Emzirmenin Anne Sağlığına Faydaları Nelerdir?

Emzirmenin Anne Sağlığına Faydaları Nelerdir? Emzirmenin Anne Sağlığına Yararları Nelerdir? Emzirmenin Anne Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

0 269

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Anne sütü bebeklerin en temel ihtiyaçlarından olan mucizevi ve çok faydalı bir besindir. Anne sütü bebeklerin ihtiyaç duyacağı tüm besin öğelerini içerisinde barındırır ve ilk 6 ay bebekler sadece anne sütü ile beslenir. Anne sütü bebeğin besin ve sıvı ihtiyacını karşılayacak nihayettedir. Anne sütü bebek için oldukça önemli ve faydalıdır. Bebeğin gelişimine katkıda bulunur ve bağışıklığını güçlendirerek vücudunu olası enfeksiyonlardan ve hastalıklardan korur. Ayrıca bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimine katkıda bulunur. Bebekler 1 yaşına kadar anne sütünü ana besin olarak almalıdır. İlk 6 aydan sonra ise ek gıdalar bebeklere verilmelidir. Anne sütünün bu saydığımız tüm faydaları bebekler içindir ve saydıklarımızdan çok daha fazla faydası bulunur. Ancak anne sütünün tek faydası bebeklere değildir. Anne sütü emziren anneler için de oldukça faydalıdır.

Anneler emzirme döneminde bebeğini emzirirken bu durumdan kendileri de yararlanır. Hem bebek için hem de anne için anne sütü oldukça önemli ve değerlidir. Şimdi daha detaylı şekilde emzirmenin anne sağlığına faydalarını inceleyelim.

Emzirmenin Anne Sağlığına Faydaları Nelerdir?

Rahim Toparlamasını Sağlar

Annelerin doğum sonrasında rahimleri değişir. Fakat emzirmek rahmin eski haline dönmesine ve toparlanmasına yardımcı olur ve toparlanma süresini oldukça kısaltır. Emzirme sırasında vücutta oksitosin salgılanır ve salgılanan bu hormon rahmin toparlanmasına ve en kısa sürede eski haline gelmesine yardımcı olur. Lohusalık döneminde kanamalar anne sütü ve emzirme sayesinde daha kısa sürede kesilir.

Anemi Riski Azalır

Dediğimiz gibi anne sütü rahmin toparlanmasına yardımcı olur ve böylelikle kanamalar da çabucak kesilir. Kanamaların hızlı şekilde kesilmesi de anemi riskinin önüne geçmeye yardımcı olur. Yaşanan kanamalar anne sütü ve emzirme sayesinde az olur ve bu sayede kan vücutta kalır. Emziren anneler doğumdan sonra uzun bir süre adet görmez. Bu durum hem demir eksikliğine bağlı kansızlığı önler hem de vücudun kendine gelmesini sağlar. Bu dönemde bebeğine odaklanması gereken annenin hamile kalma riski de azalmış olur. Kesin bir korunma yöntemi olmamakla birlikte emzirmek hamilelik riskini azaltır.

Fazla Kiloların Verilmesine Yardımcı Olur

Emzirmek fazla kiloların kaybolmasına ve kişinin vücut kitle indeksi sınırları içerisine girmesine yardımcı olur. Emzirmek metabolizmayı hızlandırarak kan şekerini düzenler ve bu hızlı metabolizma sayesinde fazla kalori kolaylıkla yakılır ve hamileliğin getirdiği kilolardan da emziren anne kolaylıkla kurtulabilir. Emzirmek hem kilo vermeye hem de kolesterolü dengelemeye yardımcı olur. Bunlar dışında anne sütü hem annenin aldığı besinlerden hem de gebelikte oluşan yağlardan sağlandığı için emziren annenin eski kilosuna dönmesine bebeği katkı sağlamış olur.

Kemik Erimesi Daha Az Görülür

Kadınlarda kemik erimesi sık karşılaşılan bir sorundur. Emzirmenin bir diğer faydası da kemik erimesi riskini azaltmaktır. Emzirmek kemikleri güçlendirir ve bu sayede ileride karşılaşma ihtimali bulunan kemik erimesi ihtimalini en aza indirir. Emzirerek kemiklerinizi güçlendirmiş ve ileride karşılaşılacak osteoporoz ve kırık/çatlak problemlerinin ihtimalini azaltmış olacaksınız.

Psikolojik Etkileri

Anne ve bebek arasındaki bağ oldukça güçlüdür ve emzirme ile de daha güçlü bir hale gelir. Anne bebeğini emzirme sayesinde çok çabuk benimser, annelik içgüdüsü kısa sürede oluşur ve bebek de annesini emerek ona bağlanır ve kokusuna alışır. Bu her ikisi için de çok güçlü ve özel bir bağdır. Emzirmenin vücutta oksitosin hormonu salgıladığını söylemiştik. Bu hormonun salgılanması ile doğum sonrası endişeler azalır, depresyon riski en aza iner ve anne bebeği ile rahatlıkla ilgilenebilir ve kendini mutlu hisseder. Emzirmek bu nedenle psikolojik anlamda da anneyi olumlu etkiler. Annelerde doğumdan sonra bazen lohusa depresyonu görülebilmektedir. Emzirmek lohusa depresyonunun da önüne geçer.

Cevap bırakın