Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır?

Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır? Doğum Kontrol Hapının Kullanımıyla İlgili Öğrenmek İstedikleriniz...

0 357

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Doğum kontrol hapı hormonal bir doğum kontrol yöntemidir. 1960’lı yılların başından beri kullanılan doğum kontrol hapı dünya genelinde yaklaşık 140 milyonu aşkın kadın tarafından tercih edilmiş oldukça etkili bir doğum kontrol yöntemidir. Doğum kontrol hapının gebelik oluşmasını önlemede başarı oranı neredeyse %99’dur. Bu nedenle de pek çok kadın doğum kontrol hapını gönül rahatlığı ile tercih etmektedir.

Ancak doğum kontrol hapının doğru kullanılması oldukça önemlidir. Aksi taktirde gebeliği önlemek konusunda etkili olmayabilir. Bu nedenle doğum kontrol hapının nasıl kullanılacağını sizler için anlattık. Birlikte inceleyelim.

Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır?

Doğum kontrol hapının içerisinde 28 hap içeren kutular da bulunmasıyla birlikte genellikle 21 adet hap bulunur. Doğum kontrol hapı adetin ilk günü kullanmaya başlanır. Ayrıca her gün aynı saatte ve düzenli şekilde içilmesi gerekir. Doğum kontrol hapına başlamanın adetin 2. ve ya 3. gününe sarkmasında herhangi bir sakınca yoktur ancak daha fazla geciktirilmemelidir. Doğum kontrol hapı tüm kutu bitene kadar içilmelidir. Doğum kontrol hapının 21 günlük kullanımından sonra 1 hafta ara vermek gerekir. 21 gün kullanım ve 7 gün ara şeklinde döngü tamamlanır. Ayrıca doğum kontrol hapınızı bitirdikten sonra adet kanamalarınızın az olması oldukça doğal bir durumdur. Çünkü OKS etkisi gelişir.

Doğum kontrol yöntemleri içerisinde çok etkili ve çok tercih edilen bir yöntem olan doğum kontrol hapları sadece gebeliği önlemek için değil, adetin düzenlenmesi ve regl ağrılarının azaltılması amacı ile de kullanılabilir. Herhangi bir gerekli durumda doktorunuz size doğum kontrol hapı önerirse şaşırmayın. Doğum kontrol hapı kullanan kişilerde dış gebelik, kemiklerde zayıflama ve akne problemleri gibi problemlerin de önlendiği fark edilmiştir. Doğum kontrol hapı zararlı mıdır ve ya hamile kalmak istendiğinde bu ihtimali düşürür mü diye düşünenler için doğum kontrol hapı zararlı değildir ve siz gebe kalmak istediğiniz zamanda sizin doğurganlığınızı olumsuz anlamda etkilemez.

Doğum kontrol hapının olası bazı yan etkileri bulunmaktadır. Doğum kontrol hapı ilk kutudan itibaren gebelikten sizi korumaya başlar. Ancak bulantı, cinsel isteksizlik, baş ağrısı gibi yan etkiler görülebilir. Bunlar alışana kadar devam edebilir. Eğer uzun bir süre devam ettiğini görürseniz bir doktora danışmalısınız.

 

Cevap bırakın