Nasıl İyi Ebeveyn Olunur?

Nasıl İyi Ebeveyn Olunur? Ebeveyn Olmak Nedir?

0 412

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Anne-baba yani ebeveyn olmak, çocuk sahibi olmanın kararını vermekle başlar. Hamilelikle anlam kazanır ve doğumdan sonra ise tam anlamıyla ebeveyn kavramı oluşmuş olur. Ancak ebeveyn kavramının içini doldurmak için emek vermek, özveri göstermek, kendinden başka birini daha düşünmek gerekir. Dünyaya bir bebek getirmek ebeveyn olmanın sadece biyolojik kısmıdır. Manevi kısmını doldurmak ise zamanla tecrübe ederek olacak bir şeydir.

İyi bir ebeveyn çocuğun ihtiyaçlarına duyarlı olmalıdır.  Ebeveynler bunu başarabilmek için kimi zaman destek alırlar. Çünkü çocuk psikolojisini anlamak zordur ve bazen ebeveynler iyilik yapıldığı düşünülürken çocuğuna zarar verebilecek davranışlarda bulunabilirler. Çocuk her şeyden önce ebeveynlerine güvenmelidir. Yaşadığı bir olayı anlatırken, onlara fikirlerini sorarken kendini güvende hissetmek ister. Çocuk böyle zamanlarda kendini güvende hissederse kendisi de özgüvenli bir birey olma adımlarını atmaya başlamış olur.

Ebeveynler çocuklarına bazı özellikleri aşılamalıdırlar. Kitap okumak, bir hobiyle ilgilenmek, sağlıklı beslenmek gibi alışkanlıkları edindirmek çocuğun ileriki hayatında ona avantaj kazandıracaktır. Ebeveynlerin bu noktada yaptıkları en büyük hata çocuklarına bazı hobileri dayatmalılarıdır. Çocuğun kendi ilgi alanlarını keşfetmesine izin verilmeli ve hangi alana yönelmek istiyor ise onu bu konuda özgür bırakmalı ve ne olursa olsun arkasında durduğunu ona hissettirmelidirler.  Çocuk ebeveynlerinin arkasında olduğunu hissettiğinde zaten seçtiği alanda başarılı olacaktır fakat aksi yönde kendisine karşı bir güven eksikliği hissettiğinde yapacakları konusunda çekimser davranır, özgüvenini kaybeder ve içine kapanabilir.

Bir diğer konu ise çocuğun yaşıtlarına uygun davranış ve tavırları olup olmadığını analiz etmektir. Ebeveynler çocuklarını izleyip onun davranışsal bir bozukluğunun olup olmadığına dikkat etmelidir. Eğer böyle bir durumda karşılaşırlarsa çocuklarına bunu kendileriyle rahatça paylaşabileceğini iletmelidirler ve davranışsal bir bozuklukta bir uzmandan destek almalıdırlar.

Ebeveynlerin çocuklarına kuralları öğretmeleri gerekir. Hayatın her alanında kurallar vardır ve çocuk bu duruma ne kadar çabuk adapte olursa onun için o kadar faydalıdır. Çocuk kuralların olduğunu bilerek hayata başlamalıdır. Eğer çocuğa kurallar öğretilmezse bu çocuğun sosyal ortamlarda sorun yaşamasına sebep olabilir. Okula başladığında, meslek hayatına girdiğinde bile çocukluk döneminde kuralların varlığı aşılanmışsa çocuk rahat eder, aşılanmadıysa ise hayatı boyunca bunu değiştirmesi onun için zorlayıcı olacaktır ve başarılarının önünde bir taş olur.

Çocuğun sağlıklı bir birey olması için en gerekli olan anahtar ise sevgidir. Çocuklar sevilmek ister ve ne kadar sevgi görürse kendiside o kadar sevmeyi bilen ve kötülükten uzak bir insan olur. Çocuklar ebeveynlerinin sevgi dolu ve mutlu olduğunu, kendisini sevdiklerini bildikçe kendini güvende hisseder ve emin adımlarla ilerleyebilir.

Ebeveyn olmak sadece çocuğa gösterilen davranışlardan ibaret değildir. Anne ve baba birbirine ne kadar sevgi dolu, saygılı olursa bu o kadar iyidir. Anne ve baba arasındaki iletişim çocuğun karakter oluşumunda büyük role sahiptir. Bu yüzden anne ve baba bir sorun yaşadığında bunu kavga ederek değil birbirlerini dinleyerek ve sakin bir şekilde halletmeye çalışmalıdırlar.

Ebeveynler zaman zaman çocuklarıyla oturup kitap okumalı, ebeveynlik üzerine kişisel gelişim kitapları okumalı, eğitici filmler ve belgeseller izlemeli ve çocuklarına küçük yaşlardayken masal okumalıdırlar. Bu çocuğun hayal dünyasını genişletir ve zihnini açar.

Ebeveyn olmak zorlu ve heyecanlıdır. Ebeveynliğin verdiği haz hiçbir şeye benzemeyen bir duygudur. Ebeveynler kendilerini eksik hissetmek yerine kendilerini geliştirmek için çaba göstermelidir. Unutulmamalıdır ki ebeveynlik zamanla öğrenilecek bir kavramdır…

 

Cevap bırakın