Elektronik Sigara Doğurganlığı Azaltır Mı?

Elektronik Sigara Doğurganlığı Azaltır Mı? Elektronik Sigaranın Doğurganlığa Etkileri Nelerdir? Elektronik Sigara Kısırlık Yapar Mı?

0 390

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Elektronik sigara son zamanlarda tüketimi ve popülaritesi artan  normal sigaraya göre daha az zararlı olduğu düşünülen ve kişilere daha güvenli gelen bir sigaradır. Sigarayı bırakmak isteyen fakat bırakamayan sigara içicileri alternatif bir yol olarak elektronik sigarayı görüyorlar. Bazı sigara tüketmeyen insanlar ise sadece farklı aromalara sahip olabileceği için elektronik sigara kullanıyor. Ancak elektronik sigara da birçok konuda zararlıdır.

Elektronik sigaranın verdiği zararlardan biri ise kadınlarda doğurganlığı azaltmasıdır. Yapılan araştırmaların sonuçlarına göre elektronik sigara tüketimi doğurganlığı azaltıyor ve bu konuda olumsuz sonuçlar doğurabiliyor.

Hamilelik döneminden önce, çocuk sahibi olma kararı verildiğinde sigara tüketimine veda etmeniz gerekiyor. Bu hem kendi sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı için oldukça önemlidir. Araştırmalara göre hamilelik döneminden önce elektronik sigara kullanan kadınlarda döllenmiş embriyonun rahime tutunması gecikmektedir. Bu da doğal olarak doğurganlığa olumsuz etki etmektedir. Elektronik sigara yapılan deneylere göre doğurganlığı azaltmakta ve kısırlığa neden olabilmektedir. Bu nedenle hem normal sigaranın hem de elektronik sigaranın hamile kalmak isteyen kadınlar tarafından tüketilmesi oldukça zararlıdır.

Hamilelik süresi boyunca elektronik sigara tüketen kadınlarda hem kendilerinde hem de çocuklarında olumsuz sonuçlar görülebiliyor. Özellikle bebeğin sağlığı için sigara kesinlikle kullanılmamalıdır ve sigara kullanılan ortamdan uzak kalınmalıdır. Hamilelik döneminde elektronik sigara kullanan kadınların bebeklerinde sağlık sorunları ve metabolizma bozuklukları görülmüştür. Bu da bizlere elektronik sigaranın normal sigaraya göre daha güvenli olduğu bilgisinin yanlış olduğunu kanıtlar niteliktedir. Hamile kalmak isteyen kadınlar ne normal sigara ne de elektronik sigara kesinlikle tüketmemelidir. Eğer ki beklenmedik bir hamilelik ile karşılaşılmadıysa da çocuk sahibi olma kararı verildikten sonra ebeveynler kullanıyorsa sigaranın her çeşidini bırakmalı sonra çocuk sahibi olma girişiminde bulunmalıdır. Bu sadece anne adayı için değil baba adayı için de geçerlidir.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi elektronik sigaralara farklı aromalar eklenebilmektedir. Bu elektronik sigarayı daha cazip kılar. Ancak eklenen bu aromalar aldehid yapıdadır ve bu da klasik sigaradan bile daha zararlı bir durum ortaya çıkarmaktadır.

Cevap bırakın