinin de sağlıklı olup olmadığı bizim için çok önemlidir. Hijyenik ortamlarda üretilmemiş maskeler, dezenfektanlar sağlığımızı korumak isterken bize daha çok zarar verebilir. Bu nedenle doğru seçimler yapmalıyız. Bizim için kullanımı en önemli olan maske seçimi de bu doğrultuda dikkat edilmesi gereken hususlardandır.

Şu da unutulmamalıdır ki maskeleri gün içinde akşama kadar kullanıyoruz. Bu nedenle iyi koruma sağlarken bir yandan da kullanımının rahat olmasına dikkat edilmelidir.

Doğru Maske Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Maske seçerken, kullanacağımız maskelerin üç katlı filtreye sahip olmasına dikkat etmeliyiz. Ayrıca telsiz maskeleri tercih etmemeliyiz. Üst kısmında burnumuzu saracak bir teli olmasına dikkat etmeli ve burun kenarlarımıza doğru teli kıvırmalıyız.

Maske seçerken dikkat etmemiz gereken bir diğer husus ise CE belgesinin olup olmalıdır. Avrupa’ ya Uygunluk anlamına gelen bu işaret topluluk içinde satılan ürünlerin asgari güvenlik, sağlık ve çevre koruma gereklerine göre denetlendiğini/ değerlendirildiğini gösterir.

Maske seçimi yaparken düşmemiz gereken bir yanılgı daha vardır. Satın aldığımız maskelerin pahalı olması, işlevini tam anlamıyla yerine getirdiği anlamına gelmez. Talep patlaması nedeniyle bazı mecralarda uçuk fiyatlara satılan maskeler bulunmaktadır. Fakat bakmamız gereken kriter bu değildir. Maskede üç katlı filtre olmasına dikkat edilmeli, üst kısmında burnu saracak bir tel olmalı, alınan maske kutusu üzerinde CE işaretinin olması, profesyonel satıcılardan alınması sağlığımız için büyük öneme sahiptir.

Bazı insanlar maske seçerken bez maske olarak seçim yapıyor. Fakat bez maskelerin  herhangi bir koruyuculuğu bulunmamaktadır, bu maskeler genellikle aksesuar konumundadır. Bu sebeple medikal maskelerin tercih edilmesi sağlığımız açısından daha yararlı olacaktır.

Maske kullanımının artışı ile ve bu sürecin uzun sürmesi ile insanlar maskelerde bile görsellik arar oldu. Bu nedenle renkli maske satışı da arttı. Fakat renkli maske kullanımı yerine düz beyaz medikal maske kullanmak sağlık açısından daha iyi olacaktır. Virüsten korunmak isterken kimyasal maddelere maruz kalmak daha zararlı olacaktır.

Maske seçimi yaparken üreticiden maske kullanımı sırasında rahat nefes alabilirlik konusunda teyit almalıyız. Maske kullanımı bizim için çok sık olduğundan rahat nefes alabilirliğe, terletmemeye ve maske taktığımızda maskede kötü bir koku olmamasına dikkat etmemiz gerekmektedir.

Maske alırken boyutlara dikkat etmeliyiz.  Bedenimize göre küçük bir maske almak yeterli koruma sağlamayacaktır. Fazla büyük bir maske almak ise  yanlardan hava aldırarak yine yeterli bir koruma sağlamanın önüne geçecektir.

Maskelerin kulaklara geçirilen lastiklerinin kulakları acıtmayacak şekilde üretilmiş olmasına dikkat etmeliyiz. Toka  ipi gibi olan kulak tutaçları yerine daha rahat ve kulak ağrıtmayacak şekilde olan ipleri tercih etmeliyiz. Eğer çok uzun süre maske kullanımına maruz kalıyorsak aparat kullanacak kulağımıza değil de kullanacağımız aparata takarak da maskeyi kullanabiliriz.

Cevap bırakın