Doğum Yöntemleri Nelerdir? Sezaryen ve Normal Doğumun Avantajları

Sezaryen ve normal doğumun avantajları dezavantajlarını sizler için araştırdık

0 346

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Kadın bedeninde üreme için gelişmiş doğal bir süreç olarak bilinen doğum insanlar ve hayvanlar için en özel durumlar arasında yer almaktadır. Öyle ki annenin I. ve II. doğumları arasında bile fark yaşanabilmektedir. Her birey için doğum farklı özellikler ve farklı problemler doğurabilmektedir.
Bazı doğumlar birkaç saat içerisinde tamamlanabilirken bazı doğumlar annenin fiziksel ve duygusal durumunu zorlayarak ciddi sıkıntıları da birlikte getirebilmektedir. Bu nedenle Doğum ve doğum yöntemleri hakkında doğum öncesi bilgi sahibi olmak ve hekim önerisi ile doğum yöntemlerine karar vermek doğum esnasında karşılaşılabilecek komplikasyonları önceden karar verebilmek için gerekmektedir. Bu kararlar doğumun daha kolay bir süreç olmasını sağlayabilir. Ayrıca anne adayının gebelikten doğum anına kadar bu süreçte gerek görüldüğü takdirde psikolojik olarak kendini hazırlaması da önemli bir konudur. Sürecin nasıl gerçekleşeceği tam olarak bilinmese de normal doğum süreçleri bilinmektedir ve tüm doğum türlerinde belirli aşamalar bulunuyor. Bu aşamalar bazı kadınlarda daha rahat ve kolay gerçekleşirken bazı kadınlarda da stres ve korkunun da yaratmış olduğu kaygı ile birlikte daha ciddi ve daha canı acıtıcı olabilir.

Doğum Türleri Nelerdir?

Doğum türleri ve yöntemleri günümüzde oldukça fazladır. Normal (vajinal doğum) doğum ve sezaryen doğum olmak üzere iki ana doğum türü bulunmaktadır. Ancak bu doğum yöntemleri kendi aralarında çok fazla gruba ayrılmaktadır. Yeni uygulamaya başlanan modern ve teknolojik uygulamalar ile doğum türlerinde farklı uygulamalar gerçekleştirilmektedir.

Normal Doğum Nedir? Norma Doğum Nasıl Gerçekleşir?

Normal doğum 3 evre olarak bilinmektedir. İlk evre düzenli kasılmaların başladığı evredir ve tam olarak dilatasyona kadar geçen süreyi kapsar. Bebeğin doğumuna kadar geçen süre 2. evre olur ve son evre plasentanın ayrılması olarak bilinir ve 3. evre olarak adlandırılır. Normal doğumda tüm evreleri incelemek gerekir ve anne adaylarının da bu evrelerin ilkini gözlemledikleri an hastaneye ve en yakın sağlık kuruluşuna gitmeleri gerekmektedir.

Normal Doğumdan Sonra Anne ve Bebek
Normal Doğumdan Sonra Anne ve Bebek

Normal Doğum Evreleri

Birinci evre: Normal doğum evrelerinden ilki olan bir evrede doğum sancılarının sıklığı 8-10 dakikaya düşer ve rahim ağzı doğum sancıları ile birlikte açılmaya başlar. Rahim ağzını kapatan mukus tıkaç hafif kanamalı şekilde dışarı atılır. Doğumun 1. evresi doğumun uzun ve en önemli evreleri arasında yer almaktadır. Yaklaşık tüm doğum süresinin yüzde 85 ve 90’ı kadar bölümü 1. evre ile sürmektedir ve hastanın bu evrede kendini çok yormaması doğum esnasında ki performansı açısından önemlidir. Bu evrede bazı rahatlatıcı hareketler ve aktiviteler bulunmaktadır.

 • Ilık duş almak
 • Müzik dinlemek
 • Hafif yürüyüş yapmak
 • Doğum eğitimlerinde gebelere öğretilen rahatlatıcı nefes tekniklerini kullanmak
 • Pozisyon değişikliği yapmak gibi durumlar rahatlamayı sağlayacak yöntemlerdir.

Rahim ağzı yaklaşık 6 ile 7 santimetre açılır ve bebeğin başı doğum kanalına girdiği takdirde tam baskı yapıncaya kadar su kesesinin açılması beklenir. Tam baskı oluştuğu takdirde su kesesi açılır, gerginlik azalır ve buna bağlı olarak ağrıların şiddeti de azalır. Su kesesi açıldıktan sonra anne adayları hafif bir rahatlama sağlayabilirler. Ancak bu sancılar daha sonra tekrar artar. Birinci evrede bebek kalp atışları dinlenir. Rahim ağzının ne kadar açıldığı hemşireler tarafından takip edilir ve bu şekilde ikinci evreye gelinip gelinmediği kontrol edilir.

İkinci evre: Doğum anının tam olarak başladığı evredir. Bu evrede artık sancılar gittikçe şiddetlenmiş ve sancı aralıkları da kısalmıştır. En üst seviyede hissedilen sancılarla 60-70 saniye süren aralıklar devam eder. Bu evrede anne adayının ağrılarla birlikte bebeğe dışarı atmak için elinde olmadan ıkınma hissi artar. Bu devrede doğumunu yapan anne adayları için yaklaşık birkaç saat süren evli ikinci ya da 3 çocuğunu doğuran anneler de yarım saat veya bir saat kadar sürer. Bu sürenin uzaması ve bebek sağlığı için büyük bir önem taşımaktadır ve bu nedenle bebek kalp atışları bu evrede ciddi olarak kontrol edilir. Sık sık dinlenerek bebeğin kalp atışları ile ilgili karar verilir. İkinci evrenin uzamaması için sancılı bekleyiş sürerken ıkınma hareketlerini sık sık yapmanız gerekiyor. Şu ne kadar kuvvetli ve dirençli ıkınırsanız bebek doğum kanalında o kadar hızlı ilerler. En sonunda da bebeğin başı görülür. Böylece birkaç kuvvetli ıkınma ile bebeğinizin dünyaya gelmesini sağlayabilirsiniz.

Üçüncü evre: Anne adayının rahatladığı ve bebeğini kucağına alabildiği evredir. Bazı hastanelerde annenin bebeğini anında emzirmesine izin verilir. Annenin dikkati artık bebeğine kaymıştır ve bu evrede hızlı bir ilerleme görülür. Bebeğin anneyle bütün bağlantısını sağlayan plasenta anne karnında bulunmaktadır. Plasentanın ayrılma belirtileri görülür ve annenin rahimi ne üst bölümden masaj yapılarak plasentanın dışarı çıkarılması sağlanır. Yarım saatten daha uzun sürmeyen bu evrede anne adayının son birkaç kez yıkılması talep edilebilir.

Plasenta çıkarıldıktan sonra vajina girişi ve vajina kontrol edilir. Herhangi bir yırtık meydana geldiyse bu yırtılmalar dikilir. Doktorlar tarafından plasentanın tek parça çıkıp çıkmadığı kontrol edildikten sonra anne rahminin içinde plasenta parçası kalmaması açısından kontroller yapılır. Doğumdan önce düzensiz yırtık olmaması için vajina girişi kesildiyse eğer bu evrede atılan kesikler dikilir ve hastanın kanaması kontrol edilip doğumun tamamlandığı kanısına varılırsa annenin kanaması kontrol edilip doğumun tamamlandığı kanısına varılırsa annenin bir gece kadar dinlenmesi ve doğum sonrası herhangi bir komplikasyonun oluşmaması için hastanede kalınması önerilir. Bu aşama da anne adayları tam bir dinlenme sağlamış olurlar ve böylece gebeliğin sonlanması doğumun gerçekleşmesi ile birlikte artık lohusalık dönemi başlamış olur.

Normal doğumun üçüncü evresinde artık rahatlama hissi ortaya çıkar. Bebekle ilk temas kurmanın heyecanı ve mutluluğu ile dikiş esnasında ağrı hissedilmez. Herhangi bir ağrı hissedildiğinde hekime bildirdiğiniz takdirde gerekli prosedür uygulanır. Anestezi uygulaması ile birlikte dikişlerinizin tamamlanması sağlanır. Doğum kolay olmayan bir süreç olmasına rağmen kısa sürer. Bu nedenle de pek çok kadın özellikle normal doğumu tercih etmektedir.

Normal Doğumun Belirtileri Nelerdir?

Doğum nedir, doğum yöntemleri nelerdir? konusuna açıklık getirdikten sonra doğum türlerinden biri olan normal doğum belirtileri nelerdir? Bu konuda içeriğimizden bilgi almanız mümkün olacaktır. Normal doğumun pek çok belirtisi bulunuyor. Ancak bazı anne adaylarında bu belirtilerin hepsi gözlenmiyor. Nişan gibi bazı belirtiler bazı kadınlarda hiç fark edilmeyebilir veya oluşmaz.

Normal doğum belirtileri arasında;

 • Nişan denilen kanlı akıntı görülür.
 • Düzenli kasılmalar ve su gelmesi
 • Sırtta ağrı
 • Hafiflik hissetme
 • Enerjik ve mutluluk
 • Sık sık idrara çıkma ihtiyacı ilk evre olarak kabul edilebilir.

Düzenli kasılmalar doğumun başladığının en kesin habercisi olarak bilinir. Gerçek doğum sancıları ve yalancı doğum sancıları arasında fark vardır. Ancak bunu anlayabilmek için pozisyon değiştirebilirsiniz. Eğer, pozisyonunuzu değiştirdiğiniz halde bu sancılar kaybolmuyorsa ve kasılmalar daha da şiddetli oluyorsa normal doğum sancısı görülüyor demektir.

Su gelmesi, amniyon sıvısının anne karnından boşalması, kesenin zarı sancılarla birlikte yırtığı anlamına gelir ve suyun gelmesi ciddi bir doğum başlangıcı olarak algılanır. Muhakkak böyle bir durumda en kısa süre içerisinde hastaneye ulaşmanız gerekmektedir. Sırtta ağrı doğum için kasılma ve gerilme ile başlayan kasların sırt kaslarında etkili olmasına neden olur. Bu sebeple bazı gebelerde doğum sancısı öncesinde sırt ağrısı belirgin olarak ortaya çıkar ve bu ağrı uzun bir süre devam edebilir. Hafiflik hissi bebeğin başının doğum kanalına oturması ile birlikte annenin göbek ve aşağısında gözlenen bir durumdur. Bebek artık akciğerlere baskı yapmayacağı için anne kendini hafiflemiş olarak hissedebilir. Ancak bununla birlikte yeni bir aşama başlar. Sık sık idrara çıkma aşaması bebeğin aşağı inmesi sonucu idrar kesesine oluşturduğu baskı ile ortaya çıkar. Annelerin bu durumda idrara çıkma isteği daha da artar. Mutlu ve enerjik olma hali doğumun başlamasına kısa bir süre önce ortaya çıkar ve anneler sebepsiz yere kendilerini enerjik ve daha mutlu hissedebilirler.

Normal Doğum İçin Gebelik Süresi Ne Kadardır?

Hekiminizin önerisiyle normal doğuma karar verdiğinizde normal doğum süresi doğumun başladığı ana kadar beklenilen süre ile birlikte ele alınır. Hamileliğin 37 haftasında önceki doğumlar erken doğum olarak nitelendirilir ve 42 hafta sonrasındaki doğumlar da geç doğum olarak bilinir. 38 ile 40 haftalar arasında normal doğumu gerçekleşmelidir. Yukarıda saymış olduğumuz belirtiler görüldüğü takdirde beklenilen süre ile birlikte ele alınır. Hamileliğin 37. haftasından önceki doğumlar erken doğum olarak nitelendirilir ve 42 hafta sonrasındaki doğumlarda geç doğum olarak bilinir. 38 ile 40 haftalar arasında normal doğum gerçekleşmelidir. Yukarıda saymış olduğumuz belirtiler görüldüğü takdirde bebeğin anne karnında geçireceği son dört hafta olduğu bilinir. Bu belirtiler görülmeye başladığı anda normal doğum başlamış sayılabilir. Normal doğum diğer doğum türüne göre daha avantajlıdır. Normal doğumun pek çok bilinmeyen faydası da bulunmaktadır.

Normal Doğumun Faydaları Nelerdir?

Normal doğumun faydalarını hem anne hem de bebek için ayrı ayrı incelemek gerekecektir. Normal doğum mucizevi bir durumdur.

 • Normal doğum da kullanılan pek çok teknik bulunuyor. Bu nedenle kanama ve enfeksiyon riski daha azdır. Normal doğum annelerin doğum sonrasındaki şikayetleri açısından sezaryen doğum yapanlara göre çok daha az görülür.
 • Normal doğum ile doğum yapan kadınlarda erken taburcu olma imkanı sağlanır ve bu durumda hem risk açısından hem de ekonomik olarak avantaj sağlar.
 • Normal doğum yapan pek çok kadın doğum sırasında kendini daha güçlü hisseder ve bu başarı duygusunu hayatına uygular. Araştırmalar da bu durumu desteklemektedir. Kadınlar ağrı çekmesine rağmen bir sonraki doğumda tekrar normal doğumu tercih ediyorlar. Bazı kadınlar için doğum esnasında kontrolün kendi ellerinde olması hissi ağrı ile baş etmelerine yardımcı olmakta ve bu durum kadınların kendilerine olan güveni artırmaktadır.
Normal Doğum Olayının Bebek İçin Faydaları
 • Bebek normal doğum kanalına girdiğinde bakterilerle tanışmaya başlar ve bağışıklık sisteminin güçlü olmasında bu durum etkilidir.
 • Normal doğum sırasında anne ile bebek daha hızlı birleşir. Bu da ilk bağlanma için büyük bir önem taşır.
 • Normal doğumda anne sütü daha hızlı geldiği için normal doğumla doğan bebekler anne sütü ile daha hızlı beslenebilirler.

Anne ve bebek üzerinde etkisi oldukça olumlu olan normal doğum bazı etkenler meydana geldiğinde risk taşıyabilir. Bu duruma hekiminiz ve kendi talepleriniz doğrultusunda karar vermek gerekir. Bu şartlarda kendi durumunuzu incelemeli hekiminizin de kararıyla normal veya sezaryen doğuma karar vermelisiniz. Her kadının doğumu özel ve kendine özgü bir durumdur. Bu nedenle en doğru kararları vermek siz ve hekiminize düşüyor. Normal doğum ile birlikte yaşayabilecek olduğunuz tüm endişeleri hekim ile paylaşabilirsiniz. Hem psikolojik hem de fiziksel anlamda bu doğum sürecine kendinizi adapte edebilirsiniz.

Sezaryen Doğum

Sezaryen doğum bir veya daha fazla bebeğin aynı anda doğmasını sağlayabilmek için tercih edilen bir doğum yöntemidir. Bu doğumda annenin karnında veya rahiminde kesik açılmaktadır ve cerrahi bir yöntemdir. Normal doğum için alternatif olarak görülen sezaryen doğum tıbben gerekli olduğu durumlarda uygulanır. Bunun yanı sıra annenin veya doktorun isteği ile tercihen de yapılabilir. Sezaryen doğum günümüzde üç anestezi yöntemi ile gerçekleştirilir. Anne adaylarına talepleri doğrultusunda ve hekimin önerisi ile genel, lokal ve epidural anestezi olmak üzere üç yöntemle anestezi uygulanır. Bu şekilde cerrahi doğum yöntemi uygulanır.

Sezaryen ile Doğan Bir Bebek
Sezaryen ile Doğan Bir Bebek

Sezaryen Doğum Neden Tercih Edilmektedir?

Sezaryen doğum bazı durumlarda hekim ve anne adayı tarafından talep edilebilmektedir. Genellikle Herhangi bir problem olmadığın da anne adayının talepleri dikkate alınmaksızın normal doğum yapması konusunda ikna edilmeye çalışılır. Ancak bazı durumlarda da sezaryen yapılması kaçınılmaz hale gelir. Bu durumlar arasında;

 • Bebeğin büyük olması ve doğum sırasında anneye ve bebeğe zarar verebilme olasılığı
 • Bebeğin doğum için ideal pozisyonda olmaması
 • Normal doğumda komplikasyon veya sıkıntı yaratabilecek tıbbi bir durumun ortaya çıkması
 • Önceki doğumlara bakılıp bu doğumun zor olacağı kuşkusunun ortaya çıkması
 • Kişisel tercihler
 • Normal doğum ağrısından ve doğumun vajinada neden olabileceği tahribattan kaçınmak
 • Üçüz ve dördüz hatta daha çok sayıda bebek bekliyor olmak sezaryen doğumu düşündürür.

Normal doğum cerrahi bir yöntem olması nedeniyle lokal, genel ve epidural anestezi altında uygulanır. Tüm cerrahi yöntemlerde kullanıldığı gibi anne ve bebek için anestezi bazı riskleri de beraberinde getirmektedir. Bu riskler anesteziden kaynaklı olarak şu şekilde belirtiliyor;

 • Anesteziye karşı annenin veya bebeğin alerjik reaksiyonları bulunuyorsa
 • Yanlış tarih hesaplaması nedeniyle bebeğin planlanmayan bir tarihte doğumu sonrası karşılaşmış olduğu solunum problemlerinin riskini artırır.
 • Bebeğin akciğerlerde sıvı tutulması olarak da bilinen solunum sendromu ile karşı karşıya kalmasına etki edebilir.

Sezaryen doğuma karar vermeden önce bu konulara dikkat etmek gerekiyor ve sezaryen isteyip istenmediği konusunda bilgi alınması gerekiyor. Günümüzde devlet hastanelerinde özellikle sezaryen doğum açısından gebeler uyarılmaktadır. Bu konuda pek çok anne adayının talepleri yerine hekimin önerisi dikkate alınmalıdır. Normal gebelikten korkan kadınların psikolojik olarak bu duruma alışmaları sağlanmalıdır.

Sezaryen Doğum Evreleri

Sezaryen doğum başlamadan önce öncelikli olarak kan pıhtısını önlemek için annelere bir çift cerrahi çorap verilir. Annenin tırnağında ojeler veya cilalar bulunuyorsa çıkarılır. Leğen kemiği bölgesinde tıraş gerçekleştirilir ve lokal ya da genel anestezi verilip verilmeyeceği konusunda kontroller yapılır. Epidural uygulamalarda ameliyathanede gerçekleştirilir.

Sezaryen doğumda annenin anestezi ile hiçbir şey duymaması sağlanır.

Annenin doğum anını görmesini engelleyecek perde gerilir ve anneye bir katater takılır.

Cerrah rahme ulaşabilmek için bikini üst çizgisi hizasında bir kesik oluşturur. Anne bu sırada işlem hareketlerini hisseder. Ancak acıyı duymaz 3-5 dakika sonra bebek dünyaya gelir.

Anne karnından alınan bebek yükseğe kaldırılarak yaşamsal faaliyetlerinin başlatılması sağlanır. Kontrol edilir ve kordon bağlanıp kesilir. Her şeyin yolunda gittiği durumlarda plasenta alınır.

Dikişler atılır anne bebeğini bu süreç içerisinde kucağına alabilir ve doğum destekçisinden bu konuda destek alabilir.

Yaklaşık 30 dakika süren bu işlemlerden sonra anne dinlenme odasına alınır. Oradan servis odasına getirilir.

Odaya alındıktan kısa bir süre içerisinde bebeğini emzirmeye başlar. Sezaryen doğum aşamaları bu şekilde tamamlanırken anne adayının birkaç gün hastanede kalması gerekir.

Cevap bırakın