Doğumdan Sonra İşe Ne Zaman Başlamak Gerekir?

Doğumdan Sonra İşe Ne Zaman Başlamak Gerekir? Anneler Doğumdan Ne Kadar Süre Sonra İşe Başlayabilir?

0 144

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yapılan pek çok araştırmaya göre, bebekler hem fiziksel hem de psikolojik anlamda sağlık gelişimini tam anlamıyla tamamlayabilmek için bir bakım verene ihtiyaç duyar. Bakım verenle sürekli olarak sevgi dolu bir ilişki içerisinde olmak ister ve kendini güvende hissetme ihtiyacı duyar. Fakat günümüzde, annelerin iş hayatına dönme zorunluluğundan kaynaklanan ihtiyaçlarda  güvenilir bakıcı bulabilme kaygısı, kreşlerde yeterli bakımından olacağından duyulan şüphe ile anneler iş hayatına dönmek konusunda zorlanır, döndükten sonra da çocuklar devamlı bir bakım verene ihtiyaç duydukları  ve bakıcılar, kreşler bunu yeterince sağlayamadığı için gelişimsel açıdan ve psikolojik anlamda geride kalırlar.

Bu durumdaki bir çok bilinçli anne işe dönmek konusunda zorluk çeker ve döndüğünde de üzerinde fazlasıyla bir suçluluk duygusu hissederek bir süre işine de adapte olmak konusunda zorluk çeker. Her anne bebeği için en iyisini ister bu sebeple anneler bu durumda çok arada kalırlar. Her ailenin kendine özgü yaşam koşulları vardır ve bu süreç buna göre planlanmalıdır.

Çocuğun gelişimsel açısını düşündüğümüzde yaşamının ilk yıllarında ebeveynler günlerinin büyük bir kısmını bebekleri ile geçirmeliler. Fakat bu maalesef şartların mükemmel olduğu bir düzen içerisinde gerçekleşebilecek bir durum… Anne babalar gerçek hayat koşulları, sosyal ve ekonomik baskılardan kaynaklı olarak bu idealler gerçekleştirilememektedir. Ebeveynler bebekleri, kendileri ve aileleri için en uygun olanı seçmek için epey çaba sarf ederler.

Anneler, kendileri için en iyisinin ne olduğunu bebeği ile bağdaştırır. Bu durumda annenin ne hissettiği önemlidir. Anne işe dönmemekle ve evde olmakla kendini mutsuz ve huzursuz hissediyor, aklı işinde kalıyor ise bu durum bebekle olan ilişkiyi de etkiler. İşe dönmek, bebeğinizle bir başkasının ilgilenecek olması kendinizi kötü hissetmenize neden oluyorsa bu da bebeğinizle olan ilişkinizi olumsuz anlamda etkileyebilir. Bu sebeple kaygıları ve korkuları bir kenara bırakmak ve gerçekten ne istediğini kendi kendine dinlemek gerekir. Size yanlış geleni seçmemelisiniz. Oturup düşündüğünüzde sizin için doğru ve mantıklı olan hangisi ise onu seçmelisiniz.

Annelik büyük bir iş ve meziyettir. Bu sebeple haftalık 40 saati aşan bir iş temposu anneye de bebeğe de zarar verecektir. Bunun aksi yönde bebeğinden başka hiçbir şey ile ilgilenmeyen kendini tamamen ona bağlamış bebeğinden uzak vakit geçiremeyen annelerinde sonrasında kendini bunalımda hissetme ihtimalleri yüksektir.

Bu durumda anne, iş saatleri konusunda esnek olabileceği ya da yarı zamanlı işler tercih etmelidir. Bu iki tarafı da en fazla mutlu edecek seçenek olacaktır. Fakat bazı durumlarda anne de tam zamanlı çalışmak zorunda kalabilir ya da tercihen işini çok seviyor  ve çalışmaktan zevk alıyor da olabilir. Bu durumda bebeğin ilk zamanlarında fırsatı varsa ebeveynlerden biri iş saatlerini azaltma yoluna gitmelidir.

Annelerin doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere doğum izinleri bulunmaktadır.  Fakat anneler haklı olarak bunun 6 ay anne sütü ile besleme politikasına ters olduğu için mantıksız bulur. Anneler bu konuda haklarını iyi araştırmalıdır. Annelik izninin ardından ilk doğumda 2 ay, ikinci doğumda 4 ay, fazlası doğumlarda ise 6 ay anneler için yarım gün çalışma izni bulunmaktadır. Çoğul doğum halinde de bu sürelere 1 ay eklenmektedir. Anneler haklarının bilincinde olmalıdır.

Pek çok anne, kendine güvenen, ayrılma problemi olmayan bir çocuk hayal eder fakat bu her zaman ve her çocukta böyle olmayabilir. Maalesef ki bir çocuğun sürekli olarak iyiliğini garantileyecek bir seçenek ya da formül yoktur. Bilmeliyiz ki ebeveynin işle ilgili tercihi ne olursa olsun bütün çocuklar yaşamlarının belli zamanlarında zorluk çeker ve mücadele eder. Anne ve çocuk arasındaki özel bağın çok farklı koşullarda ve pek çok fırtınaya rağmen gelişmeye devam ettiğini bilmek gerekir. Çalışan anneler de evde olan anneler de çocuklarıyla sağlıklı, sevgi dolu ve güçlü bir ilişki sürdürebilirler. Bu sebeple tercihlerinizi iç rahatlığıyla ve sakin kafayla yapın.

 

Cevap bırakın