Doğru Yatak ve Yastık Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Doğru Yatak ve Yastık Seçimi Nasıl Olmalıdır? Doğru Yatak ve Yastık Seçiminin Önemi Nedir? Doğru Yastık ve Yatak Nasıl Seçilmelidir?

0 150

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Vücudumuz ağrıdığında genelde bahaneleri yastıklarımıza ve ya yataklarımıza buluruz. Fakat tek başına yatak ve yastıklar vücudumuzda ağrı oluşturmaz. Vücudumuzda ağrı var ise rahat bir yatak bu duruma iyi gelebilir çünkü dinlenmenizi ve rahat uyumanızı sağlamış olacaktır. Doğru yatak ve yastık seçiminin nasıl olması gerektiğine bakalım.

Doğru Yatak ve Yastık Seçimi Nasıl Olmalıdır?

En iyi ve ya en pahalı olan yastık sizin için en iyi yastık anlamına gelmemektedir. Sizin için en iyi yastık uyku pozisyonunuza göre kafanızı ve boynunuzu destekleyen yastıktır. Eğer yan yatarak uyuyorsanız kuş tüyü yastıklar tercih edebilirsiniz. Eğer ki yastığınızı katlayarak ve ya yüksekte uyumayı seviyorsanız yastığınızın sert ve çok büyük olmamasına dikkat etmelisiniz. Yastıklar genel olarak 3 kategoride incelenebilir; sert, orta ve yumuşak olarak ayırdığımız bu 3 kategoriden, sırt üstü yatıyorsanız sert yastıklar, başınızın yukarıda olmasını seviyorsanız yumuşak yastıklar sizin için iyi olmaz. Orta sertlikte bir yastık seçimi yapmak en ideali olacaktır.

Farklı dolgu malzemelerinden yastıklar üretilmektedir. Bu yastıkları deneyerek sizin için en doğrusunu seçebilirsiniz. Özellikle yumuşak yastık sevenler yastık alırken zamanla düzleşmeyeceğinden emin olarak almalıdır. Ayrıca doğal dolgulu yastıklar herhangi bir alerji durumunuz yok ise sağlığınız için çok daha faydalı olacaktır.

Yatak ve yastık gibi ürünler alacağınız zaman mağazalara gittiğinizde horlamaya, boyun ağrılarına, sırt ağrılarına iyi gelen türler olarak ayrıldığını görebilirsiniz. Eğer sizin de herhangi bir rahatsızlığınız varsa ve ortopedik yastık ve ya yatak kullanmanız gerekiyorsa bu özel tasarlanmış yastık ve yataklardan tercih edebilirsiniz. Böylelikle uykuya geçişiniz kolaylaşacak ve uykunuzu daha iyi almış olacaksınız.

En doğru yastık ve yatak seçimi kişiselleşmiş bir durumken tercih edilmemesi gereken yatak ve yastık seçimi çok yumuşak ve ağırlığın geldiği yerlerde gereksiz çökme olan ürünlerdir. Üst dokusunda düzensizlik olan yastıklar da tercih edilmemelidir. Vücuda göre şekil alan yatak ve yastıklar bulunmaktadır. Eğer kendinizi bu yataklarda daha iyi hissediyorsanız bu ürünleri tercih etmelisiniz.

Bazı insanlar yüzüstü, yastıksız gibi farklı uyuma alışkanlıklarına sahiptir. Eğer onlar için rahatsız edici bir durum oluşturmuyorsa bu alışkanlıklarına değiştirmelerine gerek yoktur. Fakat yüz üstü uyuma şekli bel fıtığı olan kişiler için faydalı olmaz. Eğer böyle bir rahatsızlığınız varsa belinize de uygun ortopedik bir yastık koymayı tercih edebilirsiniz.

Yani doğru yastık ve yatak seçimi kişinin kendine özel bir seçimidir. Sadece kaçınılması gereken bazı seçimler vardır. Bunlar hariç kişinin vücut faktörleri göz ününde bulundurularak en uygun yatak ve yastık seçilmelidir.

Cevap bırakın