Erkeklerde Korunma Yöntemi Vazektomi Nedir?

Erkeklerde Korunma Yöntemi Vazektomi Nedir?

0 336

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Vazektomi Nedir?

Vazektomi, erkeklerde tüm dünyada uygulanılan etkili ve kalıcı bir korunma yöntemidir. Vazektomi gönüllü sterilizasyon olarak da adlandırılmaktadır. Aile planlaması yapmış ailelerin kullandığı ve son derece güvenilir bir yöntem olan vazektomi, erkek bireyin her iki kanalının bağlanmasıyla olur. Böylece spermler meniye karışmamaktadır. Bu da hamileliğin önüne geçer. Bu yöntemin %100’e yakın bir güvenilirliği vardır.

Çocuk sahibi olmak istemeyen erkekler ve ya çiftler gerçekten emin olduktan sonra bu yöntemi uygulayabilirler. Bunun haricinde kalıtsal bir hastalığı olan ve çocuk sahibi olması çocuk ve ya kendi için riskli olan bireyler, istediği sayıda çocuğu olmuş ve başka çocuk istemeyen çiftler, diğer %100 kesinliği olmayan korunma yöntemleri ile uğraşmak istemeyen çiftler bu yöntemi kullanabilirler. Bu işlemi 18 yaş üzerindeki her erkek yapabilir. Eğer birey evli ise bunun için eşinin de onayına ihtiyaç vardır. Eşinin onayı ile birlikte de bu yöntem uygulanır.

Vazektomi Yönteminin Avantajları ve Dezavantajları

Bu yöntemin en önemli avantajı kalıcı ve ömür boyu sürecek bir doğum kontrol yöntemi olmasıdır. Günümüz şartlarında da oldukça kolay şekilde bu işlem gerçekleştirilmektedir. Diğer kontrol yöntemlerinin endişesi ve rahatsızlığı bizi tam olarak güvende hissettirmez. Fakat bu yöntemde bu güvensizlik ortadan kalkar. Böylelikle de cinsel hayatınız düzene girmiş olacak ve rahatlıkla cinsel hayatınızı yönlendirebileceksiniz. Cinsel istek ve aktivite de herhangi bir değişiklik görülmez. Bu da vazektomi yönteminin avantajlarından biridir.

Diğer bir açıdan bakıldığında vazektomi yönteminin kalıcı bir yöntem olması, ilerleyen zamanlarda yeniden çocuk sahibi olmak isteyen bireylerin pişmanlığına neden olabilmektedir. Kanallar yeniden açılabilir fakat bu her zaman başarı ile gerçekleşmez. Bu durumda cerrahi sperm arama gibi farklı uygulamalara gitmek zorunda kalınabilir. Bireyler vazektomi yöntemini kullanmadan önce çok iyi düşünmeli ve tekrar çocuk sahibi olmak isteyebilecekleri ihtimalini kendilerinde görüyorlarsa bu yöntemi kullanmamalıdır.

Vazektomi Yöntemi Uygulaması

Vazektomi işleminden 12 hafta sonra bir meni testi yapılması gerekir çünkü vazektomiden sonraki birkaç hafta bazı spermler tüplerin içinde kalabilmektedir. Bu nedenle ilk birkaç hafta meninin içine de geçebilir. Korunmasız cinsel ilişkiye başlamak için meni testi yaptırılmalı ve sonrasında menide sperm görülmezse güvenilir şekilde korunmasız ilişki yaşanabilir. Sperm görülür ise de 1 ay sonra tekrar test yapılmalıdır. Bu süre boyunca korunmasız ilişki önerilmez.

Vazektomi operasyonundan sonra ağrı görülebilir. Bu normal bir durumdur fakat ilk 24 saatten sonra görülen ağrılar riskli olabilir. Ağrı kesici kullanma ihtiyacı hissedeceğiniz kadar bir ağrı ile karşı karşıyaysanız doktorunuz ile görüşmelisiniz. İşlemin ardından ödem ve kanama görülebilir. Bu durum geçicidir ve 4-5 gün içerisinde normale döner. Geçmiş zamanda vazektomi işleminin prostat kanserine neden olduğu ile ilgili bir söylenti vardır. Fakat bu durumun  yapılan son bilimsel araştırmalar ile yanlış olduğu kanıtlanmıştır. Prostat kanseri ve vazektomi arasında bir ilişki yoktur.

Vazektomi Yönteminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vazektomi uygulamasında bireylerin dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır;

  • İleride çocuk istemeyeceğinden emin olan erkek bireyler ve ya çiftler bu yöntemi kullanmalıdır. Buna karar verirken iyi düşünülmelidir. Çünkü bu geri dönüşü zor bir işlemdir. Her kanal açma operasyonu başarılı olmaz. Farklı ve zorlayıcı yöntemlere başvurmak gerekebilir.
  • Uygulamanın ardından koruyuculuk hemen başlamaz. İçeride sperm kalmış olabilir. Bu nedenle sperm analizinden sonra doktorunuzdan onay alıp korunmasız ilişkiye öyle girmelisiniz.
  • Bu korunma yöntemi diğer bazı yöntemler gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklara engel olmamaktadır.

 

 

Cevap bırakın