Erkeklerde Kuvad Sendromu Nedir?

Erkeklerde Kuvad Sendromu Nedir? Kuvad Sendromu Neden Oluşur? Kuvad Sendromu Kimlerde Görülür?

0 92

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Hamilelik süreci her kadının kendine özel yaşadığı, anlamlı, heyecanlı, zaman zaman stresli bir dönemdir. Bu dönemde hem fiziksel hem duygusal farklılıklar görülür. Bu durumda elbette kadınların psikolojisinde değişiklikler yaratır. Fakat bu sadece anne adaylarında değil baba adaylarında da görülebilmektedir. Bazı baba adaylarında hamilelik süresince kuvad sendromu görülebilmektedir. Kuvad sendromunun ne olduğunu birlikte daha detaylı şekilde inceleyelim.

Erkeklerde Kuvad Sendromu Nedir?

Kuvad sendromu elbette dışarıdan bakıldığında belli olmayacak ancak baba adaylarında hamilelik süresince devam edebilen bir durum olarak seyredebiliyor. Bu durum ise geçici bir ruhsal bozukluk olarak isimlendiriliyor.

Genellikle anne adaylarının hamilelik süresince çok daha stresli ve kaygılı olduğuna şahit olmuşuzdur. Fakat bu durum baba adaylarında da görülebiliyor. Özellikle gebeliğin ilk 3 ayında bazı semptomlar baş gösteriyor. Şiddetli şekilde seyir etmeye devam ettiği taktirde ise gerçek bir ruhsal bozukluk haline bile gelebiliyor. Kuvad sendromunun ne olduğunu bile bilmeyen birçok baba adayı belki de bu sendromu yaşıyor.

Kuvad sendromunu kısaca anne adayıyla birlikte baba adayının da hamilelik belirtilerini yaşıyor olması şeklinde tanımlayabiliriz. Bu sendroma maruz kalmış baba adayları genellikle daha sinirli ve gergin oluyor. Bunun haricinde kilo alma ve ya gaz sancısı, mide bulantısı gibi belirtilere de eşlik edebiliyorlar. Bu sendrom çoğunlukla doğum sona erene kadar devam etmektedir. Ancak bazen doğum sonrasında da hala devam edebilir. İlk aylara göre kuvad sendromunun şiddetlenmesi halinde bir doktordan yardım almak gerekiyor.

Baba adayları elbette ki anne adaylarına hamilelik döneminde destek olmalı, işlerini kolaylaştırmalı ve ona yanında olduğunu hissettirmelidir. Fakat baba adayının hamile durumdaki eşi ile bu derece bütünleşmesi ve onun hislerini yaşamaya başlaması normal bir durum değildir. Bu durumdan ortaya çıkan bu kuvad sendromu ise kısırlık öyküsü olan kişilerde daha fazla görülmektedir.

Kaygı düzeyi yüksek olan erkeklerde daha yaygın görülen kuvad sendromunun ilerlemesine izin vermemek gerekir. Sosyoekonomik durumlar, kısırlık öyküsü vb. birçok neden kuvad sendromuna daha yatkın olmaya sebep olabilmektedir. Bu üzücü ve sinir bozucu bir durum olsa da fark edildikten sonra en kısa sürede tedavi edilmeli ve eş ile paylaşılmalıdır.

Cevap bırakın