Doğumdan Sonra Ne Zaman Regl Olunur?

Doğumdan Sonra Ne Zaman Regl Olunur? Doğumundan Ardından Ne Zaman Adet Olunur? İşte Cevapları...

0 360

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Kadınlar  hamile kaldıktan sonra 9 aylık bir hamilelik süreci geçirirler ve bu süreçte regl olmazlar. Doğumdan bir süre sonra menstrual döngü yeniden düzene girer ve anne yeniden regl olmaya başlar. Fakat bu noktada kadınların aklına bazı sorular gelir. Doğumdan hemen sonra mı regl olmaya başlayacağım? Doğumdan sonra ne zaman regl olacağım? Doğumdan sonra reglim ile emzirmenin ilişkisi var mı?  gibi sorular anneleri meraklandırır. Biz de sizler için bu sorularınızın cevaplarını aşağıda yanıtladık. Hadi birlikte bu kafanızdaki soruların cevaplarına bir bakalım.

Doğumdan sonra regl olmanın emzirmek ile bir ilişkisi var. Eğer anne doğumdan sonra bebeğini emzirmiyorsa adet kanaması ilk 2 hafta içerisinde görülebilmektedir. Ancak düzenli adet kanamalarına bir noktadan sonra geçilir. Düzenli regl olmak, gebeliğin etkisi ile oluşmuş olan hormonal değişikliklerin normale dönmesi ile başlayacak olan yumurtlamaya bağlı olarak gelişir. Doğumdan sonra 6-8 hafta arasından sonra oluşan yumurtlamadan yaklaşık olarak 15 gün sonra regl olduğunuzu görebilirsiniz. Yumurtlama yeniden başlamış ve gelişiyor olabilir fakat regl düzeninizin tam anlamıyla oturması  birkaç ay sürebilir. Bu nedenle telaş yapmamanız gerekir.

Emziren annelerde  adet döneminin yeniden başlaması emzirmeyen annelere göre daha fazla gecikmektedir. Bunun sebebi ise emzirmenin devam etmesi ile birlikte gelişen “prolaktin” adı verilen süt hormonunun yüksek oranda olmasıdır. Prolaktin hormonu yumurta gelişimini sağlayan hormonal dengenin oluşmasını baskılamaktadır bu nedenle de emziren annelerde regl dönemi daha geç başlayabilir. Yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre günde yaklaşık 5 kez, 10’ar dakika emziren annelerde yumurtlama baskılanmaktadır. Bebeklerin ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü ile beslenmesi gerektiği için de anne sütü daha çok kullanılır yani emzirme sık olur. Bu nedenle ilk 6 ay boyunca regliniz çok düzensiz olabilir. 6 aydan sonra ek gıdaya geçilmesi ile birlikte ve bebeğinizin zamanla büyümesi ile emzirme azalır. Böylece baskılanma azalır ve anneler düzenli regl olmaya başlar.

Kadınların akıllarında bu dönemlerde farklı farklı soru işaretleri oluşmaktadır. Bu soru işaretlerinden biri de yeniden ne zaman gebe kalma riski oluşacağıdır. Emziren kadınlarda yumurtlama emzirme ile baskılanmaktadır fakat bu gebeliğin önlenmesi için tek başına yeterli değildir. Halk arasında emzirmenin, sütün gebelikten koruduğu düşünülmektedir. Bu bilgiye yanlış denilemez fakat tam anlamıyla koruyor da diyemeyiz.  Emzirmeden dolayı baskılansa dahi zaman zaman gelişebilen yumurtlamalar nedeni ile emziren kadınlarda yeniden hamile kalabilmektedir. Bu nedenle adet görülmeyen emzirme dönemi içerisinde eğer ki yeniden bir bebek sahibi olunmak istenmiyorsa önlem alınmalı ve aralıklı gebelik testi yapılmalıdır.

Eğer emzirmenin azaltıldığı ve ya tamamen kesildiği dönemde regl olunmuyorsa bu durumda mutlaka bir hekime başvurmalısınız. Hamilelik döneminde de düzenli olarak gittiğiniz ve kontrollerinizi yapan bir hekiminiz var ise yine aynı hekimi tercih edebilirsiniz. Sizin tüm süreçlerinizi bildiği için hakkınızda doğru yorum yapması daha kolay olacaktır. Fakat memnun kalmadıysanız tabii ki farklı bir hekime danışın. Emzirme döneminde oluşabilen bazı kanamalar anneler için kaygılandırıcı olabiliyor. Çoğu zaman altında yatan ciddi bir neden olmasa bile vajina kanaması yaşayan emziren anneler hekime başvurmalı ve önlemlerini almalıdır.

Cevap bırakın