Doğum Sırasında Baba Adayına Düşen Görevler Nelerdir?

Doğum Sırasında Baba Adayına Düşen Görevler Nelerdir? Doğum Esnasında Baba Adayları Nasıl Davranmalı?

0 234

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Doğum sırasında anne adayları oldukça stresli, sancılı oluyor. Bu nedenle baba adayına anne adayını sakinleştirmek ve ona yanında olduğunu hissettirmek gibi görevler düşüyor.

Baba adaylarının stres yapması ve gerilmesi durumunda anne adayı da oldukça gerilecektir. Bu nedenle baba adayı sakin olacağına, eşine gerçekten yardımcı olabileceğine inanıyorsa doğuma girmelidir. Baba adayı doğuma girmeye karar verdiyse onun için neler yapması gerektiğini anlatan bazı yazılar okuyacağını tahmin edebiliyoruz. Bu nedenle biz de baba adayları için bu yazımızı paylaştık. Şimdi gelin birlikte doğum sırasında baba adayına düşen görevlerin neler olduğunu inceleyelim;

  • Baba adayı heyecanlı hissedebilir , bu oldukça doğal faya derin bir nefes almalı ve sakin olmaya çalışmalıdır. Hamilelik sırasında da bu konuda tecrübeli kişilerden destek alarak önceden kendinizi hazırlamalısınız. Doğum sırasında anne adayının desteğinden en çok kuvvet duyacağı kişinin siz olacağını unutmayın.
  • Doğumun başladığını anladığınız anda bunu herkese duyurmak isteyebilirsiniz. Fakat bu size zaman kaybettirecek hem de daha çok heyecanlanmanıza, belki aradığınız kişilerden gelen soru ve tepkilerle daha çok telaşlanmanıza neden olacak. Bu nedenle sizi sakinleştirebileceğine inandığınız bir kişi seçmelisiniz ve birinden destek almaya ihtiyaç duyuyorsanız o kişiden almalısınız.
  • O an da çok telaşlı ve heyecanlı olabilirsiniz ve eliniz ayağınıza dolanabilir. Eğer durum böyleyse araba kullanmanızı tavsiye etmeyiniz. Kendi aracınız elbette daha rahat hissettirici olabilir fakat o telaşla bir talihsizlik olmasındansa taksiyle gitmek daha iyidir. Kasılmalar fazlaysa ambulans da çağırabilirsiniz.
  • Doğum sırasında birşeylerin ters gidebileceğine eşiniz belki çığlık attıkça doktorun bir hata yaptığına inanabilirsiniz. Çünkü o an adrenalin seviyeniz çok yüksekte olacak fakat sakin kalmaya çalışmalı ve doktorlarla/hemşirelerle tartışmaya girmemelisiniz. Unutmamalısınız ki onlar daha önce de birçok doğuma girdi.
  • Eşinizin o anda sancılar yaşaması çok doğal ona derin nefesler almasını söyleyin, elini tutun ve motive edin. Fakat canı  yandığı için ona acıyan gözlerle bakmayın hep canlı ve motive edici şekilde bakın. Tatlı ve sakinleştirici cümleler kurarak onun yanında olun.
  • Sizin de o anda panik olmayacağınızı bilemeyiz fakat böyle bir durum olduysa da asla eşinize belli etmeyin ve içinizi ferah tutmaya çalışın.
  • Doktorunuz doğum esnasında eşinizden derin nefesler alıp vermesini isteyecektir. Siz de onunla birlikte derin nefesler alıp vererek onu yönlendirin. Bu eşinizi motive eder.
  • Doğumun ardından akrabalar, yakınlar hastaneye gelmek isteyebilir. En yakınlar hariç gelen kişileri kısa sürede geri gönderin ki eşiniz rahatlayabilsin.

Cevap bırakın