Endometriozis Nedir?

Endometriozis (Çikolata Kisti) Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Var Mı?

0 591

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Genellikle 24-35 yaş aralığında görülen bir sağlık sorunudur. Bu hastalık adını rahmin iç kısmını (uterus) döşeyen ve her ay regl döneminde kalınlaşarak dökülen “endometrium” dokusundan alır. Endometriozis, tanımladığımız “endometrium” tabakasının  rahmin içinde değil de dışında bir yerde büyümesi sonucu oluşan ve genellikle ağrılı geçen bir hastalıktır. Endometriozis en sık olarak yumurtalıklar, karın boşluğu, fallop tüpleri, pelvisi örten doku, rahime ait tüpler, rahimi destekleyen bağlarve vajinada görülmektedir.

Adet döneminde rahim içerisinde olduğu gibi saydığımız bu bölgelerde de kalınlaşma ve kanama olur. Buna rağmen rahimi döşeyen iç tabakada görülenin aksine rahim dışındaki endometriumun vücudu adet kanaması ile terketmeye olanağı yok. Bu nedenle kendi içine kanar ve bu odaklardan dökülen kan ve doku çevre dokulara hasar verir, bu durum ise çevre dokularda iltihap oluşumu ve bağ dokusu oluşumuyla sonuçlanır. Bu sıkıntılı bir süreçtir. Bu süreç odakların yerleşim yerlerine göre beklenmeyen hasarlar oluşturabilir. Eğer bu hasar yumurtalık üzerinde olursa ve endometriozis yumurtalık üzerine yerleşirse buna çikolata kisti (endometrioma) denir. Bu durum yumurtalık kalitesini de düşürür.

Bu hastalıkta belirtiler genellikle dikkate alınmaz ta ki kısırlık meydana gelene kadar..

Endometriozis Belirtileri Nelerdir?

  • Çok şiddetli bir kasık ağrısı ile karşı karşıya kalınır. Her regl döneminde kasık ağrısı olur fakat bu normal ağrıya göre daha şiddetlidir.
  • Bel ve karın ağrısı
  • Dismonere yani ağrılı adet dönemi; pelvik ağrılar genellikle adet kanaması öncesinde başlar ve siklüs süresince devam eder.
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı ve acı çekme
  • Büyük tuvalet veya idrar yapımında ağrı olması
  • Aşırı kanama; regl dönemlerinde zaman zaman aşırı kanama görülebilir
  • Kısırlık

Endometriozis ve Kısırlık

Hamile kalamayan kadınların nedenlerinden biri endometriozis olabilir. Endometriozis hastalığı yaşayan kadınların  bir kısmında endometriozisin sebep olduğu yara, kadının tüplerinde tıkanıklığa sebep olur. Bu da kısırlığa neden olur. Endometriozis yumurtlama fonksiyonlarını bozar, spermleri öldüren doğal toksinler üretir, embriyonun rahim içinde tutunmasını engeller.

Endometriozis Ağrılı Regl Dönemlerine Sebep Olabilir

Endometriozis Tanısı Nasıl Konur?

Enzometriozisin fiziksel kontrolleri aşağıda sıralanacak şekillerde yapılabilir;

Pelvik Muayene:

Pelvik muayene ile üreme organlarında bulunan anormallikler ve kistler bulunabilmektedir.

Manyetik rezonans görüntüleme (MRG):

Manyetik Rezonans Görüntüleme, organ ve dokuların detaylı görüntülerini elde etmek için manyetik alan ve radyo dalgaları kullanılan bir inceleme türüdür. Manyetik rezonans görüntüleme rahim dışına yerleşmiş endometrial dokuların yerleri ve büyüklükleri hakkında ayrıntılı bilgi almamızı sağlar.

Ultrason:

Ultrasonda  ses dalgaları kullanılır. Görüntüleri almak için dönüştürücü adında bir aygıt karın ya da vajinaya (transvajinal ultrason) yerleştirilir. Üreme organlarının en iyi şekilde görüntülenebilmesi için her iki ultrason incelemesinin de yapılması tavsiye edilir. Standart bir ultrason ile endometriozis tanısı koymak yerine hastada endometriozis ile ilişkili kistler oluşmuşsa bunlar USG ile saptanmalıdır. Aksi taktirde standart ultrasonlar endometriozis tanısı koyma konusunda tam güvenilir olmayabilir.

Laparoskopi:

Laparoskopi, genel anestezi olarak geçer. Göbek deliği yakınından açılan küçük bir kesiyle  karın içine girilir Bu işlem, laparoskop adındaki ucunda kamera bulunan ince uçlu bir ekipman yardımıyla yapılır. Rahim dışında bulunan endometriyal dokuların arandığı laparoskopi ile endometrial implantların yeri ve büyüklüğü hakkında bilgi elde edilir. Gerekli görülürse  doku örneği (biyopsi)de alınabilir. Laparoskopi sırasında endometriozis odakları çıkarılarak hastalık tamamen tedavi edilebilir. Böylece tanı ve tedavi tek bir ameliyatla tamamlanmış olur.

Endometriozis Hastalığının Tedavisi Var Mı?

Tedavisi ilaçlarla, ameliyatla ve ya her ikisininde birlikte olduğu bir tedavi yöntemi ile yapılabilir. Çocuk isteği olmayan kadınlarda hormon tedavisi uygulanabilir. Fakat çocuk isteği olan kadınlarda hormon tedavisi uygulanamaz. Yukarıda da belirttiğimiz gibi laparoskopi sırasında da hastalık tamamen tedavi edilebilir. Yani araştırma yapmadan gereksiz stres ve telaş yapmaya gerek yoktur. Erken tanı önemlidir. Yukarıda belirttiğimiz belirtileriniz varsa uzman bir jinekoloğa görünmenizi öneririz.

 

Cevap bırakın