Emzirmeyi Bırakmanın Yöntemleri Nelerdir?

Emzirmeyi Bırakmanın Yöntemleri Nelerdir? Emzirmeyi Bırakmanın Yolları Nelerdir? Emzirmeyi Bırakmak İçin Bebeğin İdeal Yaşı Nedir?

0 222

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bebekler doğdukları günden itibaren anne sütü ile beslenirler bir süre sonra ek gıda ile birlikte anne sütü alımı devam eder. Fakat çocuklar bir süre sonra anne sütünden ayrılırlar. Bu süreç zorlu geçebilir. Bebeğinizin alışmış olduğu bu alışkanlıktan kolayca kopmasını beklememelisiniz. Kimi bebek rahat bir şekilde emmeyi bırakırken bazı bebeklerde bu süreç zorlu geçer. Bu süreç sizin bebeğiniz içinde zorlu geçiyorsa emzirmeyi bırakmanın yöntemlerini aşağıdaki yazımızdan öğrenmelisiniz…

Bebeklerin doğumdan itibaren ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü ile beslenmesi gerekir. Sonrasında ise anne sütü ile beraber ek gıda bebeklerin beslenmesine eklenir. Bebekler anne sütü ek gıdayı en az 2 yaşına kadar tüketmelidir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından getirilen önerilerde bu detaylar bulunmaktadır.

Bebeğin sütten kesilmesi hem bebek için hem de anne için zorlu bir süreçtir. Anneler için bebeğin ağlamaları ve süt istemeleriyle bu süreç zorlu geçer. Bebeği sütten birden kesmek yerine aşamalı olarak kesmek gerekir. Emzirmeyi bırakma dönemi her bebek için farklıdır fakat en doğrusu hem annenin hem bebeğin kendini hazır hissettiği zamandır.

Emzirmeyi Bırakmak İçin Bebeğin İdeal Yaşı Nedir?

Bebeğin sütten kesilmesi için net olan bir zaman yoktur. Emzirmeyi bırakmak için en doğru zaman annenin ve bebeğin kendini hazır hissettiği zamandır. Bebekler doğumundan itibaren ilk 2 yıl anne sütünden faydalanmalıdır. Bebekler ek gıdaya geçtiklerinde biberonla ve ya kaplardan ek gıda yemeye başlamalarıyla memeden uzaklaşabilir ve ya anne sütüne ilgileri azalabilir. Fakat bebek 2 yıldan öne anne sütünden uzaklaştırılmamalı ve memeden soğumasına izin verilmemelidir. İki yıldan sonra bebek anne sütü istemiyorsa da zorlanmamalıdır. Bebeğinizin hamilelik sürecinde ve doğumdan sonraki süreçte düzenli olarak kontrollere gidilen bir doktoru varsa emzirmeyi bırakma döneminde de doktorunuzdan yardım alabilirsiniz.

Emzirmeyi Bırakmanın Yöntemleri Nelerdir?

 • Emzirmeyi bırakmak için doğru zamanda olduğunuzdan emin olmalısınız. Eğer anne ve bebek kendini hazır hissediyorsa o zaman emzirme bırakılabilir. Birden kesmek yerine yavaş yavaş bebeğinizi emzirmeyi bırakmalısınız.
 • Sizin ve ya bebeğinizin huzursuz olduğu bir dönemde emzirmeyi bırakmaya çalışmak doğru olmayabilir ve ya boşa çabalamış olabilirsiniz. Bunun için kendinizi iyi ve huzurlu hissettiğini bir zaman dilimi içerisindeyken emzirmeyi bırakmalısınız.
 • Bebeğiniz emzirmeyi bırakma sürecinde ağlayabilir, süt isteyebilir bu durum ise sizi duygusal anlamda etkileyebilir. Fakat bunun bebeğinizin gelişme sürecindeki normal bir durum olduğunu benimsemelisiniz ve kendinizi kötü hissetmemelisiniz.
 • Bebeğinizi emzirmeyi bırakırken bunu alıştırarak yapmalısınız. Biraz biraz azaltarak zamanla en aza indirip bitirmelisiniz.
 • Zamanla kısalttığınız emzirme sürelerinin sonunda bebeğinizi suluk ve ya bardak ile beslemelisiniz. Böylece bebeğiniz zamanla bu şekilde beslenmeye de alışmış olacaktır.
 • Bebeğinizle emzirme esnalarında konuşun ve ona anlayabileceği basit açıklamalarda bulunun bebeğinizle iletişim kurmak her zaman faydalı ve avantajlıdır.
 • Bebeğiniz bu zamana kadar belli bir rutine alıştığı için emzirmeyi bırakma sürecinde zorlanabilirsiniz. Bu dönemde bebeğiniz huysuzlanabilir ve ağlayabilir. Fakat bu durum gayet normaldir, sabırlı olmalı ve bebeğinizi sakinleştirmeye çalışmalısınız.
 • Bu dönemde bebeğinizin düzeni değişeceğinden ve alışkanlıklarından ayrılacağından duygusal olarak boşluk hissedecektir. Bu boşluğu tamamlamak için bebeğinizle sık sık ilgilenmeli onu sevmeli ve onunla oynamalısınız.
 • Bebeğiniz bu alışma sürecinde uykuya geçiş problemleri de yaşayabilir. Bu nedenle emzirmeyi bıraktığınız dönemde bebeğiniz uykuya dalacağı zaman yanında olmalı ve onunla temas halinde olmalısınız. Bu bebeğinizin uykuya dalmasını kolaylaştırır ve güvende hissetmesini sağlar. Bu yöntem, emzirmeyi bırakma yöntemleri arasında etkili bir yöntemdir.
 • Bu dönemde alışma ve emzirmeyi bırakma sürecini uzatmak istemiyorsanız kararlı davranmanız gerekir. Bebeğinizin ağlaması, süt istemesi sizi duygusal anlamda etkileyebilir fakat emzirmeye yeniden başlarsanız süreci en başından tekrarlamak zorunda kalırsınız.
 • Eğer tüm çabalarınıza ve emzirmeyi bırakma yöntemlerinize rağmen bebeğiniz memeyi bırakmak istemiyorsa ve bebeğiniz için bu durumun daha zararlı olduğunu düşünmeye başladığınızda emzirmeyi bırakmak için doğru zaman değil demektir. Bir müddet daha kendinize ve bebeğinize zaman tanıyın.

Cevap bırakın