Emmek İstemeyen Bebekler İçin Çözümler Nelerdir?

Emmek İstemeyen Bebekler İçin Çözümler Nelerdir? Bebekler Emzirmeye Nasıl Alıştırılır? Emmek İstemeyen Bebeklere Emmeye Nasıl Alışır?

0 64

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bebeklerin ne zaman nasıl davranışlar sergileyeceğini tahmin etmek oldukça zordur. Başta düzenli olarak emzirdiğiniz ve bir sorun yaşamadığınız bebeğinizin ilerleyen zamanlarda emme isteği azalabilir. Bu noktada emmek istemeyen bebekler için çözümlerin neler olduğu araştırılmaya başlanır. Bizde sizlere bu yazımızda yardımcı olacağız. Gelin birlikte emmek istemeyen bebekler için çözümler nelerdir inceleyelim.

Bebeğiniz bazen aç olduğunu bilseniz bile emzirme esnasında memeyi almak istemez. Bunun birçok farklı sebebi olabilir. Bu ebeveynler için oldukça üzücü bir durumdur ve bir an önce çözüme kavuşturmak isterler.

Emmek İstemeyen Bebekler İçin Çözümler Nelerdir?

Bebeğin memeyi almak istememesi, emzirmek istenilen zamanlarda emmeyi istemeyip ağlaması anne için oldukça üzücü ve psikolojiyi olumsuz etkileyici bir durumdur. Ebeveynler artık bebeklerinin emmek istemediğini düşünerek sağlıkları ve gelişimleri hakkında endişe duyarlar. Hatta bu noktada doğru mama arayışına giren ebeveynler bile olabilir. Fakat bundan önce emmek istemeyen bebekler için çözüm yöntemleri aranmalıdır. Öncelikle bebeğin emmek istememesinin nedenleri bulunmalıdır. Olası nedenleri sizinle paylaşacağız.

Bebeğin Burnunda Tıkanıklık Olması

Eğer bebeğiniz burun tıkanıklığı yaşıyorsa emmek istemeyebilir. Burnu tıkalı olan bebekler burnundan nefes alıp veremeyeceği için ağzından nefes alıp vermek ister. Emerken de bu mümkün olmayacağı içim emmeyi istemeyebilir. Bu noktada bir doktordan yardım alarak bebeğinizin burun tıkanıklığını gidermeniz gerekir. Sonrasında hala bebeğiniz istemiyorsa farklı nedenler aranır.

Yanlış Pozisyonlarda Emzirme

Eğer bebeğinizi emzirirken yanlış bir pozisyonda duruyorsanız ve ya bebeğinizi rahat edemeyeceği şekilde tutuyorsanız bebeğiniz emmek istemeyebilir. Doğru emzirme pozisyonlarını öğrenerek bebeğinizi emmek için rahat bir pozisyona getirmelisiniz.

Mantar Enfeksiyonu (Pamukçuk)

Yeni doğan bebeklerde daha sık görülmesiyle birlikte bebeklerde mantar enfeksiyonu yani pamukçuk rahatsızlığı bebeğin ağzının iç kısımlarında dil altı ve üstünde, damaklarda ve diş etinde yaralar oluşmasıdır. Bebeğiniz bu sorunla karşı karşıya kaldıysa emmek istemeyebilir. Bu durumda bu enfeksiyonu tedavi ettirmeniz gerekecektir.

Anne Sütünün Tadını Sevmemesi

Anneler sütünün tadının değişmesini ve ya bebeğin sevmeyeceği ve emmek istemeyeceği bir hale gelmesini istemiyorsa düzenli, dengeli ve sağlıklı beslenmelidir. Yenilen ve içilen herşey anne sütünün tadını etkiler. Bu nedenle bu konuda annelere önemli bir görev düşer.

Bebeğin Biberona Alıştırılması

Eğer çalışıyorsanız ve bebeğinizi bir bakıcıya bırakıyorsanız sütünüzü sağarak biberonla içirmek zorunda kalabilirsiniz. Bu durumda bebeğiniz biberona alışır ve memeden uzaklaşır. Gün içinde emzirmeye çalıştığınızda bebeğiniz emmek istemeyebilir. 

Anne Sütünün Yetersiz Olması

Anne bebeğini doğumdan sonra ilk yarım saatte emzirmelidir. Sonraki zamanlarda da düzenli ve sık sık emzirme ile birlikte anne sütü de devamlı olarak artmaya devam eder. Fakat düzensiz bir emzirme söz konusuysa süt artmayabilir ve bebeğinize bir süreden sonra yeterli gelmeyebilir. Bu durumda bebeğiniz bir süre sonra emmek istemez. 

Bebeğin Diş Çıkarması

Çoğu bebek diş çıkarma döneminde huysuzlaşır çünkü diş etlerinde kaşıntı ve acı olmaktadır. Bu durum bebekleri rahatsız eder ve emmek istemeyebilirler. Bu noktada eczanelerde satılan diş kaşıma aparatları alarak bebeğinizin rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz. Bu aparatlarla bebeğiniz diş kaşıntısını gidererek tekrar emmeye başlayabilir.

Bebeğinizin Kulak iltihaplanması Yaşaması

Bebekler kulak iltihaplanması sık görülen problemlerdendir. Bu iltihaplanmalar kulakta ciddi ağrılar yaratabilir. Kulak iltihaplanması çeneye kadar ağrı yaratabilir ve durumda bebeğiniz çenesini oynatmak istemez. Dolayısıyla da emmek istemeyebilir. Bu durumda bebeğiniz kulak iltihaplanmasını gidermek için bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Bu problem çözüldüğünde bebeğiniz emmeye devam edecektir.

Annenin Ten Kokusu

Annenin ten kokusundan hoşlanmıyorsa bebeğiniz emmek istemeyebilir. Bu durum bebeğin başka birinin ten kokusuna alışmasından da kaynaklanabilir. Bebeğiniz bir bakıcıyla daha fazla vakit geçiriyorsa onun kokusuna alışacaktır ve anne kokusu yabancı gelecektir. Bu durumda bebeğinizle mümkün olduğunca fazla vakit geçirmeniz ve ten kokunuza alıştırmanız gerekir.

Bebeğiniz emmek istemiyorsa bu durumda sakin kalarak mantıklı çözümler bulmaya çalışmalısınız. Bebeğin emmek istememe nedenini bularak buna uygun çözüm üretmek gerekir. Eğer olası nedenlerin hiçbiri bebeğinizin emmesine yardımcı olmuyorsa doktorunuzdan yardım alabilirsiniz.

Cevap bırakın